מזכ"ל האו"ם באן קי-מון: מודאג מאוד מהקיפאון המדיני

באן קי-מון שב וקרא לישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח י-ם. "הזמן להשגת שלום אוזל והולך", הזהיר

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון חזר הערב (שישי) על קריאתו כי ישראל צריכה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. באן אמר כי הוא "מודאג מאוד" מהקיפאון בהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים, והזהיר כי "הזמן להשגת שלום במזרח התיכון אוזל והולך".

בדברים שנשא בפני ועדה של האו"ם בעניין הפלסטינים, אמר באן כי הבנייה הישראלית בשטחים הפלסטינים אינה חוקית על פי החוק הבינלאומי, מנוגדת למחויבותה של ישראל למפת הדרכים ופוגעת במאמצים להביא את הצדדים חזרה לשולחן הדיונים. מזכ"ל האו"ם אמר עוד כי יש להפסיק את השימוש ברטוריקה המעלה ספק בפתרון שתי המדינות ולהימנע מאמירות המציתות שנאה ואלימות.

באן אמר עוד כי לפלסטינים יש זכות למדינה עצמאית ובת קיימא וכי לישראל יש את הזכות להתקיים בשלום. הוא הוסיף כי יש למצוא דרך שבה ירושלים תהיה בירתן של שתי המדינות.

דובר משרד החוץ האמריקאי פיליפ קראולי אמר היום כי ארה"ב עוקבת אחר ההתפתחויות הקשורות להרחבת ההתנחלויות. "אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות בשטח וההשפעה האפשרית שלהן על יכולת הקיום של המדינה הפלסטינית", אמר קראולי, "אנו מקדישים תשומת לב רבה לנסיבות המשתנות בירושלים ובגדה המערבית. יש קבוצות שמבצעות את המעקב, אנו מנהלים איתן שיחות על בסיס קבוע, והן מספרות כיצד הן מפרשות את ההתרחשויות בשטח. יש לנו דיפלומטים, יש לנו עיניים משלנו בשטח".

השבוע הגישה לבנון למועצת הביטחון של האו"ם את הצעת ההחלטה של הפלסטינים הכוללת גינוי "לפעילות ההתנחלותית המתמשכת של ישראל, הכוח הכובש". כמו כן קובעת הצעת ההחלטה כי "הקמת התנחלויות בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כולל מזרח ירושלים, איננה חוקית ומהווה מכשול מרכזי להשגת שלום צודק ובר קיימא".

בדיון התקופתי על המצב במזרח התיכון שהתקיים היום במועצה התריעו נציגי חברות המועצה מפני המשך הקיפאון בתהליך השלום והתייחסו בחומרה להיעדר משא ומתן בין הצדדים. "ככל שהקיפאון מתארך וככל שיותר עובדות נקבעות בשטח, כך נחלש ומתרחק הסיכוי לשלום", טען שגריר בריטניה סר מארק גראנט. "אסור לנו להתעלם מהחומרה ומהדחיפות של המצב. זה קריטי שהצדדים ימצאו דרך לחדש את המשא ומתן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ