דו"ח ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט יוגש היום

הממצאים הצפויים: החוק הבינ"ל לא הופר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט לעזה תגיש היום את החלק הראשון של הדו"ח המסכם את עבודתה לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובשעות הצהריים תפרסם אותו לציבור. הדו"ח יתפרס על פני כ-300 עמודים. במקביל, יועבר עותק מתורגם לאנגלית של הדו"ח לנציג הישראלי בוועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם יוסף צ'חנובר, כדי שימסור אותו ליתר חברי הוועדה.

בראש ועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם עומד ראש ממשלת ניו זילנד לשעבר ג'פרי פאלמר, וחברים בה הנציג הישראלי צ'חנובר והנציג הטורקי אוזדם סאנברק, ששימש בעבר מנכ"ל משרד החוץ של טורקיה.

טורקיה כבר הגישה לוועדה דו"ח שחיברה בנוגע למשט ומטיל את האחריות כולה על ישראל. ועדת פאלמר המתינה חודשים ארוכים לדו"ח הישראלי של ועדת טירקל, שהיה אמור להתפרסם כבר בנובמבר, אך התעכב. כעת תבחן ועדת פאלמר את שני הדו"חות ותגבש מסקנות והמלצות בעניין אירועי המשט ויחסי טורקיה-ישראל.

במקביל להעברת הדו"ח המתורגם של ועדת טירקל לוועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם, צפויה ישראל לפתוח היום במסע הסברה בינלאומי על מסקנות הדו"ח. מי שירכז את המאמצים הוא מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. עדיין לא ברור כיצד תשפיע השביתה במשרד החוץ על מאמצי הסברה אלה.

הדו"ח שיפורסם היום צפוי לקבוע כי פעולת השייטת להשתלטות על המשט לא היתה הפרה של החוק הבינ"ל וכי החיילים פעלו על "מאווי מרמרה" מתוך הגנה עצמית. שני המשקיפים הזרים - הגנרל קן ווטקין והלורד דיוויד טרימבל - תמכו במסקנות הוועדה. החלק הראשון של הדו"ח יעסוק בחוקיות הסגר הימי על רצועת עזה והתאמתו לכללי המשפט הבינ"ל.

כמו כן יכלול החלק הראשון של הדו"ח את סיכום הפעולות שנקט צה"ל לשם אכיפת הסגר הימי וכן יעסוק בפעולת המארגנים והמשתתפים במשט וזהותם. לאחר הגשת חלקו הראשון של הדו"ח תמשיך הוועדה בעבודתה עוד כמה חודשים ותשלים את חלקו השני, שיעסוק בהתאמת מנגנון הבדיקה והחקירה הנהוג בישראל לגבי הפרות של דיני הלחימה באופן כללי לסטנדרטים הבינ"ל ולכללי המשפט הבינ"ל. כמו כן יעסוק החלק השני בסוגיות נוספות שעלו בעבודת הוועדה, כגון תהליך קבלת ההחלטות בדרג המדיני בכל הנוגע לעצירת המשט בפעולה צבאית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ