שמחון נכנס ללשכה: "אני אוהב אותך פואד"

"באת לוודא שאני יוצא", אמר בן אליעזר לברק בטקס חילופי השרים

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

טקס חילופי השרים במשרד התמ"ת נפתח בתקרית. נהג המונית ראה שלט של הפגנה שבו הופיעה המלה "חמס", היה בטוח שמדובר במשרד התמ"ס והוריד אותי שם. כך נאלצתי לרוץ ולהיכנס לאולם, מתנשף באמצע נאומו של אהוד ברק, שלא ברור למה בעצם בא לאירוע הזה.

ליד השולחן, מסביבו של פואד, שעוזב את תפקידו כשר התמ"ת, התלחשו אויביו הפוליטיים החדשים: ברק, שלום שמחון היורש ואורית נוקד שקודמה לשרת החקלאות. פניו של פואד היו מרירים על אותם ברוטוס-ברק וקסיוס-שמחון שכפו עליו לנטוש את ספת עור הצבי הרכה, אבל מסביב כולם דיברו בשבחו וריככו את תנופת הסכין.

כשכולם סביב מחמיאים לו, פואד נראה כרוטוויילר שזנבו נקצץ, כבולדוזר שנחמץ במוסך. הכיבוד הקל היה עטוף בנייר קרפ, כדי שלא יכרסמו בזמן הנאומים. הגמבות החתוכות קרצו וכולם ראו שהחומוס תפל. מול התוגה בעיני פואד, והעייפות הזו, שמחון נראה מאושר. הוא חצץ בין פואד ובין ברק, השותפים שהפכו לאויבים.

אריאל יעקובי מההסתדרות ציין שכשאומרים שר מתכוונים לפואד ושבן-אליעזר הוא כמו עובד מדינה שממשיך לעבוד בכל ממשלה. ובאמת, פואד מגלם בגופו את הפוליטיקה הישראלית, לטוב ולרע. אילו היה צריך לבחור ח"כ אחד שיכול להחליף את הכנסת כולה היה זה פואד, שאוצר בתוכו את כל המפלגות, את תקוות השלום והמסמוס שלהן, את הצמא לנקמה והשאיפה לשקט, את החברתיות והכניעה להון. הוא השטח עצמו. כמו כוח טבע, אין טעם להתנגד לו. פואד הוא ה"ככה זה" האולטימטיבי של הפוליטיקה הישראלית. כמו החנקן באוויר, סיועו לא ברור, אבל הוא שם, וטוב שהוא שם. למה זה טוב? לא ברור בעצם. בלעדיו ודאי יהיה יותר גרוע, אף שגם אתו לא טוב במיוחד. בכל פעילותו, קשה להיזכר במשפט שאמר פואד. כולו שפת גוף. הוא הצ'פחה, החיוך עטור הפירורים, החיבוק הלח. ברחובות הערים בארץ, לא תמצאו אנשים כמו נתניהו או פרס. הרחובות מלאים בפואד. המשפחות מלאות בפואד, הדוד שצובט.

שמחון, היורש, פרגן בלי חשבון. ומאחוריי, שני עובדי המשרד עשו רעש של ליקוק ולחשו "בא לי להקיא". שמחון סיים את נאומו ב"אני אוהב אותך". גם אני בעצם אוהב את פואד. כפי שאי אפשר לאהוב את ברק, אי אפשר שלא לאהוב את פואד.

כשפואד עולה לדבר, הוא קורא למברכים חברים או אחים, גם ליריבים כשמחון ויובל שטייניץ. רק אהוד ברק מכונה "מכובדי" לקוני. הוא אומר לו, כביכול כבדיחה, "באת לוודא שאני יוצא, אהוד, אז אני יוצא".

האולם היה עמוס. מערכת האוורור קרסה. הבחורות התלוננו על המזגן. לידי, נהג אשתו של שמחון, בכירה במשרד החינוך, המתין שהכל ייגמר. כולם שיבחו את פואד. כמו במקום עבודה, כשמפטרים את הבדחן של המשרד. אריאל יעקובי מההסתדרות התייחס לדיאטה שעשה פואד והציע הסבה: "הבנות אמרו לי שהיום הוא יכול לדגמן".

הבעיה היא שפואד לא מדבר באמת כאיש אופוזיציה, אלא כמי שרוצה להמשיך לשמור על הגמבות החתוכות. הוא לא רוצה להיות בחוץ. הוא יכול היה לנטוש את הממשלה גם לפני פרישת ברק. השבחים של פואד לשר האוצר ולעובדי המשרד לא היו ממש אופוזיציוניים, אלא קריאה לעזרה, אני לא רוצה להישאר לבד אחרי שכולם ילכו. בנאומים הרבים לא דיברו על מאות האלפים שמקבלים שכר מינימום כשאחרים צוברים הון. אף אחד לא נזכר באלה שמפוטרים ומועסקים, כדי שלא יצברו תנאים. הניוז היחיד היה ששמחון, עוד לפני שבדק את הכיסא, אמר שלא יעלה את שכר המינימום בלי פתק משטייניץ. פואד לא מצמץ. מאחוריי, אחד העיתונאים גנב קרקר מהשולחן המכוסה בתכריך, אך הפסיק כשראה שאני בוחן אותו.

פואד הוא איש של אהבה. אבל מה יוצא לנו מהאהבה הזו? אי אפשר לאהוב את שטייניץ ונערי האוצר ולהציגם כגאונים ובה בעת לדאוג למוכרת בסופרפארם ולפועל המשמרת באקרשטיין ירוחם. העצה היחידה שהנחיל פואד ליורשו היא לשנות את שם משרד התמ"ת ל"משרד הכלכלה". כאן המקום לציין שעם ההתחברות התמוהה של משרד המיעוטים למשרד, הוא צריך להיקרא תמת"ם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ