מסמכי המו"מ נחשפים | החל מאבק הירושה ברשות

בהנהגת החמאס וגם בקרב יריביהם בצמרת הפתח המסמכים מהווים עדות נוספת למה שמכונה בפיהם "התבוסתנות העקרה" של אבו מאזן

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

בשעה שבישראל ובקהילה הבינלאומית המסמכים יתקבלו כעדות חותכת לעמדות המתונות של ההנהגה הפלסטינית בראשות עבאס, בהנהגת החמאס וגם בקרב יריביהם בצמרת הפתח זו תהיה עדות נוספת למה שמכונה בפיהם "התבוסתנות העקרה" של הרשות הפלסטינית. עבאס מהלך כל העת על החבל הדק בין הרצון לרכוש את אהדתה של דעת הקהל הישראלית והעולמית, לבין הצורך לשמור על גבו מסכיניהם של יריבים מבית. השמועות על כוונתו לפרוש בשנה הקרובה נתנו את האות למאבק הירושה. לא מכבר עבאס הכריז מלחמה על מוחמד דחלאן בטענה שהדרך אצה לו כל כך שתכנן הפיכת חצר. דחלאן אינו היחיד בין עסקני הפתח שהקליט ושמר את המשדר המיוחד של אל-ג'זירה. מן הסתם אין זה גם מקרה שהרשת הערבית הפופולרית זכתה בשלל העיתונאי השמן.

הפרוטוקולים שנחשפו אתמול בערוץ אל-ג'זירה חשובים יותר מהמסמכים שנחשפו באחרונה באתר ההדלפות ויקיליקס. תיעוד השיחות שהתקיימו בשנת 2008 בין ראשי צוות המו"מ הפלסטיני לשרת החוץ אז, ציפי לבני, ובינם לפקידים האמריקאים, אינם רק פרק בהיסטוריה. הצעות הפשרה שהפלסטינים הציגו לגבולות הקבע בגדה ובמזרח ירושלים, תקפות גם לימים האלה. המפה הפלסטינית שהוצגה לאהוד אולמרט ולנציגי ממשל בוש הונחה לפני כמה חדשים לפני שליחו של הנשיא אובמה, הסנטור ג'ורג' מיטשל, ואחר כך הוגשה לעורך דין מולכו, נציגו של ראש הממשלה. מולכו סירב ליטול לידיו את המסמך.

אבו מאזן. תצלום: אי-פי

המסמכים המודלפים שומטים את הקרקע מתחת לטענת ה"אין פרטנר" של מנהיג "עצמאות" אהוד ברק, והבוס שלו, בנימין נתניהו. הם מזכירים שבשביל מדינה עצמאית מוכנים הפלסטינים לעשות דרך ארוכה: ויתור על גוש השכונות היהודיות בירושלים וסביבתה, גוש עציון והתנחלויות הצמודות לקו הירוק. כל זאת תמורת שטחים מעברו המערבי של הקו הזה, כולל שטח באזור הגלבוע ומורדות הר חברון.

לפי מפה שנחשפה לעיניי להרף עין לפני שבועיים, המחלקות הטריטוריאליות היו ונותרו אריאל, גוש אלקנה, גוש מעלה אדומים ושכונת הר חומה בירושלים המזרחית (שהוקמה אחרי הסכם אוסלו). מסמכי אל-ג'זירה מאשרים שההנהגה הפלסטינית היתה מוכנה לוותר על ריבונות בלעדית בעיר העתיקה ולהמירה במשטר מיוחד.

עיתוי פרסום המסמכים המודלפים מעורר חשד שתוכנית המדינה הפלסטינית בגבולות זמניים, של שר החוץ אביגדור ליברמן, נועדה להיות מכת מנע למתווה הפלסטיני. אבל עיון בתוכן המסמכים מלמד על הפער בין הציפיות הפלסטיניות לפירורים שליברמן מבקש להשליך להם. אחרי קריאת המסמכים, לקרוא לגיבוב המלים של ליברמן "תוכנית מדינית", זה כמו לקרוא לועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת ארגוני השמאל יוזמה להגברת השקיפות של העמותות בישראל.

המפה שליברמן "מציע" לפלסטינאים כהסדר ביניים ארוך טווח (50%-45% אחוזים מהגדה עם חילופי שטחים) מוחקת באחת את המפה שאהוד ברק והנשיא קלינטון הציעו להם (96%-94%) לפני יותר מעשר שנים. היא מתעלמת מהמפה שאהוד אולמרט הציג לעבאס (93.5% פלוס מעבר מעזה לגדה). אתמול פורסמה בניו יורק טיימס מפה ששרטט דייוויד מקובסקי מהמכון הוושינגטוני למדיניות במזרח התיכון, הכוללת שטחים בקו הירוק שישראל תעביר לפלסטינים תמורת לגושי ההתנחלויות. חדרו של מקובסקי סמוך ללשכתו של דניס רוס, המשמש יועץ בכיר לממשל אובמה בתהליך השלום. מסמכי אל-ג'זירה ו"תוכנית ליברמן" יעמדו לנגד עיני חברי הקוורטט שידונו בעוד שבועיים במינכן בדרכים לחלץ את המו"מ מקיפאונו. לא קשה לנחש מי מהם ירשים אותם יותר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ