בתום שבע שנים הושלמה חפירת תעלה ליד הר הבית

גורמי ביטחון: אנחנו נערכים לאפשרות של מהומות במזרח ירושלים עם סיום העבודות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

רשות העתיקות השלימה חפירת תעלה חדשה שתאפשר מעבר תת-קרקעי מתחת לחומות העיר העתיקה, לא הרחק מהר הבית.

מדובר בתעלת ניקוז מתקופת בית שני שנחפרה בחודשים האחרונים, והיא מחברת בין אזור עיר דוד שבסילוואן לאזור הגן הארכיאולוגי דווידסון, הסמוך לרחבת הכותל המערבי. במערכת הביטחון קיימו בימים האחרונים הערכות מצב לאור השלמת התעלה. גורמים ביטחוניים אמרו אתמול כי "נלקחת בחשבון האפשרות של פרובוקציה פלסטינית" בשל העבודות.

ברשות העתיקות מדגישים כי התעלה אינה נושקת לאזור הר הבית, ואין תכנון לחפור לכיוונו. חפירת התעלה, שנמשכה שבע שנים, עוכבה במשך כשנה על ידי שופטי בג"ץ, בעקבות עתירה שהגישו תושבי סילוואן, שטענו כי החפירה מזיקה לבתים. בספטמבר 2009 דחתה השופטת עדנה ארבל את העתירה ואפשרה להמשיך בחפירות. מאז חודשה חפירת המנהרה במארס ובשבועות האחרונים הושלם הקטע שבין עיר דוד לבין מרכז דווידסון. עם זאת, טרם נפתח פתח בקצה המנהרה באזור דווידסון. אך יש כוונה לעשות כן בהמשך. פתיחת המנהרה תאפשר למבקרים בעיר דוד להיכנס אליה באזור מעיין השילוח, בתחתית הכפר סילוואן, לצעוד כמה מאות מטרים מתחת לאדמה - ולצאת סמוך לכותל המערבי.

ברשות העתיקות ביקשו להדגיש אתמול כי אין לחפירה כל קשר להר הבית. "מדובר במערכת ניקוז שמוכרת זה זמן רב. היא בכלל לא מנקזת את הר הבית אלא את רחוב הגיא בעיר העתיקה, ולכן גם אם תימשך החפירה היא לא תימשך לאזור הר הבית", אמר אמש סגן מנכ"ל רשות העתיקות, עוזי דהרי.

דהרי הוסיף שאין לחפירה כל מטרה פוליטית: "רשות העתיקות עוסקת אך ורק בארכיאולוגיה. אנחנו לא חוצבים מנהרות, אלא עובדים רק איפה שמותר לעבוד. אחרי שבג"ץ ראה שאין שום סכנה ושאיש מהתושבים לא נפגע מכך - הוא אישר את המשך העבודות. לחפירה הזו יש חשיבת רבה מהבחינה הארכיאולוגית, זה עוד נדבך בהיסטוריה של העיר".

"כשהגשנו את העתירה היה ברור לנו שמטרת התעלה היא לחבר בין מעיין סילוואן לבין הכותל", אמר בתגובה עו"ד סאמי ארשיד, שייצג את התושבים בעתירה, "אבל בית המשפט קיבל את הסברי רשות העתיקות שבעצם לא מדובר בחפירות אלא בניקוי מנהרה קיימת. היום אנחנו רואים שהסברי רשות העתיקות היו זריית חול בעיניים".

שני קטעים מהתעלה היו מוכרים מחפירות עבר באזור. הקטע הצפוני, הקרוב יותר לכותל, נחפר במאה ה-19 בידי הארכיאולוג הבריטי צ'רלס וורן. הקטע הדרומי נחפר בין השנים 1968 ל-1975 בידי פרופ' בנימין מזר. מאוחר יותר, בשנות ה-90, נחפר הקטע הדרומי בידי רוני רייך ויעקב ביליג.

"החפירה הארכיאולוגית והמחקר שלצדה אישרו באופן סופי את הסברה ששני הקטעים הם חלק מתעלת ניקוז אחת, כאשר ניקוי התעלה מכוון עיר דוד בדרום התחבר עם התעלה שליד ?קשת רובינסון'", אומר פרופ' רייך, המנהל את החפירה היום יחד עם ד"ר אלי שוקרון.

החוקרים מקשרים בין התעלה לבין טקסט שכתב ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו. בטקסט מסופר שניצולי המרד והחורבן בירושלים ברחו לתעלת הניקוז והומתו שם בידי הרומאים. "ואחרי אשר המיתו הרומאים חלק האנשים היוצאים", כתב בן מתתיהו, "אליהם ואת שאריתם לקחו בשבי חקרו למצוא את המורדים המסתתרים במנהרות וקרעו את שכבת האדמה אשר על גבן ואת כל הנופלים בידם הכו לפי חרב".

רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ, הגיב לטענות כאילו החפירות הארכיאולוגיות באזור הכותל פוגעות במתחם הר הבית וכינה אותן "שקר גס". לדבריו, "מדובר בפתיחתה של מערכת ניקוז שהתגלתה כבר במאה ה-19 על ידי החוקר האנגלי צ'ארלס וורן והשלמת חשיפתה נעשתה בימים אלו. המערכת פרושה לצד הכותל המערבי, מחוץ להר הבית, ושירתה את הרחוב הראשי הסמוך לו. הר הבית עצמו מוקף קירות אבן במשקל עשרות אלפי טונות, ואיש אינו חופר דרכו אל מתחת להר הבית - הן בשל האיסור ההלכתי המפורש והן בגלל שהדבר פשוט אינו אפשרי".

הכנת הידיעה השתתף יאיר אטינגר

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ