מסמכי המשא ומתן נחשפים: הרשות ויתרה על ירושלים ודנה עם ישראל בחיסולים

אל-ג'זירה והגרדיאן חושפים את תוכנם של 1,600 מסמכים המתארים בפרוטרוט את שלבי המו"מ בין ישראל לרשות בשנים האחרונות ואת ההבנות שכבר הושגו

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

במהלך המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית ב-2008, בהובלת ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני, הסכימו הפלסטינים לשורה של ויתורים נרחבים - חלקם במזרח ירושלים. כך מגלים מסמכים חסויים של מחלקת המשא ומתן של אש"ף שהודלפו ונחשפו על ידי רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה והעיתון הבריטי גרדיאן. המסמכים חושפים גם פרטים על המגעים בין ישראל, הרשות הפלסטינית וארה"ב במהלך כהונתו הנוכחית של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מהמסמכים, שפורסמו אמש, עולה בין היתר כי הרשות הציעה לוותר על הרובע היהודי והרובע הארמני וחלקים אחרים בבירה, וכי אחמד קריע (אבו-עלא), שניהל את המשא ומתן מטעם הרשות, הביע נכונות לוותר על התביעה הפלסטינית לפינוי התנחלויות באזור ירושלים - פרט להר חומה.

הגרדיאן דיווח כי אחד מ-1,600 המסמכים שהודלפו, ויפורסמו בחלקים בימים הקרובים, חושף כי בכירים ישראלים הציעו להעביר אזרחים ערבים-ישראלים לשטחי המדינה הפלסטינית שתוקם.

אולמרט ואבו מאזן. תצלום: לע"מ

אחד המסמכים החסויים הוא סיכום של פגישה משולשת בין שרת החוץ האמריקאית לשעבר קונדוליזה רייס, שרת החוץ דאז ציפי לבני, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני אבו-עלא ויועציהם, שהתקיימה ב-15 ביוני 2008. במהלך הפגישה הציג כאמור אבו-עלא נכונות פלסטינית לוויתורים מרחיקי לכת במזרח ירושלים.

"אנו מציעים שישראל תספח את כל ההתנחלויות בירושלים מלבד הר חומה", אמר אבו עלא בפגישה והתכוון בכך כי ישראל תספח את גילה, פסגת זאב, נווה יעקב והגבעה הצרפתית. "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה אנחנו מעלים הצעה כזו. סירבנו לעשות זאת בשיחות קמפ-דיוויד (בשנת 2000, ב"ר)". למרות הצהרתו של אבו-עלא הוא הביע בהמשך הפגישה סירוב פלסטיני לסיפוחן של מעלה אדומים, אריאל, אפרת שבגוש עציון וגבעת זאב שבירושלים. המסמכים מגלים כי אבו-עלא אף העלה אפשרות לחילופי שטחים בירושלים שבמסגרתם תהיה גם חלק משכונת שייח ג'ראח בשליטה ישראלית.

בפגישה נוספת בין לבני, אבו-עלא וצוותיהם העלו הפלסטינים שוב את נושא ירושלים. אבו-עלא וראש מחלקת המשא ומתן באש"ף סאיב עריקאת פנו ללבני וביקשו ממנה לדון בנושא ירושלים, אך האחרונה הפגינה עמדה קשוחה, סירבה לדון על ירושלים ובכמה מקרים פשוט לא השיבה לשאלות הפלסטינים.

"ירושלים היא חלק מהשטחים שנכבשו ב-1967", אמר אבו-עלא ללבני. האחרונה שתקה שניות ארוכות. "יוסטון, יש לנו בעיה", השיבה לאבו-עלא. בשלב הזה התערב סאיב עריקאת. "זה לא סוד שבמפה שהצענו לכם אנחנו מציעים את הירושלים הגדולה ביותר שהיתה בהיסטוריה (היהודית, ב"ר)", אמר ללבני. "אבל צריך לדבר גם על איפה תהיה אל-קודס. יש לנו רעיונות בעניין הזה, אבל אנחנו צריכים פרטנר לדיון". לבני השיבה בשלילה. "לא, איני יכולה (לדון על כך, ב"ר), אמרה.

אולמרט ולבני עם עריקאת, עבאס ואבו-עלא. תצלום: רויטרס

מסמכים נוספים שפורסמו חושפים כי הפלסטינים הסכימו להחזיר 100,000 פליטים בלבד לתוך ישראל ושעריקאת הסכים לדרישה להגדיר את מדינת ישראל כמדינה יהודית. עוד נחשף כי אבו מאזן ידע באופן אישי מעמוס גלעד, ראש המטה המדיני ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר, שישראל מתכוננת לתקוף בעזה ערב עופרת יצוקה. על פי המסמכים, בכירים ישראלים ופלסטינים אף דנו בחיסולים ממוקדים של פעילי חמאס וג'יהאד איסלאמי ברצועת עזה.

באל-ג'זירה מבהירים כי בשל המסמכים הרבים וחשיבותם הרבה, הערוץ יקדיש יום שלם לכל סוגיה ויקבל את כל התשובות והפרשנות. מדובר כ-6,500 עמודים שמוגדרים כהדלפה הגדולה בהיסטוריה של הסכסוך. באל-ג'זירה אמרו כי המסמכים ייחשפו גם באתר האינטרנט וכי חלק מהמסמכים שהוצגו כבר הערב בערוץ מראים כי מדובר במסמכים רשמיים עם סמלי הרשות וחתימת חלק מהבכירים ובראשם סאיב עריקאת.

לשידור המיוחד הוזמן גם סאיב עריקאת שלא הצליח להסתיר את התדהמה וההלם שאחזו בו. עריקאת טען כי הערוץ לא נהג בצורה אתית כאשר החזיק במסמכים ולא איפשר לנציג מטעם הרשות לראותם כדי שיוכלו להגיב בצורה מדויקת. לדברי עריקאת, כל תיקי המשא ומתן הועברו בעבר למזכ"ל הליגה הערבית ולגורמים ערבים אחרים ולכן אין לפלסטינים מה להסתיר. עריקאת אמר עודף כי אין באפשרותו להתייחס לתוכן המסמכים שכן הוא לא ראה אותם, אך הביע תמיהה באשר לסירובה של ישראל לקבל את ההצעות, אם הן אכן נכונות.

משלכתה לבני נמסר כי היא "תמשיך ותשמור על הדיסקרטיות של המשא ומתן וזאת לטובת האפשרות שניתן יהיה לחדש אותו ולסיים את הסכסוך תוך שמירה על האינטרסים הישראלים הלאומיים והביטחוניים עליהם לבני שמרה במהלך המשא ומתן. כך או כך אין בכוונתנו להתייחס לתרשומות פנימיות פלסטיניות או לפרשנות פנים פלסטינית - בין אם נכונות ובין אם לאו - ובכלל זה הדיווחים הללו". עוד נמסר, כי "לבני מאמינה שהסדר המסיים את הסכסוך הוא אינטרס ישראלי מובהק ואפשר להגיע אליו דרך המשך המשא ומתן".

מסמכי המו"מ נחשפו, מאבק הירושה ברשות החל

מה באמת חושבים ברשות על נתניהו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ