ביקורת מסויגת על הסגר בדו"ח: פוגע במצב הרפואי של תושבי רצועת עזה

"לצמצם את סבל האוכלוסייה האזרחית"

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

100 עמודים בדו"ח שפרסמה אתמול ועדת טירקל עסקו בחוקיות הסגר הימי והיבשתי שהוטלו על רצועת עזה בשנים האחרונות. הוועדה קבעה כי הן הסגר הימי והן הסגר היבשתי במעברי הגבול היו מידתיים ולא היו מנוגדים לכללי המשפט הבינלאומי, אך קראה לממשלה להימנע מפגיעה באוכלוסייה בעזה.

הוועדה מתחה ביקורת מסוימת על כך שהסגר היבשתי על הרצועה פוגע במצבה הרפואי של האוכלוסייה בעזה. "ראוי שישראל תיתן דעתה לצרכים רפואיים של תושבי עזה במטרה לבחון אם ניתן לשפר את המצב הקיים", נכתב בדו"ח.

במהלך עבודת הוועדה העידו בפניה שורה של ארגוני זכויות אדם בלתי ממשלתיים בנוגע למבצע בעזה וכן נציגי האו"ם ומתאם הפעולות בשטחים. לצד הביקורת קבעה הוועדה כי הסגר על עזה אינו בבחינת ענישה קולקטיבית. "אין דבר בחומר הראיות שמלמד ברמז שישראל הטילה בכוונה הגבלות על הכנסת סחורות לעזה כדי למנוע אותן מהאוכלוסייה האזרחית, אלא רק כדי להגביל את יכולתו של החמאס לתקוף את ישראל", נכתב בדו"ח.

הוועדה קבעה שהסגר היבשתי הוא מהלך ביטחוני שנועד להחלשת החמאס. "הוועדה מצאה שישראל אינה מונעת אמצעים חיוניים להישרדות האוכלוסייה האזרחית בעזה... ומספקת סיוע הומניטרי כפי שנדרש באותם תחומים שצוינו על ידי ארגוני זכויות האדם", נכתב בדו"ח. "הוועדה לא מצאה ראיות לכך שישראל מנסה למנוע מהאוכלוסייה מזון או להשמיד אותה על ידי הרעבה".

בכל הנוגע לסגר הימי הודגש בדו"ח כי ישראל עמדה בתנאים הפורמליים של הטלת הסגר הימי על עזה וכן בכל התנאים ההומניטריים להטלת סגר שכזה. הוועדה קובעת שהסגר הימי על עזה הוטל רק מסיבות ביטחוניות ולא מסיבות אחרות. "במונחים של תועלת צבאית הביא הסגר הימי להגבלת יכולות ההתעצמות של חמאס. הוועדה משוכנעת שאלמלא הסגר הימי החמאס היה מגביר את התחמשותו ותוקף את ישראל דרך הים", נכתב בדו"ח.

הוועדה קבעה שספינות המשט ניסו להפר את הסגר הימי ולפיכך היתה לכוחות צה"ל הצדקה ל"תפוס" (capture) אותן. הדו"ח קבע כי כוחות צה"ל לא תקפו את כלי השיט עצמם וזאת כדי להימנע ממספר נפגעים גדול בהרבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ