בכירים אמריקאים: ספק אם הרשות תסכים לתוכנית ליברמן למדינה פלסטינית זמנית

עריקאת כינה את התוכנית "בדיחה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים באחרונה כמה דיונים עם יועציו שהועלו בהם הצעות לתוכנית מדינית להסדר ביניים עם הפלסטינים, שבמסגרתו תוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. ל"הארץ" נודע שנתניהו מהסס עדיין אם לשנות את מדיניותו המוצהרת, החותרת להסדר קבע בתוך שנה.

אתמול חשף "הארץ" את תוכניתו של שר החוץ אביגדור ליברמן, להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על 50%-45% משטח הגדה. אתמול התכנס פורום שרי השביעייה לדיון בנושא הפלסטיני, אך לא ברור אם ליברמן העלה את הנושא בישיבה.

פקידים בכירים בממשל האמריקאי הביעו עניין בתוכנית ליברמן, אבל הביעו ספק אם הפלסטינים יסכימו לדון בה. "העובדה שליברמן מציע את העניין תקשה מאוד לשווק אותה למישהו בעולם הערבי", אמר בכיר בממשל האמריקאי.

ראש מחלקת המו"מ באש"ף, סאיב עריקאת, דחה אתמול את תוכניתו של ליברמן בראיון לגלי צה"ל וכינה אותה "בדיחה". עריקאת הוסיף כי "אם הישראלים יביטו קדימה, הם יוכלו לראות את המדינה הפלסטינית מגיעה, ואין דבר שהם יכולים לעשות נגד זה".

נתניהו קיים ביום שישי שיחות עם יועצו של הנשיא ברק אובמה, דניס רוס, ועם סגן השליח ג'ורג' מיטשל פרד הוף, בעניין המבוי הסתום בשיחות עם הפלסטינים. שיחות אלה לא הניבו כל תוצאה.

נתניהו לא החליט אם לשנות מדיניות ולדחוף להסדר ביניים, כי הוא חושש שכאשר הרעיון יעלה מצד ישראל הפלסטינים ידחו אותו מיד.

נתניהו מעדיף שארה"ב תציג זאת לפלסטינים, כהצעה אמריקאית לפריצת המבוי הסתום, וכך יהיה סיכוי שברמאללה יסכימו לדון בכך. בוושינגטון אין בשלב זה התלהבות מהעניין. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים.

ליברמן עצמו יצא אתמול לביקור בבריטניה ובפורטוגל, שבו הוא צפוי לדון גם בתוכניתו המדינית למדינה פלסטינית בגבולות זמניים. בלונדון ייפגש עם שר החוץ של בריטניה, ויליאם הייג, עם היועץ לביטחון לאומי, פיטר ריקטס, ועם חברי ועדת החוץ בבית הנבחרים. ליברמן יבקש מהבכירים הבריטים להאיץ את החקיקה שתמנע מאנשים פרטיים להגיש כתבי אישום ותלונות נגד בכירים ישראלים, על ביצוע לכאורה של פשעי מלחמה.

בליסבון ייפגש ליברמן עם שר החוץ של פורטוגל, לואיש אמאדו, עם נשיא הפרלמנט, יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט ועם אגודת הידידות הפרלמנטרית פורטוגל-ישראל.

פורטוגל חברה במועצת הביטחון של האו"ם וליברמן יבקש ממנה לא לתמוך ביוזמות הפלסטיניות באו"ם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ