נעליים לעבר מכוניתה של שרת החוץ של צרפת, מישל אליו-מארי, בביקורה בעזה

מפגינים התגודדו סביב מכוניתה של מישל אליו-מארי בשל תקיפתה את חטיפת שליט; השרה ביקרה גם בשדרות וקראה "למצוא פיתרון אמיתי לבעיה"

יניר יגנה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
סוכנויות הידיעות

המון פלסטיני תקף היום (שישי) את מכוניתה של שרת החוץ של צרפת, מישל אליו-מארי, במהלך ביקורה בעזה, כך דיווחו עדי ראייה. עשרות בני אדם חסמו את דרכו של כלי הרכב, דפקו באגרופיהם על דפנותיו בעודם צועקים "צאי מעזה!". לאחר מכן כאשר ביקשה שרת החוץ הצרפתיה לסיים ביקור בבית חולים ברצועה השליכו מפגינים ביצים ונעליים לעבר שמשת המכונית.

עדי הראייה סיפרו כי המפגינים היו בני משפחותיהם של אסירים הכלואים בישראל, שזעמו על דבריה של אליו-מארי בעת ביקורה באוהל המחאה של הורי החייל החטוף גלעד שליט בירושלים. השרה צוטטה אתמול כאומרת שחטיפתו של שליט היתה "פשע מלחמה".

מפגינים בעזה נגד ביקור שרת החוץ של צרפת. תצלום: רויטרס

שליחת הנשיא סרקוזי למזרח התיכון, ולרי אופנברג, נחבלה בעת הביקור בבית חולים בעזה. היא קיבלה שם טיפול ראשוני והועברה להמשך טיפול בביה"ח ברזילי באשקלון.

לאחר המתקפה עליה בעזה, עברה שרת החוץ של צרפת לביקור בשדרות. במסיבת עיתונאים בעיר הביעה אליו-מארי תקווה ש"נוכל להגיע למצב אופטימילי בו כולם יוכלו לחיות ללא פחד". לדבריה, היא הציעה כי צרפת תהיה גורם נוסף בשיחות בין ישראל לפלסטינים על מנת "למצוא פיתרון אמיתי לבעיה". עוד הוסיפה שרת החוץ של צרפת כי "צריך לעזור גם לתושבי עזה הסובלים עקב המצור, אבל צריך שהם יעשו הכל כדי שלא יהיה איום על ישראל".

שרץ החוץ הצרפתית בשדרות. תצלום: אליהו הרשקוביץ

בראיון מיוחד ל"הארץ" תקפה אליו-מארי בחריפות את החמאס, ואמרה כי "גלעד שליט מוחזק כבן ערובה כבר יותר מארבע שנים. בידודו המוחלט ומניעת קבלת אות חיים ממנו במשך זמן כה רב, הוא מצב בלתי הומני לחלוטין. אנו דורשים את שחרורו המיידי". שליט, לדבריה הוא אזרח צרפתי ומכאן שצרפת "מפעילה את כל קשריה באזור כדי לקדם את שחרורו". היא דחתה את הטענות שלפיהן צרפת היתה נחושה הרבה יותר במאמציה לשחרר את אינגריד בטנקור מהשבי בקולומביה; היא גם דחתה את הביקורת על כך שארצה ממלאת רק תפקיד משני בהותירה את הובלת המשא ומתן לגרמניה. עובדה זו נובעת, לדבריה, מכך שישראל והחמאס הן שבחרו במתווך הגרמני, וזאת לנוכח הצלחתו במשא ומתן עם החיזבאללה. היא מעידה כי צרפת "נענית באופן פעיל ביותר" לפניות המתווך הגרמני, אך לנוכח הרגישות הרבה של הנושא היא מבקשת לשמור על "דיסקרטיות מרבית" ביחס לפעילות זו ולדיווחים על עסקה חדשה הנרקמת בימים אלה.

"הגברת הראשונה" של צרפת ל"הארץ": עלינו להתערב יותר בתהליך השלום

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ