דו"ח האנטישמיות השנתי: ירידה קלה במספר האירועים האנטישמיים בעולם

על אף שניכרת ירידה במספר האירועים האנטישמיים בעולם לעומת 2009, אומר שר ההסברה כי "דבר לא השתנה ועדיין קיימת מגמת עלייה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

דו"ח האנטישמיות השנתי של הסוכנות היהודית ל-2010 קובע אמנם כי בשנה האחרונה חלה ירידה של עשרות אחוזים במספר האירועים האנטישמיים שהתרחשו ברחבי העולם, אולם בסוכנות היהודית ובמשרד התפוצות טוענים כי המגמות של התחזקות האנטישמיות נמשכו, וביתר שאת, גם בשנה החולפת.

בהודעה שהפיצו הסוכנות ומשרד התפוצות לרגל פרסום הדו"ח נכתב בין השאר כי בשנה שעברה היתה "ירידה קלה במספר האירועים בהשוואה ל-2009". מבחינת הנתונים עולה כי בחלק גדול מהמדינות מדובר אף בירידה של עשרות אחוזים. כך למשל, בצרפת נרשמה ירידה של 50% באירועים אנטישמיים, וירידה של 35% באירועים אנטישמיים אלימים בהשוואה לשנה הקודמת. בבריטניה חלה ירידה של 40% במספר הארועים ובאוסטרליה הירידה היתה חדה אף יותר - כ-60%.

גם בשאר מדינות אירופה ובחלק ממדינות דרום אמריקה הנתונים דומים. את הפער בין ההודעה לבין הנתונים בפועל הסביר עמוס חרמון, הממונה על המאבק באנטישמיות בכך ש-2009 היתה חריגה בהיקף האירועים על רקע אנטישמי בשל מבצע עופרת יצוקה שהביא לעלייה חדה במספר התקיפות והאירועים נגד יהודים ברחבי העולם.

לדבריו, "2009 היתה השנה החמורה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. זו שנת השוואה בעייתית". השנה חזרנו למצב שלפני אינתיפאדת אל-אקצא, השאלה היא מה יקרה אם יהיה סבב אלימות נוסף במזרח התיכון".

הפער בנתונים נובע מריבוי האירועים ב-2009 על רקע עופרת יצוקה. תצלום: אי-פי

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין הסביר כי "הדו"ח מציג אמנם ירידה בתופעות האנטישמיות אולם זאת בהשוואה ל-2009 שהיתה שנת שיא בגלל עופרת יצוקה. למעשה דבר לא השתנה ועדיין קיימת מגמת עלייה". השר הוסיף כי "האיום האנטישמי הגדול ביותר הוא השנאה באינטרנט".

הדו"ח השנתי מתקשה להפריד בין אירועים ופעולות מחאה נגד מדיניות ישראל לבין אירועי אנטישמיות קלאסית שמופנות נגד הקהילה היהודית. בהודעה לעיתונות נכתב ש"במרבית המדינות, ההפגנות שאורגנו נגד ישראל לא גלשו לידי אירועים אלימים נגד הקהילות היהודיות". שיא האירועים האנטישמיים השנה נרשם סביב אירועי המשט הטורקי לעזה. בתקופה זו נרשמו בצרפת 15 תקיפות אלימות נגד יהודים ובאוסטריה ארעוו 5 אירועים אלימים נגד יהודים.

יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, הציע שלושה מדדים להבחנה בין ביקורת לגיטימית על ישראל לבין אנטישמיות, אותם הוא מכנה "3D"; "דמוניזציה, דה-לגיטמציה ודאבל סטנדרט". לדבריו, "דמוניזציה מאפיינת את האנטישמיות לאורך כל השנים. הדוגמא של סיפור קצירת האברים שהופץ השנה בעולם זו עלילת דם קלאסית והיום יש יותר אנשים בעולם שמאמינים שישראל עושה קציר אברים מאנשים שלא מאמינים בכך. דה לגיטימציה מתקיימת כאשר שוללים את זכותו של היהודי להיות עם. איזו עוד מדינה מאוימת בשלילת זכותה להתקיים? דאבל סטנדרט מתקיים כשיש חוקים שונים כלפי היהודים וישראל. כאשר הגינוי נגד ישראל באו"ם הוא יותר מכל הגינויים של כל המדינות הדיקטטוריות גם יחד", אמר שרנסקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ