מנהיג הדרוזים בלבנון ואליד ג'ונבלט הודיע: נעמוד לצד סוריה וחיזבאללה

ואליד ג'ונבלט הודיע היום כי סיעתו תתמוך במועמד האופוזיציה בראשות החיזבאללה לראשות הממשלה. במקביל, צבא לבנון הגביר כוננות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מנהיג הדרוזים בלבנון ואליד ג'ונבלט הודיע הערב (שישי) כי סיעתו תתמוך במועמד האופוזיציה לראשות הממשלה. ג'ונבלט, שהיה בעבר מראשי מחנה הקואליציה בראשות סעד אל-חרירי ומראשי המתנגדים לנוכחות סוריה בלבנון, אמר במסיבת עיתונאים שכינס כי "מפלגתי תמשיך לעמוד לצד סוריה וההתנגדות".

על פי הודעתו, ג'ונבלט יתמוך במועמד האופוזיציה בראשות החיזבאללה לראשות הממשלה בהתייעצויות שיחלו בתחילת השבוע הבא בהנהגת נשיא לבנון מישל סולימאן. ממשלתו של חרירי התפרקה בשבוע שעבר לאחר ששרי מחנה "שמונה במארס" בראשות החיזבאללה התפטרו מתפקידם.

ג'ונבלט בסוריה, תצלום: אי-פי

למרות הודעת ג'ונבלט, בכירים במחנה חרירי אמרו היום כי עמדתו אינה משקפת את עמדתם של כל 11 חברי סיעתו וכי ישנם חברי פרלמנט מהמפלגה שהביעו תמיכה פומבית במועמדותו של חרירי.

מאז פרוץ המשבר הפוליטי בלבנון לא היה ברור אם צירי הפרלמנט של מפלגת מנהיג הדרוזים יתייצבו לצד חרירי או לצד האופוזיציה וחיזבאללה. בשבוע האחרון ג'ונבלט נסע לדמשק לסבב פגישות עם נציגי חיזבאללה, שלאחריהם קיבל את החלטתו. הממשלה שתוקם בלבנון תזדקק לתמיכתם של 65 חברי פרלמנט. עד היום חיזבאללה זכה לתמיכתם של 57 חברי פרלמנט, לעומת 60 שתמכו במועמדותו של חרירי.

אתמול אמר ראש ממשלת לבנון כי אין בכוונתו להישמע לדרישת החיזבאללה ולוותר על הנהגת המדינה. בנאום ששודר בטלוויזיה הלבנונית אמר חרירי כי בכוונתו לעמוד גם בראשות הממשלה החדשה שתקום. "אני והגוש הפוליטי שבראשו אני עומד מחויבים כלפי המועמדות שלי כראש ממשלה", אמר.

חרירי, שנאם על רקע תמונת אביו, התייחס גם לאיומי החיזבאללה להפעיל כוח צבאי. "הדבר החשוב ביותר הוא שהצדדים ייצמדו לחוקה ולא יגררו לפעול ברחובות", אמר והבהיר כי כל "טיפה של דם שתיזל מאזרח לבנוני חשובה לי יותר מכל תפקיד".

במקביל, צבא לבנון הכריז היום על כוננות במספר אזורים בלבנון. עם זאת, על פי בכירים בצבא הלבנוני, מדובר בפריסה לצורך שמירת ביטחונם האישי של האזרחים ומניעת מעשים פליליים בשל המצב המתוח במדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ