כיצד סופח שטח ציבורי לשרטוטי נחלתו של יואב גלנט?

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
גלגולו של סיפוח - לחצו לתרשים המלא

בין המסמכים שמבקר המדינה יצטרך לבדוק בפרשת הקרקעות של האלוף יואב גלנט יהיו כאלו העוסקים בסיפוח השטח הציבורי הצמוד לנחלתו. לידי "הארץ" הגיע שרטוט שהוגש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ב-2001, בו סופח לכאורה לנחלתו של גלנט שטח ציבורי, שעליו שורטטה חניה לביתו. השרטוט הוגש כחלק מבקשה לתוספת בנייה של כ-60 מ"ר לבית המגורים, מבלי שהתבקש בה שינוי בשביל הגישה לבית או במיקום חניית הרכבים, אף שאלה בוצעו בפועל על השטח הציבורי.

ב-2007 הגישה הוועדה המרחבית לתכנון ובנייה מנשה-אלונה בקשה למתן צו איסור שימוש חורג נגד גלנט ואשתו בבית משפט השלום בחדרה. בבקשה נכתב כי ב-2006 ביקר פקח בשטחו ומצא כי בני הזוג גלנט סיפחו שטח ציבורי לנחלתם. בבקשה נמנו הפעולות שבוצעו בשטח: סלילת דרך כורכר והפיכתה לכביש גישה לנחלתו, בניית קיר בגובה של כ-50 ס"מ, ושתילת עצים.

בבקשה נכתב כי לאחר קבלת היתר הבנייה בנחלתם הגישו בני הזוג גלנט בקשה חדשה לאישור "תוכנית שינויים". "מהות הבקשה החדשה הוגדרה כאישור לתוספת בנייה של כ-60 מ"ר לבית המגורים, מבלי שיצוין כל שינוי בשביל הגישה המאושר אל הבית או שינוי במיקום חניית הרכבים. אולם במפה שצורפה לבקשה (השרטוט, ע"א) הוסף ציור חניה נוספת בחלקה הצפון מערבי של הנחלה ? מבלי לשנות את מיקום החניה המקורית או את שביל הגישה אליה, ומבלי שהשינוי נדרש מפורשות, אלא באצטלא של תופסת שטח בנייה".

בבקשה נטען כי ניתן לראות בשרטוט שמיקום החניות הוא בשטח הציבורי. "יוצא איפוא כי המשיבים 1,2 תכננו מלכתחילה את שטח המגורים בנחלה באופן שתתאפשר להם גישה מהשצ"פ בין מגרשים 31, 32, הלכה למעשה ? תוך ביצוע ניכוס והשתלטות על השצ"פ לנחלתם הפרטית", כתבה הוועדה. הוועדה ביקשה מבית המשפט לצוות על בני הזוג גלנט להפסיק כל שימוש חורג בשטח זה.

"אין חולק כי לעבודות שנעשו בשצ"פ על ידי המשיבים 1,2 לא הוצא היתר בנייה", טענה הוועדה, "אין חולק כי השימוש שנעשה בשצ"פ על ידי המשיבים ככביש גישה לכלי רכב הינו שימוש חורג מהתוכנית החלה על המתחם".

על דרך המילוט שנסללה בשטח הציבורי, שאף היא לא נכללה בבקשה המקורית, נכתב: "מבלי, חלילה, להקל ראש בשיקולי האבטחה החשובים, וביטחונו האישי של המשיב 1 ובני משפחתו, ברי כי לא ניתן להתייחס לשיקול זה כחזות הכל".

ביוני 2008 הודיעו הצדדים לבית המשפט כי הגיעו לפשרה, שעל פיה לא יוכל גלנט להשתמש בשביל הגישה בשטח הציבורי שבין חלקות 31 ו-32, אך כן יוכל להשתמש בדרך המילוט, בכפוף להנחיות הוועדה המחוזית. אלא שהוועדה דחתה את ההסדר בשל התנגדויות שהוגשו לה, וכך נאסר על גלנט להמשיך להשתמש גם בדרך המילוט.

בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה עלתה האפשרות ששני היתרי הבנייה שניתנו לגלנט בנחלתו אינם תואמים את גבולות הנחלה בתוכנית הכללית המאושרת, וכי גם גם בשרטוט המקורי מ-1998 היתה חריגה של כ-350 מ"ר על חשבון השטח הציבורי ? לא ברור באחריות מי.

בדו"ח שהגיש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מלכיאל בלס, לוועדת טירקל נכתב כי "במסגרת הליכי התכנון שהוזכרו, ולאחר בדיקת המסמכים שהוצגו לה, סברה הוועדה המחוזית כי נעשתה טעות בסימון גבולות מגרשו של האלוף, וכי תשריט והיתר שהוצגו לה אינם תואמים את התוכנית החלה במתחם. הוועדה המחוזית הסבה תשומת לבם של מגישי התוכנית לטעות זו, אשר משמעותה הגדלת מגרשו של האלוף בכ-350 מ"ר על חשבון השצ"פ, שבו בין היתר מוקמה החניה. כאמור, והואיל והתוכנית להכשרת הדרך והחניות נדחתה, וכיום לא נעשה שימוש בחניה, לא הובררה שאלה תכנונית-קניינית זו עד תום ולא ידוע לנו האם ההיתר והתשריט תוקנו כך שיתאמו לתוכנית".

בלס ציין כי המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין נדרשה לשאלה אם לפתוח בחקירה פלילית בעניינים אלה, בנוסף להליכים השיפוטיים שננקטו, אך תובעת הוועדה המקומית המליצה לא לעשות כן. זאת, "נוכח מכלול נסיבות ביצוע העבירה, בשים לב לעובדה כי פריצת הדרך הארוכה וחלק מפיתוח השצ"פ לא נעשו על ידי האלוף בעצמו, בשים לב להחלטת הוועדה המחוזית חיפה ובית המשפט ונוכח חוסר בהירות ביחס למצב התכנוני".

בלס הוסיף כי "למיטב ידיעתנו האלוף גלנט טען כי קיבל היתר בנייה כדין ואשר מסומנת בו חניה בתחום המגרש שלו". עורך דינו דורי קלגסבלד, סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ