הוצג תקנון האתיקה החדש של חברי הכנסת

תקנון האתיקה החדש של הכנסת הוצג לראשונה, והביע גישה מחמירה ביחס לנהלים על פיהם נהגו חברי הכנסת עד כה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

תקנון האתיקה החדש של הכנסת הוצג היום (שני) לראשונה לכלי התקשורת, שבועיים לפני שהמליאה תצביע על אישורו. התקנון כולל 96 סעיפים והוא נחשב למחמיר ביחס לנהלים על פיהם נהגו חברי הכנסת עד כה.

השינויים המהותיים בתקנון: הכנסת תוכל לשלול שכר של חבר כנסת, עד לסכום המשכורת החודשית בעקבות עבירה אתית שיעבור. זאת, בניגוד למצב הקיים כיום שבו ניתן לשלול שכר רק עקב היעדרות של חבר כנסת מעבודתו או בשל קבלת שכר ממקור עיסוק נוסף. במקביל, מציע התקנון החמרת ההגבלות על עיסוק נוסף במהלך הכהונה. עד היום היה מותר לשאת במשרה נוספת ללא תמורה בגופים ציבוריים. כעת חברי הכנסת יוכלו לעסוק במשרות אלה רק באישור ועדת האתיקה. עוד בתקנון: קיצור תקופת המעבר של חבר כנסת חדש מעבודתו הקודמת לעבודתו בכנסת.

ריבלין. תקנון מחמיר. תצלום: טס שפלן

בנוסף, יידרשו חברי הכנסת למסור הצהרות הון עם הבחרם לכנסת ולהעביר אותן לעיונו של היועץ המשפטי לכנסת. באשר להעסקת לוביסטים, התקנון האתי החדש אוסר על חברי הכנסת להעסיקם או לפעול למענם. ייאסר על חברי הכנסת להתחייב כלפי שדלנים או לקוחותיהם להצביע עבורם או לפעול בדרך מסויימת. ועדת האתיקה של הכנסת תורחב ותכלול שבעה חברים במקום ארבעה כיום.

?הכנסת היא בית זכוכית"

ח"כ חיים אורון, שעמד בראש ועדת המשנה שגיבשה את תקנון האתיקה אמר: "אני יודע שבציבור התגבשה הנורמה שמה שלא מתגבש לכתב אישום פלילי, הוא בסדר. יש כללי אתיקה המחייבים את חברי הכנסת".

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר כי "הכנסת היא בית זכוכית ויושביה חשופים לציבור. תדמית הכנסת מצויה היום במשבר עמוק והאמון הציבורי בה הוא בירידה עקבית. אדם הנמצא בשליחות צריך לפעול ללא מורא וללא משוא פנים ולא להיות נתון ללחצים גם לא מצד הכנסת עצמה. אבל חברי הכנסת לא יכולים להביא בזיון על הכנסת עצמה או על חבריהם".

תקנון האתיקה מבוסס על מסמך עמדה שגיבשה ועדה בראשות השופט בדימוס צבי זמיר, שהתכנסה עוד בימי הכנסת ה-16 וישומו מותנה באישור מליאת הכנסת ובמספר שינויי חקיקה שיושלמו, על פי ההערכות, בחודשים הקרובים.

ח"כ יריב לוין, יו"ר ועדת הכנסת, הודיע כי בכוונתו לקדם את אישור המכלול ולא ייאפשר לנושאים שבמחלוקת לעכב אישור של סעיפים שיש לגביהם הסכמה מלאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ