דו"ח: איראן הגבירה את קצב העשרת האורניום; אשטון: מאוכזבים מעמדת איראן בשיחות

"בניגוד להצהרות פקידים אמריקאים, איראן אינה מאטה את מאמציה הגרעיניים", נכתב בדו"ח שיצא בעוד סבב נוסף של שיחות הסתיים בלי תוצאות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

בעוד סבב נוסף של שיחות על הגרעין האיראני הסתיים בלי הישגים ראויים לציון, דו"ח חדש שפורסם היום (שבת) מבהיר שאיראן ממשיכה בלי הפרעה בתוכניתה הגרעינית.

האחראית על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה עם תום השיחות בין שש המעצמות לאיראן באיסטנבול כי המעצמות מאוכזבות מעמדת איראן בנושא הגרעין, אך נותר פתח למשא ומתן. אשטון אמרה כי התנאים שמציבה איראן לא מקובלים על המעצמות.

לדבריה, לא נקבע המשך לשיחות, אך מאיראן נמסר כי הוחלט על המשך השיחות, אם כי לא נקבע תאריך לקיומן.

איראן: לא לשיחות דו צדדיות עם ארה"ב

במקביל, דווח היום כי איראן דחתה הצעה אירופית לקיים שיחות ישירות עם ארה"ב לצד השיחות עם שש המעצמות שהסתיימו היום באיסטנבול.

עבד אל פאזל זורוואנד, עוזרו של סעיד ג'לילי, האחראי האיראני על השיחות, מסר כי האחראית על יחסי החוץ באיחוד האירופי פנתה אליהם בבקשה לקיים את ערוץ השיחות המקביל. "אבל אין כל צורך לנהל שיחות כאלה אם אינן עוסקות בשיחות בנושא הגרעין המתקיימות באיסטנבול", אמר זורוואנד .

שש המעצמות המנהלות את השיחות מול איראן ניסו לעקוף את סוגיית העשרת האורניום באיראן ולחדש את השיחות בקנה מידה קטן, בתקווה להגיע בשלב מאוחר יותר לנושא העשרת האורניום.

האיראנים, מצידם, הגיעו מצויידים בסדר יום שעוסק בכל נושא אפשרי מלבד תוכנית הגרעין שלהם: החל בדרישה לפרק את ישראל מהנשק הגרעיני שמעולם לא הודתה כי היא מחזיקה בו, עבור בדרישה לפירוז גרעיני כלל עולמי וכלה בהבעת חשש מהנוכחות הצבאית של ארה"ב בעיראק.

עם זאת, אמר עוזרו של ג'לילי לאי-פי, כי האווירה היתה חיובית. "שני הצדדים הראו נכונות להגעה לפיתרון באמצעות שיתוף פעולה בנושאים שונים".

ברקע מפגש הפסגה נשמעו דברים קשים נגד איראן. טוני בלייר, שליח הקוורטט למזרח התיכון קרא למערב להיות מוכן להשתמש בכוח נגד איראן . לדבריו, איראן תומכת בטרור ומערעת את היציבות באזור, "והם יוסיפו לעשות זאת אלא אם הם ייתקלו בנחישות הדרושה, ואם יהיה בכך צורך, גם בכוח".

דו"ח: לאיראן יש יכולת לייצר נשק גרעיני

הדו"ח של הפדרציה של מדענים אמריקאים קובע כי לאיראן יש יכולת לייצר נשק גרעיני, ולא נראה שהיא מאיטה במירוץ להשגת החומר הדרוש ליצירת נשק גרעיני.

"חישובים המבוססים על הנתונים של הסוכנות הבילאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם מגלים כי איראן הגבירה את קצב העשרת האורניום בשנה האחרונה".

עוד מסרו המדענים כי "בניגוד להצהרות של בעלי תפקידים אמריקאים ושל מומחים, מהנתונים ברור כי איראן אינה מאטה את מאמציה הגרעיניים". בכך התייחסו להתבטאויות של גורמים בממשל, ובהם שרת החוץ הילרי קלינטון, לפיהן הסנקציות הצליחו להשפיע על הפיתוח הגרעיני.

בדו"ח נכתב עוד כי האצת ההעשרה נובעת מעלייה ביכולות הצנטריפוגות. חשוב מכך, היא עשויה לצמצם את הזמן הדרוש לאיראן כדי להגיע לדי חומר בקיע לייצור נשק גרעיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ