אלוף בן
אלוף בן

"מסמכי פלסטין" שחשפו רשת אל-ג'זירה והעיתון הבריטי "גרדיאן", מעניקים למי שמתעניינים בתהליך השלום הצצה חסרת תקדים לאופן שבו התנהלו השיחות בין ישראל והפלסטינים. בפעם הראשונה פורסמו פרוטוקולים מלאים של המו"מ שניהלה ממשלת קדימה עם הרשות הפלסטינית. לא רק עמדות הצדדים והפערים ביניהן, אלא גם חילופי הדאחקות וההצעות שלא נועדו להיחשף, גלויים עכשיו לעין כל.

המסמכים מלמדים, שבניגוד לתדמית האין-פרטנר שנוצרה להם בישראל, הפלסטינים ניהלו מו"מ רציני על גבולות מדינתם העתידית, והציגו מפה מפורטת של חילופי השטחים בגדה המערבית וחלוקת השכונות במזרח ירושלים. עד היום ידענו שראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הציג לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הצעת הסדר מפורטת עם מפה, ועבאס התחמק מתשובה. עכשיו מתברר, שצוות המו"מ הפלסטיני בראשות אבו עלא הקדים את אולמרט והציג תוכנית משלו.

המפות מבהירות מדוע לא הושג הסכם, ומדוע יהיה קשה להשיגו גם בעתיד: בגלל המחלוקת על גושי ההתנחלויות. מנהיגי ישראל משננים לציבור כבר שנים, שמעלה אדומים, גוש עציון, אריאל ו"עוטף ירושלים" יהיו חלק בלתי נפרד מישראל בכל הסדר עתידי. המחלוקת בין הימין לשמאל בישראל נוגעת למאה וכמה ההתנחלויות שמעבר לגדר. ממשלת קדימה הציעה לפנות אותן, וממשלת הליכוד הנוכחית מתנגדת לפינוי. אבל על "הגושים" אין בכלל ויכוח.

הבעיה היא שגם הצעות אולמרט ולבני היו רחוקות מהמינימום שהפלסטינים הסכימו לקבל. במפה הפלסטינית, מעלה אדומים, גבעת זאב, אריאל ואפרת יצטרכו להתפנות. אנשי יוזמת ז'נווה התגאו בעסקה הווירטואלית שעשו עם בני שיחם הפלסטינים, מעלה אדומים בצד הישראלי תמורת פינוי אריאל. "מסמכי פלסטין" מגלים שאבו עלא ואנשיו לא קיבלו את העסקה הזאת, ודרשו שגבולה המזרחי של ישראל יעבור בהר הצופים.

המפה הפלסטינית משאירה בידי ישראל את רוב השכונות היהודיות שנבנו במזרח ירושלים ואת ההתנחלויות הקרובות לקו הירוק, ובראשן הערים החרדיות ביתר עילית ומודיעין עילית. מפעל ההתנחלות הצליח, אם כך, במשימה שהציבו לו יוזמיו ומשה דיין בראשם: לשנות את הגבול שקדם למלחמת ששת הימים, ולהרחיב במעט את "המותניים הצרים" של ישראל סביב תל-אביב וירושלים. גם לפי ההצעה הפלסטינית, רוב המתנחלים יחיו בצד הישראלי.

הפרוטוקולים חושפים דיון מעניין בשאלת הביטחון. הישראלים דרשו מקסימום שליטה בצירי התנועה מהשפלה להר, שעליהם התנהלו הקרבות הקשים של מלחמת העצמאות. הפלסטינים ביקשו להפריד בין הסדרים לאבטחת התנועה בכבישים, לבין השליטה והריבונות עליהם. תביעות ישראל לסידורי ביטחון חודרניים נראו לפלסטינים כניסיון להמשך הכיבוש מבחוץ.

אך הגילויים המפתיעים והמביכים ביותר נגעו לתושבים, לא לשטחים. אבו עלא הציע שהמתנחלים במעלה אדומים יישארו בבתיהם תחת השלטון הפלסטיני, ולבני הציעה להעביר לפלסטין כפרים ערביים מהצד הישראלי. הרעיונות האלה נדחו על הסף, והם עומדים בסתירה לעמדות הפומביות של הצדדים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מופיע במסמכים רק בגוף שלישי, בשיחות שבהן הפלסטינים מקטרים עליו באוזני האמריקאים. נתניהו נהנה בוודאי מהמבוכה שנגרמה ליריביו לבני ועבאס. אבל כשהעלבון הראשוני מהפרסום יתפוגג, הפלסטינים ישתמשו במסמכים המודלפים לחיזוק טענתם שאין להם פרטנר בישראל. עובדה, הם יטענו, ציירנו מפה והסכמנו לוויתור מעשי על זכות השיבה, ולא קיבלנו כלום בתמורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ