הרשות הסכימה לוויתורי ענק בירושלים

מסמכים חסויים של הרשות הפלסטינית, שפורסמו אמש ברשת אל-ג'זירה ובגרדיאן, מגלים כי אבו מאזן ושליחיו למשא ומתן עם ישראל ב-2008 הסכימו לוויתורים מרחיקי לכת במזרח הבירה ? על פי ההערכות, הדלפת 1,600 המסמכים נועדה לפגוע במעמדו של יו"ר הרשות

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

במהלך המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית ב-2008, בהובלת ראש הממשלה אהוד אולמרט ושרת החוץ ציפי לבני, הסכימו הפלסטינים לשורה של ויתורים נרחבים - חלקם במזרח ירושלים. כך מגלים מסמכים חסויים של מחלקת המשא ומתן של אש"ף שנחשפו אמש על ידי רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה והעיתון גארדיאן. המסמכים חושפים גם פרטים על המגעים בין ישראל, הרשות וארה"ב במהלך כהונתו הנוכחית של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מהמסמכים, שפורסמו אמש, עולה בין היתר כי הרשות הציעה לוותר על הרובע היהודי והרובע הארמני וחלקים אחרים בבירה, וכי אבו-עלא, שניהל את המו"מ מטעם הרשות, הביע נכונות לוותר על התביעה הפלסטינית לפינוי התנחלויות באזור ירושלים - פרט להר חומה. הגארדיאן דיווח כי אחד מ-1,600 המסמכים שהודלפו, ויפורסמו בחלקים בימים הקרובים, חושף כי בכירים ישראלים הציעו להעביר אזרחים ערבים-ישראלים לשטחי המדינה הפלסטינית שתוקם.

אחד המסמכים החסויים הוא סיכום של פגישה משולשת בין שרת החוץ של ארה"ב קונדוליסה רייס, שרת החוץ לבני, ראש צוות המו"מ הפלסטיני אבו-עלא ויועציהם, שהתקיימה ב-15 ביוני 2008. במהלך הפגישה הציג כאמור אבו-עלא נכונות פלסטינית לוויתורים מרחיקי לכת במזרח ירושלים. "אנו מציעים שישראל תספח את כל ההתנחלויות בירושלים מלבד הר חומה", אמר אבו-עלא, והתכוון בכך כי ישראל תספח את גילה, פסגת זאב נווה יעקב והגבעה הצרפתית. "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה אנחנו מעלים הצעה כזו".

למרות הצהרתו של אבו-עלא הוא הביע בהמשך הפגישה סירוב פלסטיני לסיפוחן של מעלה אדומים, אריאל, אפרת שבגוש עציון וגבעת זאב שבירושלים. המסמכים מגלים כי אבו-עלא אף העלה אפשרות לחילופי שטחים בירושלים שבמסגרתם תהיה גם חלק משכונת שייח ג'ראח בשליטה ישראלית.

בפגישה נוספת בין לבני, אבו-עלא וצוותיהם העלו הפלסטינים שוב את נושא ירושלים. אבו-עלא וראש מחלקת המו"מ באש"ף, סאיב עריקאת, פנו ללבני וביקשו ממנה לדון בנושא ירושלים, אך האחרונה הפגינה עמדה קשוחה, סירבה לדון על ירושלים ובכמה מקרים פשוט לא השיבה לשאלות הפלסטינים.

"ירושלים היא חלק מהשטחים שנכבשו ב-1967", אמר אבו-עלא ללבני. האחרונה שתקה שניות ארוכות. "יוסטון, יש לנו בעיה", השיבה לאבו-עלא. בשלב הזה התערב סאיב עריקאת. "זה לא סוד שבמפה שהצענו לכם אנחנו מציעים את הירושלים הגדולה ביותר שהיתה בהיסטוריה (היהודית, ב"ר)", אמר ללבני. "אבל צריך לדבר גם על איפה תהיה אל-קודס. יש לנו רעיונות בעניין הזה, אבל אנחנו צריכים פרטנר לדיון". לבני השיבה בשלילה. "לא, איני יכולה (לדון על כך, ב"ר)", אמרה.

מסמך אחר מאוקטובר 2009, של פגישה בין עריקאת לשליח למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל, מגלה כי הפלסטינים הסכימו שבהסדר קבע יהיו הרובע היהודי וחלק מהרובע הארמני בעיר העתיקה בירושלים בשליטה ישראלית. עריקאת אף אמר כי "יש דרכים יצירתיות להתמודד עם המצב בהר הבית. לדוגמה ועדה שתקבל החלטות משותפות".

מסמך אחר, מתקופת נתניהו כראש ממשלה, פותח צוהר לתחושותיו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) כלפיו. המסמך, מ-15 בינואר 2010, הוא סיכום של פגישה שהתקיימה ביריחו בין עריקאת לבין סגנו של השליח האמריקאי מיטשל, הדיפלומט דיוויד הייל. בפגישה התלונן עריקאת על ראש הממשלה נתניהו והיועץ לביטחון לאומי עוזי ארד והציע לפתוח בערוץ שיחות חשאי עם ישראל.

התקופה היתה שבועות ספורים אחרי החלטת הקבינט להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לעשרה חודשים. הייל לחץ על עריקאת לחדש את המו"מ אך הדגיש כי הממשל האמריקאי רוצה לעשות זאת בצורה "שתיתן כבוד לעמדות הפלסטיניות". הייל ניסה להסביר לעריקאת כי נתניהו לא יסכים להקפאה "שקטה" של הבנייה במזרח ירושלים.

עריקאת התפרץ. "נתניהו אומר שמזרח ירושלים זה כמו תל אביב והוא ימשיך לבנות כרגיל", אמר. "זה יחסל את אבו מאזן. הבעיה של כל הממשלים האמריקאיים היא שהם אינם מבינים את החשיבות של ירושלים עבור הפלסטינים במיוחד בפוליטיקה הפנימית".

עריקאת התלונן על כך שהוא אינו מצליח אפילו לארגן שיחת טלפון בין אבו מאזן לנתניהו. "התקשרתי לעוזי ארד כדי שאבו מאזן יתקשר לנתניהו לברך אותו לקראת פסח ולא היה כלום", אמר. "הגיע רמאדן וגם לא היה כלום. ביקשתי מעוזי ארד כמה פעמים להיפגש אבל כל פעם הוא ביטל".

בשלב הזה תקף עריקאת את נתניהו בחריפות באוזני הייל. "זהו נתניהו. אי אפשר להתחרות אתו. תשאל את קלינטון. אני הייתי באחוזת וואי. תראה מה פרס מספר על ההבטחות של נתניהו ומה נתניהו אומר למצרים - כשיבוא שלום, אבל מסרב להתחייב לשלום".

עריקאת ניסה לשכנע את הייל כי הממשל האמריקאי יציג לנתניהו ולאבו מאזן מסמך מטעם ארה"ב של תנאי המו"מ. בצורה כזו הסביר עריקאת, ניתן יהיה ללחוץ על נתניהו ולגרום לו להחליף את הקואליציה. "גבולות 67' עם חילופי שטחים זו גם העמדה שלכם, אז תגידו את זה", אמר עריקאת להייל. "אם אתם תשימו נייר כזה על השולחן נתניהו ידחה אותו. או שהוא יחליף את הקואליציה או שהוא ילך לבחירות. (הציבור, ב"ר) הישראלי רוצה פתרון אבל אין לו אמון. הם רוצים את זה יותר ממה שאתם חושבים ולפעמים אפילו יותר מהפלסטינים".

עריקאת התלונן עוד כי נתניהו מסית נגד אבו מאזן ומכנה אותו טרוריסט וקיצוני. "אבו מאזן לא ירשה לנתניהו לעשות לו את מה שעשו לערפאת. אבו מאזן הוא אביו של מחנה השלום", אמר עריקאת והוסיף כי אבו מאזן אינו רוצה שהיועץ לביטחון לאומי ארד יהיה בצוות המו"מ הישראלי. "עם ארד לא ניתן לנהל מו"מ", אמר עריקאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ