סודות המו"מ נחשפים | עריקאת: עבאס לא ירשה לנתניהו לעשות לו מה שעשו לערפאת

הדלפת המסמכים הפלסטינים מספקת הצצה להלך הרוח כלפי ממשלת ישראל: "נתניהו אומר 'כשיבוא שלום', אך מסרב להתחייב לשלום"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מה באמת חושבים ברשות הפלסטינית על ראש הממשלה בנימין נתניהו? אחד המסמכים שפורסמו הערב (ראשון) ברשת אל-ג'זירה ובגרדיאן הבריטי, פותח צוהר לתחושותיו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) כלפי נתניהו. המסמך, מ-15 בינואר 2010, הוא סיכום של פגישה שהתקיימה ביריחו בין סאיב עריקאת לבין סגנו של השליח האמריקאי ג'ורג' מיטשל, הדיפלומט דיוויד הייל. בפגישה התלונן עריקאת על נתניהו והיועץ לביטחון לאומי עוזי ארד והציע לפתוח בערוץ שיחות חשאי עם ישראל.

הפגישה התקיימה שבועות ספורים אחרי החלטת הקבינט להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לעשרה חודשים. הייל לחץ על עריקאת לחדש את המשא ומתן עם ישראל אך הדגיש כי הממשל האמריקאי רוצה לעשות זאת בצורה "שתיתן כבוד לעמדות הפלסטיניות". הייל ניסה להסביר לעריקאת כי נתניהו לא יסכים להקפאה "שקטה" של הבניה במזרח ירושלים.

עריקאת התפרץ. "נתניהו אומר שמזרח ירושלים זה כמו תל אביב והוא ימשיך לבנות כרגיל", אמר. "זה יחסל את אבו מאזן. הבעיה של כל הממשלים האמריקאיים היא שהם אינם מבינים את החשיבות של ירושלים עבור הפלסטינים, במיוחד בפוליטיקה הפנימית".

נתניהו ועבאס. תצלום: אי-פי

עריקאת התלונן על כך שהוא אפילו אינו מצליח לארגן שיחת טלפון בין אבו מאזן לנתניהו. "התקשרתי לעוזי ארד כדי שאבו מאזן יתקשר לנתניהו לברך אותו לקראת פסח ולא היה כלום", אמר. "הגיע רמאדן וגם לא היה כלום. ביקשתי מעוזי ארד כמה פעמים להיפגש אבל כל פעם הוא ביטל".

בשלב הזה תקף עריקאת את נתניהו בחריפות באוזני הייל. "זהו נתניהו. אי אפשר להתחרות איתו. תשאל את הנשיא קלינטון. אני הייתי באחוזת וואי. תראה מה פרס מספר על ההבטחות של נתניהו ומה נתניהו אומר למצרים - כשיבוא שלום, אבל מסרב להתחייב לשלום".

עריקאת ניסה לשכנע את הייל כי הממשל האמריקאי יציג לנתניהו ולאבו מאזן מסמך מטעם ארה"ב של תנאי המשא ומתן. בצורה כזו הסביר עריקאת, ניתן יהיה ללחוץ על נתניהו ולגרום לו להחליף את הקואליציה. "גבולות 67' עם חילופי שטחים זו גם העמדה שלכם, אז תגידו את זה", אמר עריקאת להייל. "אם אתם תשימו נייר כזה על השולחן נתניהו יידחה אותו. או שהוא יחליף את הקואליציה או שהוא יילך לבחירות. (הציבור, ב"ר) הישראלי רוצה פתרון של שתי מדינות, אבל אין לו אמון. הם רוצים את זה יותר ממה שאתם חושבים ולפעמים אפילו יותר מהפלסטינים".

עריקאת התלונן עוד כי נתניהו מסית נגד אבו מאזן ומכנה אותו טרוריסט וקיצוני. "אבו מאזן לא ירשה לנתניהו לעשות לו את מה שעשו לערפאת. אבו מאזן הוא אביו של מחנה השלום", אמר עריקאת והוסיף כי יו"ר הרשות הפלסטינית אינו רוצה שהיועץ לביטחון לאומי עוזי ארד יהיה בצוות המשא ומתן הישראלי. "עם ארד לא ניתן לנהל משא ומתן", אמר עריקאת.

עריקאת הציע לפתוח בערוץ שיחות חשאי עם ישראל שבאמצעותו ניתן יהיה לוודא שאין קריסה בגדה המערבית. הייל הציע לעריקאת לפתוח את ערוץ השיחות מול עו"ד יצחק מולכו. ""אני רוצה לפתוח ערוץ שלא ייפול תוך יום", אמר עריקאת. "אנחנו לא נוכל לומר שזה ערוץ שמשמש למשא ומתן מדיני. נשמור עליו בחשאיות כדי לדון ביחסים האסטרטגיים שלנו כשבראש סדר העדיפויות יעמוד הצורך למנוע קריסה בשטח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ