ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן: דו"ח טירקל נטול ערך או אמינות

בהודעה שפרסם משרד החוץ הטורקי נאמר כי אנקרה "נחרדת ומזועזעת" מחלקו הראשון של דו"ח ועדת טירקל, שחקרה את השתלטות צה"ל על המשט לעזה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

טורקיה "נחרדת ומזועזעת" מממצאי ועדת טירקל, שחקרה את אירועי המשט לעזה. בתגובה שפרסם משרד החוץ הטורקי נאמר גם כי הוועדה שטורקיה עצמה מינתה לבדיקת האירועים, קובעת כי הסגר על רצועת עזה וההשתלטות על המשט מהווים הפרה של החוק הבינלאומי. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הגיב אף הוא לפרסום הדו"ח ודחה את ממצאי הוועדה. הוא אמר לעיתונאים כי הדו"ח נטול כל ערך או אמינות.

"המתקפה של ישראל נגד שיירת סיוע הומינטרי, שהפרה את החוק הבינלאומי הנוגע הן לימי מלחמה והן לימי שלום, גם רמסה את כל העקרונות, הכללים והנורמות הבילאומיים באופן שבו היא בוצעה", נאמר עוד בהודעה הטורקית.

היום (ראשון) פורסם חלקו הראשון של דו"ח ממצאי הוועדה, הקובעת כי הטלת הסגר הימי על רצועת עזה וכן פעולות חיילי השייטת, שבה נהרגו תשעה אזרחים טורקים, היו "כדין ובהתאם לכללי המשפט הבינלאומי".

נשים נושאות שלט בעברית, בהפגנה לרגל חזרתה של מאווי מרמרה לאיסטנבול. תצלום: אי-פי

הדו"ח, בן כ-250 עמודים, מחולק לשניים - חלק ראשון עוסק בהטלת הסגר הימי על רצועת עזה וחלק שני עוסק באירועי ההשתלטות על המשט. הוועדה החלה לפעול בחודש אוגוסט והדו"ח חובר על בסיס שמיעה של 26 עדויות, חלקן בדלתיים סגורות, על בסיס דו"ח איילנד שתיחקר את פעולות צה"ל ועל חומרים נוספים כגון: 1,000 שעות צילום וידאו של האירועים על הספינה במהלך ההשתלטות, מסמכים של ארגוני זכויות אדם בלתי ממשלתיים לגבי המצב בעזה, סקירות מודיעין ומברקים דיפלומטיים שעסקו באירועים שלפני המשט, במהלכו ולאחריו ועוד.

הוועדה קבעה כי ישראל עמדה בתנאים הפורמאליים של הטלת הסגר הימי על עזה וקבעה עוד כי ישראל עמדה בכל התנאים ההומניטאריים להטלת סגר שכזה. למרות זאת, הוועדה מתחה ביקורת מסויימת על הסגר היבשתי על הרצועה וקבעה "שראוי שישראל תיתן דעתה לצרכים רפואיים של תושבי עזה במטרה לבחון אם ניתן לשפר את המצב הקיים". עוד הדגישה הוועדה כי "על הממשלה לבחון דרכים למקד את הסנקציות בחמאס" ולא באוכלוסיה האזרחית.

הוועדה קובעת שהסגר הימי על עזה הוטל רק מסיבות ביטחוניות ולא מסיבות אחרות. הוועדה קבעה עוד כי "אין שחר לטענה שהמדיניות כלפי עזה היתה ענישה קולקטיבית" וכי אין הוכחות לכך שהיה מדובר כעונש או תגמול נגד האוכלוסייה.

לגבי אירוע ההשתלטות כתבה הוועדה כי ההשתלטות על ספינות המשט במים בינלאומיים לא היתה הפרה של המשפט הבינלאומי, וזאת כיוון שהיו אינדיקציות ברורות לכך שספינות המשט רצו לשבור את הסגר הימי.

במהלך עבודת הוועדה הוזמנו להעיד גורמים טורקים רבים ובהם צוות הספינה "מאווי מרמרה" ואף ראש ארגון ה-IHH, בולנט ילדרים. הועדה פנתה לשגרירות טורקיה והציעה לנציגים טורקים להעיד בפניה - או בישראל או באמצעות וידאו קונפרנס מטורקיה. כל הפניות לא זכו לתשובה. במקרה אחד התעניינו אזרחים בריטים שהשתתפו במשט התעניינות במתן עדות בפני הוועדה. באמצעות ממשלת בריטניה הוסדרה אפשרות להעיד בוידאו קונפרנס, אולם האזרחים הבריטים ויתרו על ההצעה.

קראו את הדו"ח המלא של ועדת טירקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ