המשט לעזה | הזירה הבאה: ועדת מזכ"ל האו"ם לבדיקת המשט

בתוך חודשים - דו"ח נוקב של המבקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דו"ח ועדת טירקל הועבר אמש לוועדת הבדיקה לאירועי המשט שמינה מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. בימים הקרובים יועבר עותק קשיח של הדו"ח על ידי מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יוסף צ'חנובר, שמייצג את ישראל בוועדת האו"ם. במקביל, כבר בתוך כמה חודשים צפוי להתפרסם דו"ח מבקר המדינה בנושא המשט לעזה, הצפוי לכלול ביקורת נוקבת ביחס לתהליך קבלת ההחלטות בדרגים המדיני והצבאי. בינתיים פתחו אתמול מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה ומשרד החוץ במבצע הסברה בינלאומי בנוגע למסקנות הדו"ח.

בראש ועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם עומד ראש ממשלת ניו-זילנד לשעבר ג'פרי פאלמר, וחברים בה הנציג הישראלי צ'חנובר, הנציג הטורקי אוזדם סאנברק, ששימש בעבר כמנכ"ל משרד החוץ של טורקיה, וכן נשיא קולומביה לשעבר אלוורו אוריבה.

טורקיה כבר הגישה לוועדה דו"ח שחיברה בנוגע למשט ושמטיל את האחריות כולה על ישראל. ועדת פאלמר המתינה חודשים ארוכים לדו"ח הישראלי של ועדת טירקל, שהיה אמור להתפרסם כבר בנובמבר אך התעכב. כעת תיבחן ועדת פאלמר את שני הדו"חות ותגבש מסקנות והמלצות בעניין אירועי המשט ויחסי טורקיה-ישראל.

ועדת פאלמר החלה את עבודתה באוגוסט, לאחר שישראל הסכימה לשתף עמה פעולה, בסיום משא ומתן אינטנסיבי עם הממשל האמריקאי ועם מזכ"ל האו"ם. מנדט הוועדה אינו לקבוע אחריות פלילית אישית, אלא לבחון את האירועים שהתרחשו ואת ההקשר והנסיבות שלהם. הוועדה אמורה להמליץ על דרכים למניעת אירועים דומים בעתיד.

במקביל, בחודשים האחרונים מתקיימת במשרד מבקר המדינה חקירה מקיפה הנוגעת בעיקר לדרך קבלת ההחלטות סביב אירועי המשט לעזה, ומתמקדת בין השאר בתפר בין הדרגים המדיניים והצבאיים. הדו"ח המיוחד בפרשה, שהעבודה עליו נמצאת בשלבים מתקדמים, יתפרסם בתוך כמה חודשים, והוא צפוי לכלול ביקורת נוקבת ביחס לדרך קבלת החלטות סביב אירועי המשט.

על עבודת הביקורת במשרד המבקר בפרשת המשט אחראי האלוף במיל' יעקב (מנדי) אור, ראש החטיבה הבטחונית במשרד המבקר.

המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, החליט על בדיקת היבטים הקשורים במשט, שלא נבחנו על ידי ועדת טירקל, כשבדיקתו כוללת, בין היתר, את בחינת תהליך קבלת ההחלטות שהובילו להשתלטות הצבאית על המרמרה וכן היבטים הנוגעים לתחום ההסברה ועבודת המועצה לבטחון לאומי.

יצויין כי על מערך ההסברה הישראלי כתב המבקר דו"חות קשים בשנים האחרונות ובמובן זה בחינת מערך ההסברה בכל הנוגע לאירועי המשט יהווה דו"ח המשך לבדיקת היבטי ההסברה סביב אירועים דרמטיים אחרים, כמו מלחמת לבנון השנייה.

הדו"חות שבדרך

החלק השני של דו"ח ועדת טירקל - צפוי להתייחס לדרך קבלת ההחלטות בדרג המדיני הבכיר

דו"ח ועדת מזכ"ל האו"ם - ייאלץ להכריע בין הגרסאות הסותרות בדו"חות הטורקי והישראלי

דו"ח מבקר המדינה - עתיד לעסוק בכשל המודיעיני וההסברתי ובעבודת המועצה לביטחון לאומי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ