יו"ר הרשות, אבו מאזן: אל-ג'זירה החליפה במכוון בין העמדות שלנו ושל הישראלים

צמרת הפתח האשימה את רשת הטלוויזיה הערבית, שפרסמה את מסמכי המו"מ, בפעולה ממניעים פוליטיים. "את מי משרתת החשיפה?", תהה עריקאת

אבי יששכרוף
ג'קי חורי, סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
ג'קי חורי, סוכנויות הידיעות

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) האשים היום (שני) את רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה, שחשפה יחד עם העיתון הבריטי גרדיאן מסמכים חסויים מהמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, בהפצה מכוונות של מידע שגוי.

לדבריו, במסמכים המודלפים שפרסמה אמש הרשת הוחלפו בכוונה העמדות של שני הצדדים. "נוצר בלבול. הם הציגו את העמדות של הישראלים כאילו היו עמדותיהם של הפלסטינים", אמר אבו מאזן בקהיר, "מכאן שמדובר באקט מכוון".

אישים נוספים בצמרת פתח ביקשו גם הם להסיט את הזרקור מחשיפת ויתורי הענק להם הסכימה לכאורה הרשות על ידי האשמת רשת הטלוויזיה הערבית בניסיון מכוון לפגוע באבו מאזן.

ראש צוות המשא ומתן של אש"ף סאיב עריקאת תהה "מדוע החשיפה אירעה דווקא עכשיו ואת מי זה משרת?". מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף יאסר עבד רבו האשים את רשת אל-ג'זירה בכך שחשיפת 1,600 המסמכים הונעה בידי אינטרסים פוליטיים. לדבריו, הרשת הוציאה חלק מן המידע מהקשרו בניסיון "הסתה" ברור.

עבד רבו תקף באופן חריף את הרשת והאשימה בסילוף העובדות וקשירת קשר לפגיעה ברשות הפלסטינית. במסיבת עיתונאים שכינס ברמאללה, הוא קרא לאמיר הקטארי לחשוף את קשריו עם ישראל ואיראן ואת עמדותיו התומכות בכוחות שונים באזור, בעלי השלכות שליליות, כדבריו.

"אנו מודים לשליט קטאר שנתן לאל ג'זירה את האור הירוק לקמפיין הזה", אמר עבד רבו, וביקש מהשליט הקטארי להיות שקוף ולדבר גם על הבסיס האמריקאי הענק השוכן בקטאר, המסייע לפעולות ריגול באזור, כדבריו.

ברמאללה עצמה, הניפו מפגינים שלטים נגד הערוץ, שקראו: "אל ג'זירה אינה ערבית, אלא ציונית ומשרתת את ישראל".

אבו מאזן בפגישה עם נשיא מצרים בקהיר. תצלום: אי-פי

המסמכים החסויים של מחלקת המשא ומתן של אש"ף שפורסמו אמש על ידי רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה והעיתון הבריטי גרדיאן חושפים כי במהלך המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית ב-2008, בהובלת ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני, הסכימו הפלסטינים לשורה של ויתורים נרחבים - חלקם במזרח ירושלים. המסמכים חושפים גם פרטים על המגעים בין ישראל, הרשות הפלסטינית וארה"ב במהלך כהונתו הנוכחית של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מהמסמכים, שפורסמו אמש, עולה בין היתר כי הרשות הציעה לוותר על הרובע היהודי והרובע הארמני וחלקים אחרים בבירה, וכי אחמד קריע (אבו-עלא), שניהל את המשא ומתן מטעם הרשות, הביע נכונות לוותר על התביעה הפלסטינית לפינוי התנחלויות באזור ירושלים - פרט להר חומה.

ליברמן: המסמכים מוכיחים - הפתרון היחיד הוא הסדר ביניים

הבומרנג של אבו מאזן עוד יפיל את אל-ג'זירה

המסמכים נחשפו, החל מאבק הירושה ברשות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ