פרסום מסמכי המשא ומתן: אפקט תוניסיה לא הגיע לגדה

לא רעידת אדמה ולא מאבקי כוחות. פרסום פרטי המו"מ בין ישראל לרשות יביך אולי את עבאס, אבל עלול להתנקם דווקא ברשת התקשורת

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

בניגוד אולי לרושם שהתקבל בשעות הראשונות לאחר פרסום המסמכים ברשת אל-ג'זירה ובעיתון הגרדיאן הבריטי, לא נראה כי צפויה רעידת אדמה פוליטית ברשות הפלסטינית ואפילו לא מאבקי כוחות בתוך הפתח.

בכירי הרשות בחרו ב-12 השעות האחרונות להתמקד ברשת אל-ג'זירה בלבד, והצליחו ליצור את הרושם כי ההדלפה כולה היא חלק ממסע תקשורתי מתוזמן ומתוזמר של אל-ג'זירה יחד עם בנות בריתה בעולם המוסלמי: איראן, סוריה, חמאס וחיזבאללה, נגד הרשות. גם הרשת עצמה נפלה בפח - פרסומיה נראו כמו קמפיין שהוכן מראש, אך לא במקצועיות, אלא באופן שיצר את הרושם שהרשת פרסמה פרטים בסיסיים לא מדויקים ולא נכונים.

מכאן גם מסתמנת האפשרות כי ההדלפה הדרמטית לכאורה תייצר אפקט בומרנג ותחזק את התמיכה ביו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) שנתפס כעת כנרדף שלא בצדק. לא מעט פרשנים פלסטינים שאינם מזוהים עם הפתח הצביעו על הליקויים ואי הדיוקים בקמפיין של אל-ג'זירה. לטענתם, דווקא כאשר הרשות הפלסטינית קרובה להישג דרמטי במועצת הביטחון בנושא הבנייה בהתנחלויות, נראה כי הרשת, יחד עם גורמים זרים, עושה הכל כדי לסכל מהלך זה.

תוכן ישן שכבר פורסם בעבר. תצלום: רויטרס

מסקנה נוספת שעולה מהמסמכים שדלפו היא שתוכנם אינו חדש. כמעט כל פרט שפורסם עד כה כבר פורסם בעבר. למעשה, הרשות הפלסטינית אפילו לא טרחה להסתיר חלק מהדברים שעולים מן המסמכים. עם זאת, ההדלפה כן צפויה להביך את הרשות במישור הבינלאומי. שעה שהנושאים והנותנים הפלסטיניים תוקפים את ישראל בשצף קצף על בניית יחידות דיור בפסגת זאב ובגילה, מתברר כי הפלסטינים כבר הסכימו מזמן כי שכונות אלה יישארו בידיים ישראליות.

רמאללה היום נראתה שקטה כתמיד. לא נרשמו הפגנות סוערות, אפילו לא מחאה מצומצמת בעקבות הפרסום. מי שציפה לקעקע את מעמדו של אבו מאזן, יתאכזב אולי לגלות שהנינוחות היחסית של החיים בגדה המערבית עוברת לעת עתה על פני מה שניסו לתאר באל-גזירה כ"ויתורים מרחיקי לכת מצד הרשות". בינתיים, נראה כי אפקט תוניסיה לא הגיע לגדה.

החל מאבק הירושה ברשות | עקיבא אלדר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ