עשרות כבאים עזבו במחאה אירוע הצדעה לכבודם

הכבאים נטשו את הטקס בעת שרב-טפסר שמעון רומח עלה לנאום. נאומו של השר ישי לא הופרע: היום מבינים את משמעות מערך הכבאים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

באירוע הצדעה לכבאים שהשתתפו בשריפת הענק בכרמל שהתקיים הערב (שני) הוענקו למשפחות שלושת הכבאים שנספו בשריפה: רב סמל דני חייט, רב-כבאי אורי סמנדייב והנער אלעד ריבן, "עיטור הגבורה", על פעולתם בזמן האסון. עשרות כבאים עזבו את הטקס כשרב-טפסר שמעון רומח עלה לנאום על רקע חילוקי הדעות על תנאי העסקתם. לאחר נאומו הכבאים חזרו לאולם.

"הוא לכלך עלינו בכתבה ב-TheMarker, זה לא מכובד. נלחמנו כמוהו והמחאה מבית אורן חוזרת עכשיו", אמר הכבאי אהרון שרוני שהוסיף כי "אני מסכן את החיים שלי ומי שצריך לייצג אותי ולשמור עלי - אני לא מצפה ממנו שירה בי בגב". כבאי נוסף אמר כי "הערב הזה מרגש אבל להביא אדם כזה זה להביא מישהו שמנותק מהמציאות, זו המחאה שלנו - מי שצריך לדעת למה יודע".

יו"ר ארגון הכבאים, טפסר-משנה יואב גדסי, אמר כי "אני לא רוצה להישמע כמאיים, אבל מעמדם וזכויותיהם של הכבאים אינו ניתן למשא ומתן". הוא הוסיף כי "ההחלטה צריכה להיות היסטורית ולא היסטרית". בדבריו הסביר כי ישנו צורך בתקנים נוספים ובציוד רב. "בואו נבטיח לכבאים שכשהם יצאו לקרב הם יעשו זאת בגיבוי המדינה".

ישי בטקס הערב. תצלום: ניר כפרי

שר הפנים אלי ישי אמר באירוע כי "היום מבינים יותר מתמיד את משמעותו של מערך הכבאות בישראל. עד אותו יום קשה ונורא לא ידעו אזרחי מדינת ישראל והייתי אומר גם ממשלות ישראל, את עוצמת מסירות הנפש, את הכוח, את הגבורה, ואת הנחישות להצלת חיים של הכבאים".

הפעם עברה נוכחותו של השר ישי בשקט יחסי, בניגוד לטקס ההתייחדות הממלכתי שנערך בבית אורן לפני כשלושה שבועות, אז ספג קללות וצעקות מהקהל, שאילצו אותו לעזוב את המקום.

"עכשיו כולם יודעים מה המשמעות של הכבאות, ואני ידעתי את זה מהרגע הראשון במשרד. אני מקווה שבהמשך הדרך זה יתורגם הלכה ומעשה, נחבר את הדיבורים למעשים ונוכל לומר שיש מערך כבאות והצלה כפי שראוי להיות. מדובר גם במערך אווירי, כי כפי שראינו, אי אפשר להתגבר על אסון כזה בלי מערך כיבוי אווירי", אמר.

נאווה בוקר, אלמנתו של תת-ניצב ליאור בוקר, שנספה גם הוא בשריפה, הוזמנה לאירוע על ידי טפסר-משנה יואב גדסי. "אין ספק שמגיע להם את העיטור, הם גיבורים", אמרה נאווה. "במהלך הערב פגשתי את אמא של דני חייט, ומדובר באישה מדהימה. יש לה הסבר מאוד רציונלי לזה שהם נספו, הם מתו מתוך שליחות והקרבה, וזה מה שהבן שלה רצה. הרגשתי שהיא מדברת על בעלי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ