גלנט ייחקר היום על ידי מבקר המדינה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, יבוא היום לשימוע במשרד מבקר המדינה בנוגע לפרשת הקרקעות במושב מגוריו, עמיקם. המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמור להעביר בהמשך השבוע את מסקנותיו בפרשה לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. וינשטיין, שנדרש להשיב לעתירות לבג"ץ נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל עד 1 בפברואר, יצטרך להחליט גם אם מסקנות המבקר צריכות לשנות את עמדת המדינה באשר למינוי. אם יציג המבקר דו"ח חמור, יצטרך היועץ לשקול אם הדבר מחייב את החזרת המינוי לדיון בוועדת טירקל לאישור מינויים בכירים.

גלנט צפוי לבוא בשעות אחר הצהריים למשרדי מבקר המדינה בירושלים בלוויית פרקליטו, עורך דין דורי קלגסבלד. ביום חמישי בערב העביר עו"ד קלגסבלד למבקר את תשובותיו בכתב של האלוף גלנט לטיוטת הדו"ח בעניין הקרקעות. בסוף השבוע עסק הרמטכ"ל המיועד בהכנות לשימוע.

פגישת האלוף והמבקר לא הוגבלה בזמן. המפגש יוקלט ובהמשך גם יתועד בכתב. לאחריו יעסוק לינדנשטראוס בחיבור הדו"ח הסופי בפרשה. הוא אמור להעביר את הדו"ח לווינשטיין עד יום חמישי הקרוב, אולם ייתכן שהמועד יוקדם ביום או יומיים. בשלב זה טרם נקבע אם ומתי יפורסם דו"ח המבקר בנושא בפומבי.

במשרד המבקר הבהירו כי יעשו כל מאמץ כדי לזרז את הגשת הדו"ח ולמנוע עיכוב מיותר בהליך. גלנט אמור להחליף את רב-אלוף גבי אשכנזי בתפקיד הרמטכ"ל עוד כשלושה שבועות, ב-14 בפברואר.

הבדיקה בפרשה נפתחה בעקבות כמה תלונות שהועברו למשרד המבקר, ובראשן ממצאים ומסקנות שאסף השר מיכאל איתן לאחר אישור מינוי גלנט בממשלה. האלוף גלנט הוא העד האחרון שיראיינו המבקר ואנשיו בפרשה. קודם לכן שוחחו עם עשרות עדים, בהם חברים במושב, אנשי מינהל מקרקעי ישראל, וכן מפקדה לשעבר של יחידת האבטחה המטכ"לית, אלוף-משנה אריק אלעזר, שחיבר חוות דעת מקצועית שהצדיקה את סלילת דרך לבית האלוף. אלעזר נימק את חוות דעתו בכך שגלנט זקוק ל"דרך מילוט" מפני פיגוע אפשרי נגדו.

גלנט יאמר היום למבקר כי לא שיקר לרשויות או לבג"ץ בשום שלב של ההליך. לכל היותר, יטען, ייתכן שנפלו טעויות בתיאור מהלך העניינים המורכב, הנוגע לבירוקרטיה המסובכת השוררת בתחום הקרקעות במושבים. הוא יחלוק על חלק מהנתונים שהציג השר איתן ועל המסקנות שאליהן הגיע המבקר בטיוטה, ויציג מסמכים ונתונים משלו.

גלנט שולל את הטענה שלפיה נרקם מהלך סודי במינהל מקרקעי ישראל שנועד לאפשר לו לזכות בהטבות חריגות. באשר לעצם רכישת הבית, שהצילומים המתעדים את גודלו עוררו בסוף השבוע ביקורת חריפה בחלק מכלי התקשורת, דוחים בסביבתו של הרמטכ"ל המיועד את הטענות בדבר אי סדרים (שעלו בתקשורת, אך לא בטיוטת דו"ח המבקר). לדעת מקורביו של גלנט, רכישת הנחלה במושב עמיקם ב-1992 אכן התבררה בדיעבד כעסקת נדל"ן מעולה, אבל לא היה כאן שום ספסור בקרקעות ושום מקור כספי מפוקפק לא שימש את גלנט לרכישה (על מקור הכסף לרכישת הווילה של גלנט - ראו מסגרת).

בסוף השבוע קיבל גלנט עשרות שיחות טלפון מחברים, שהביעו תמיכה בעמדתו. הטענות כאילו גלנט שיקר בפרשה התקבלו בזעם אצל חבריו מהקומנדו הימי.

"אנחנו מכירים את יואב עשרות שנים, כמפקד ולוחם", אמר אחד מחבריו ל"הארץ", "ביחידה הזו יש אתוס של אמינות. הטענות כאילו הוא שיקר משוללות יסוד ופוגעות בכולנו".

בשיחות עם חבריו הביע גלנט ביטחון בכך שיתמנה לרמטכ"ל בחודש הבא, כמתוכנן, וצדקתו תוכח. "הוא איש חזק מאוד, שמצליח לעבור גם את המהומה הנוראה הזו תוך הפגנת שקט נפשי", אמרו אתמול חבריו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ