ברק: מסקנות ועדת טירקל מוכיחות שישראל היא מדינה שומרת חוק; זועבי: הדו"ח לא ינקה את תדמיתה של ישראל

ח"כ חנין זועבי, שהיתה על סיפון המרמרה, טוענת כי ועדת טירקל הסתפקה בעדויות הדרג המדיני והצבאי "שקיבלו את ההחלטה לתקוף ולהרוג"

יהונתן ליס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
ג'קי חורי

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך היום (ראשון) על דו"ח ועדת טירקל לחקירת אירועי המשט לעזה, הקובע כי ישראל לא הפרה את החוק הבינלאומי הן בהטלת הסגר על רצועת עזה והן בהפעלת כוח נגד פעילי ה-IHH שהיו על סיפון מאווי מרמרה.

לדברי ברק, "מסקנות הדו"ח מוכיחות שישראל היא מדינה שומרת חוק שיודעת לבדוק את עצמה ומכבדת את הנורמות והכללים של המערכת הבינלאומית. צה"ל ומערכת הביטחון ילמדו את הדו"ח לעומקו ויפיקו את הלקחים הנדרשים".

שר הביטחון הוסיף כי "המשט לעזה היה פרובוקציה ולא היה לו כל קשר לסיוע הומניטרי. מדינת ישראל תמשיך לפעול בנחישות בשמירה על ריבונותה, ביטחונה וזכותה להגן על עצמה ועל תושביה בכל מקום, בכל עת ובכל דרך שתידרש".

מספר חברי כנסת - ובהם עתניאל שנלר (קדימה), דני דנון וציפי חוטובלי (ליכוד) בירכו אף הם על מסקנותיה של ועדת החקירה.

מנגד, ח"כ חנין זועבי (בל"ד) דחתה את ממצאיה של ועדת החקירה וטענה כי הם מוטים. ח"כ זועבי, שהיתה בעצמה על סיפון האניה וספגה בשל כך ביקורת קשה אמרה כי "הוועדה ביססה את 'ממצאיה' על עדותו של הדרג המדיני והצבאי, שקיבלו את ההחלטה לתקוף ולהרוג".

לדברי זועבי, לוועדה היו סמכויות מצומצות והיא התעלמה באופן מוחלט ממה שעורר בפועל את הצורך בחקירה - הריגת תשעת הפעילים הטורקים בזמן ההשתלטות על האניה. "הוועדה זימנה את ראש ועדת המעקב ואת ראש התנועה האיסלאמית שלא ראו כלום בעת ההתקפה, והיא במודע ובמתכוון לא זימנה את האזרחית והעדה היחידה שראתה מה שהתרחש מחשש כי עדותה תפגע בהרמוניה של הדו"ח, ותיאלץ את הוועדה להתמודד עם השקרים שהיא גבתה", אמרה זועבי.

זועבי מתווכחת עם חייל על פינוי הפצועים. מתוך סרט שצולם לאחר ההשתלטות על מרמרה

"הדו"ח לא יכול לנקות את תדמיתה של ישראל כעוברת סדרתית על החוק הבינלאומי", הוסיפה זועבי. לטענתה, הדו"ח נועד לטרפד את דרישתם של טורקיה ושל האו"ם לחקירה בינלאומית שתקיף את הדרג המדיני, הצבאי, את החיילים שהשתתפו בפעולה ואת פעילי המשט.

"התנהלות הוועדה מעידה על היותה במה פתוחה לפרופגנדה גסה, שכן היא העניקה לדרג המדיני והצבאי לנאום ללא הפרעה במשך מרבית הדיונים ללא הפרעה וללא ערעור", טוענת זועבי.

ח"כ טאלב א-סאנע (רע"ם-תע"ל) אמר כי הוא לא הופתע ממסקנות הוועדה מאחר ש"המנדט שלה הוא לנקות ישראל מכל אחריות. טירקל נהג כמחזיק כליו של נתניהו. במקום ועדת חקירה קבלנו ועדת ניקיון וכביסה כדי לטהר את הממשלה מהפשעים של המעשה הפיראטי בלב ים - חטיפת אזרחים, ירי והריגת חפים מפשע. החלטת הוועדה היא הוספת חטא על פשע, וישראל מאבדת אמינות בעיני העולם כולו".

חבר סיעתו, ח"כ אחמד טיבי, אמר כי "ההר של טירקל הוליד עכברון שפניו וזנבו היו צפויים מראש. שכתובי דו"ח טירקל לא ימנעו את יישום דו"ח גולדסטון".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ