הרמטכ"ל גבי אשכנזי נפרד מנאט"ו, לא ברור מי ימלא את מקומו כשייפרד מצה"ל

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, יבוא היום לבריסל וישתתף בוועידת מפקדי צבאותיהן של מדינות ברית נאט"ו ומדינות-שותפות. עמיתיו, ובראשם יו"ר הוועדה הצבאית של נאט"ו, אדמירל ג'יאמפאולו די פאולה, ייפרדו ממנו באירוע חגיגי בתום ארבע שנות חברותו במועדונם.

בין עשרות הגנרלים והאדמירלים יהיו, בין השאר, קצינים בכירים מארה"ב ושאר מדינות המערב, טורקיה, מצרים וירדן. בשבוע הבא יבקר בישראל מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פו רסמוסן.

בהיעדרו של אשכנזי, שישוב ארצה לקראת סוף השבוע, ימלא את מקומו סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה. מינוי נווה לממלא-המקום כשהרמטכ"ל בחו"ל, הוא מינוי שגרתי, אך אינו מבטיח לו שיתמנה לממלא-המקום גם ב-14 בפברואר - אם אשכנזי יפרוש מתפקידו כמתוכנן וההליכים למינויו של האלוף יואב גלנט טרם יושלמו. ככל הידוע, אין מניעה חוקית למינוי גלנט, שכיהן בשני תפקידי אלוף, לממלא-מקום הרמטכ"ל, בעוד בירור עניינו נמשך.

שאלה אחרת היא האם יוכל אז שר הביטחון, באישור הממשלה, גם להעניק לו דרגה אישית או דרגת-ייצוג של רב-אלוף. לדברי משפטנים צבאיים, אם ירצה שר הביטחון להעניק דרגת רב-אלוף לגלנט, עוד לפני השלמת הליך המינוי, יהיה עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי של משרד הביטחון ועם הפרקליט הצבאי הראשי.

ב-1999 הפרידו שופטי בג"ץ בין התפקיד שאושר לתת-אלוף ניר גלילי (מפקד גיס, בדרגת-תקן של אלוף) לבין הדרגה עצמה, שנמנעה ממנו. במשפטי תעבורה של רבי-אלופים, כדוגמת הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון, מוענקת "לרבע שעה" דרגת-ייצוג זהה, כמתחייב מהחוק, לשופטים הנושאים דרגה צבאית נמוכה יותר. את יעלון, שלדברי משפטן בכיר בצה"ל "גרם נזק פחחות לרכב צבאי", שפט תת-אלוף במילואים, עודד מודריק.

הקידום הרגעי של שופט שהוא תא"ל או אלוף, מעניק לו סמכות שיפוטית, אך לא פיקודית. בצה"ל מפקדים אלופים (כגון מפקדי פיקודים) על אלופים אחרים (כגון מפקדי גיס). חשיבות תפקידו של הרמטכ"ל, ולכן גם של ממלא-מקומו, נעוצה בהיותו "הדרג הפיקודי העליון בצבא", ללא קשר לדרגתו.

לממלא-מקום הרמטכ"ל אין בהכרח עדיפות לקראת החלטת הממשלה על מינוי רמטכ"ל. תקדים בולט הוא מינוי ראש אגף המטה, אלוף יצחק (חקה) חופי, לממלא-מקום הרמטכ"ל, לאחר הגשת דו"ח ועדת אגרנט לממשלת גולדה מאיר באפריל 1974, והתפטרות הרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר. חופי, אלוף פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים, היה כראש אג"ם מספר 2 במטכ"ל. תפקיד סגן הרמטכ"ל לא אוייש לאחר פרישת אלוף ישראל טל, שהסתכסך עם אלעזר ועם שר הביטחון משה דיין.

טל היה תחילה ראש אג"ם של אלעזר ואחר כך סגן הרמטכ"ל וראש אג"ם גם יחד. דרישתו לקבל גם את סגנות הרמטכ"ל, כממלא-מקומו של אלעזר בהיעדרו, נומקה בצורך להבהיר למפקד חיל האוויר, אלוף בני פלד, שפלד כפוף גם לו ולא רק לאלעזר. במלחמת יום-הכיפורים הופרדו שני התפקידים. הם אוחדו מחדש לאחר כחמש שנים, כשרפאל איתן היה רמטכ"ל והאלוף יקותיאל אדם - סגנו וראש אג"ם. בסוף שנות ה-90 בוטל תפקיד ראש אג"ם.

ממשלת מאיר, שקיבלה את התפטרות אלעזר, פרסמה הודעה רשמית על מינוי חופי לממלא מקום הרמטכ"ל. הוא כיהן בתפקיד זה כשבועיים, בעוד מאיר ודיין מתלבטים בין המועמדים, כולל אלופים במילואים. לבסוף החליט דיין, בהסכמת מאיר, להעדיף את מרדכי (מוטה) גור, נספח צה"ל בוושינגטון בעת המלחמה ואלוף פיקוד הצפון (בפעם השנייה) כשחופי מונה לראש אג"ם. חופי סירב לשרת כסגנו של הרמטכ"ל גור, פרש בו בערב מתפקידו ובהמשך מצה"ל, ועם הקמת ממשלת יצחק רבין התמנה לראש המוסד.

השבועיים של חופי בראשות המטכ"ל, בפועל, היו מיוחדים בתולדות צה"ל, אך לא ראשונים מסוגם. במלחמת 1948 היה הרמטכ"ל יעקב דורי חולה תכופות ואת הלחימה ניהל למעשה לא סגן הרמטכ"ל צבי איילון, אלא ראש אגף המבצעים יגאל ידין. במבצע קדש נוהלה עבודת המטכ"ל בידי ראש אג"ם, אלוף מאיר עמית, בעת שהרמטכ"ל דיין התנתק ממוצב הפיקוד העליון ברמלה והצטרף לכוחות בחזית סיני. ערב מלחמת ששת הימים, כאשר הרמטכ"ל רבין התמוטט, מילא ראש אג"ם עזר ויצמן את מקומו, ללא החלטת ממשלה. גם לאחר התאוששות רבין נחלק ניהול הלחימה בין ויצמן לבין חיים בר-לב, שהוזעק מחו"ל והתמנה לסגן הרמטכ"ל.

לפי תקדים חופי מול גור, אם יסוכל מינוי גלנט לרמטכ"ל, סיכוייו של סגן הרמטכ"ל נווה להתמנות לרמטכ"ל קטנים מסיכוייו של אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט; אך שר הביטחון - אהוד ברק או יורשו - המוסמך לבדו לפי החוק להמליץ על מועמד לרמטכ"ל, יוכל להציע גם אלוף אחר. הפעם צפויה הממשלה לבדוק את מומלצו של השר ביסודיות רבה יותר.

אשכנזי דבק לפי שעה בתוכניות מסע הפרידה העולמי שלו. אתמול נפרד מיחידות בפיקוד הדרום. לאחר שייפרד מאדמירל די פאולה ומנאט"ו, מתוכנן לו אירוע חגיגי של צה"ל, בשעות הערב של ה-13 בפברואר - אף שעדיין לא ברור מי יהיה הרמטכ"ל למחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ