ארדואן: הדו"ח חסר אמינות, אין לו ערך ואין לו תוקף

בטורקיה מאוכזבים וממתינים לחלק השני של דו"ח ועדת טירקל: "אולי שם יהיה משהו שיסייע לגשר על הפער בין המדינות". נתניהו: מדובר בוועדה עצמאית ובלתי-תלויה

צבי בראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צבי בראל

"אני נדהם ומאוכזב מן הדו"ח, בעיני אין לו שום אמינות", אמר אתמול ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בתגובה לפרסום ממצאי דו"ח ועדת טירקל על המשט לעזה, שלפיהם ישראל פעלה בהתאם לחוק הבינלאומי. "איך ייתכן שאותה מדינה (שביצעה את ההתקפה, צ"ב) תורה על עריכת חקירה וגם תבצע אותה".

גורמים רשמיים אחרים בטורקיה נמנעו אתמול מלהתבטא בפומבי על תוצאות החקירה לפני שיעיינו בדו"ח המתורגם, אולם אחד מפעיליה הבכירים של מפלגת השלטון אמר ל"הארץ" כי תגובת ראש הממשלה היא "תגובה טורקית אותנטית שמייצגת את דעת הקהל. לפנינו מונח דו"ח ועדת החקירה הטורקית אשר קובע שישראל השתמשה בכוח רב מן הנדרש והפרה את החוק הבינלאומי. אנחנו מאמצים אותו ואיננו רואים בדו"ח החקירה הישראלית סיבה לשנות את עמדתנו".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול לדו"ח ועדת טירקל. "האמת היא פשוטה", אמר נתניהו, "חיילי צה"ל הגנו על עצמם ועל המדינה. זוהי לא רק זכותם, אלא גם חובתם, ומדינת ישראל עומדת מאחוריהם". נתניהו הוסיף כי בכל פעם שישראל צריכה להגן על עצמה, היא מואשמת בביצוע פשעי מלחמה. "זה קרה גם כשבאנו לאכוף את הסגר על עזה", אמר. "חיילי צה"ל עלו באומץ ובאיפוק על המרמרה. המטרה היתה לאכוף את הסגר הימי על הרצועה. כל העולם ראה איך הותקפו חיילינו והם נאלצו להגן על חייהם. הקמנו ועדת חקירה עצמאית ובלתי- תלויה, והדו"ח שהגישה מראה בבירור כי הסגר הוא חוקי ואכיפתו גם היא חוקית, ושחיילי צה"ל פעלו חוקית ומתוך הגנה עצמית".

"הוועדה ביססה את ?ממצאיה' על עדותם של הדרג המדיני והצבאי, שקיבלו את ההחלטה לתקוף ולהרוג", אמרה אתמול ח"כ חנין זועבי שהיתה בעצמה על סיפון המרמרה וספגה על כך ביקורת קשה. לדברי זועבי, לוועדה היו סמכויות מצומצמות והיא התעלמה באופן מוחלט ממה שעורר בפועל את הצורך בחקירה - הריגת תשעה הפעילים הטורקים בעת ההשתלטות על האוניה. "הוועדה זימנה את ראש ועדת המעקב ואת ראש התנועה האיסלאמית שלא ראו כלום בעת ההתקפה, והיא במודע ובמתכוון לא זימנה את האזרחית והעדה היחידה שראתה מה שהתרחש, מחשש כי עדותה תפגע בהרמוניה של הדו"ח, ותיאלץ את הוועדה להתמודד עם השקרים שהיא גבתה", אמרה זועבי, "הדו"ח לא יכול לנקות את תדמיתה של ישראל כעוברת סדרתית על החוק הבינלאומי". מנגד, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) הביע אמש שביעות רצון ממסקנות ועדת טירקל ואמר כי "היום הוכח שוב כי משט המרמרה לא היה משט של פעילי שלום. זה היה פיגוע טרור". רבים בעולם וגם בישראל חייבים לנהוג ביושר ולהביע התנצלות בפני ישראל וצה"ל על ההאשמות שהוטחו בהם - בראש ובראשונה ממשלת טורקיה", הוסיף.

כמה שעות לאחר פרסום הדו"ח אתמול, כבר היה ברור כי החלק הראשון של ממצאי ועדת טירקל לא יסייע לגשר על הפער העמוק בין ישראל לטורקיה, אשר עומדת על דרישתה להתנצלות ישראלית ולתשלום פיצויים למשפחות ההרוגים. לדברי בכיר טורקי, "טורקיה איננה מתכוונת בשלב זה למנות שגריר חדש בישראל וההנחיה היא להשאיר את דרג הייצוג הטורקי בישראל ברמתו הנוכחית אך לא לפגוע ביחסי הסחר שבין שתי המדינות".

אשר לאפשרות חידוש המגעים בין ישראל לטורקיה כדי להגיע לנוסח מוסכם של פתרון, אמר הגורם הטורקי כי "אחרי הניסיון האחרון שכשל, לא שמענו מישראל הצעות חדשות. הגיעו אלינו פניות מארה"ב וממדינות ידידותיות אחרות אבל עמדתנו נותרה בעינה ונראה כי גם ישראל אינה מתכוונת לשנות את עמדתה. ייתכן שעלינו להמתין לפרסום חלקו השני של דו"ח ועדת החקירה הישראלית כדי לראות אם אפשר להזיז משהו".

טורקיה ממתינה גם כן לתוצאות ועדת החקירה הבינלאומית שהקים מזכ"ל האו"ם, המחזיקה בידה את דו"ח החקירה הטורקי שהוגש כבר בחודש ספטמבר. אתמול הביע דוברו של מזכ"ל האו"ם אכזבה מכך שהדו"ח הישראלי עדיין לא הושלם וכי רק החלק הראשון הועבר בינתיים לוועדה הבינלאומית, מבלי לקבוע מועד להעברתו של החלק השני.

השתתפו בהכנת הידיעה: ברק רביד, יהונתן ליס וג'קי חורי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ