מי בציונות הדתית מתכנן "מחנות השמדה לעמלק"

מאמר חריף בביטאון פופולרי נגד המתנגדים למכתב הרבנים הצית סערה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

רבני הימין בהנהגת הרב שמואל אליהו מצפת כבר גילו כי אינם מעוניינים בשכנים נוכרים, אך היכן יגורו ה"עמלקים"? עלון פופולרי המופץ בבתי הכנסת של הציונות הדתית חשף באחרונה את חזונו ביחס אליהם: "מחנות השמדה".

מאמר המערכת בעלון "מעייני הישועה" תקף לפני 4 שבועות את הרבנים המתונים אשר ביקרו את מכתב הרבנים האוסר להשכיר דירות לערבים, ומאז הוא מעורר סערה בחוגים המתונים בציבור הדתי לאומי. העלון מופץ מדי שבת בעשרות אלפי עותקים בבתי הכנסת של הציונות הדתית, והוא אחד הוותיקים והפופולריים שבין העלונים המחולקים חינם.

את העלון מוציאה לאור תנועה בעלת אותו שם, שרבניה הם ממבשרי ומובילי הקו השמרני, החרדי-לאומי. נשיאה היה הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו, שהלך לעולמו לפני כמה חודשים.

היום חולקים בנשיאות שלושה - הרבנים שמואל אליהו מצפת, שלמה אבינר מבית אל ויעקב אריאל מרמת גן.

העלון לא רק התייצב לימין הרבנים שחתמו על גילוי הדעת, אלא גם שילח אש וגופרית ברבנים האורתודוקסים שמתחו עליו ביקורת. הכוונה היא בעיקר לכמה מראשי ארגון רבני "צהר", כמו הרבנים דוד סתיו ויובל שרלו.

תחת הכותרת "אנשי אמונה אבדו?" מתייחס אליהם המאמר באופן מרומז, וזה לשונו: "נכון, יש גם כאלה. פקידים. שלא רוצים להפריע, שמסבירים ש'זו לא בדיוק ההלכה' וגם ש'זה רק פן אחד' וגם ש'יש עוד הרבה רבנים שלא חושבים כך' ושבקיצור הפוליטיקלי-קורקט הוא לחם חוקם". כאן עובר הכותב, שאינו חתום על המאמר, למה שנראה כמו פנטזיות אוטופיות ש"רבני הקריירה" הם רק שחקני משנה בו: "ספק אם בזמנו הם הזדהו עם הקריאה הלא אסתטית ?מי לה' אלי', ספק אם לקחו חלק בהיסטוריית מאבקי התרבות שלנו. ספק אם ייקחו אי פעם. מעניין אם את ריכוז העמלקים במחנות השמדה הם ישאירו לאחרים או אולי יכריעו שמחיית עמלק כבר לא רלוונטית. ימים יגידו".

כידוע, בימינו איש לא יודע מיהו העם העמלקי, כך שיש שלל תשובות לשאלה מיהו עמלק: אויבים באשר הם, עמים מסוימים במזרח התיכון, יהודים לא נאמנים ועוד. למי התכוון כותב המאמר ב"מעייני הישועה"? קשה לקבל תשובה, בין השאר משום שמנכ"ל מעייני הישועה, אביחי בוארון, התחמק באופן שיטתי מלהגיב לכתבה.

הרב שמואל אליהו דווקא הסכים להגיב, אף שהדגיש כי לא הוא כתב את המאמר. לדבריו, "אני הבנתי שזו אמירה כלפי אותם רבנים, מה הם יעשו כשיקראו להשמיד את עמלק. ?האם גם אז תשבו בחיבוק ידיים?' אבל מכיוון שזה הובן לא נכון, שבוע לאחר מכן פורסמה התנצלות. אבל קצת פרופורציה. מחנות השמדה זה לא חלום רטוב של אף אחד מאתנו". יצוין, כי ההתנצלות שפורסמה שבוע לאחר מכן לא התייחסה למחנות ההשמדה ולעמלקים, אלא לעניין הרבנים בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ