בז'נווה הפלסטינים הסכימו לקבל פחות

מה חדש בהצעה שהודלפה?

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בין המסמכים שדלפו לאל ג'זירה נמצאות גם מפות חלוקת ירושלים כפי שהפלסטינים הניחו על שולחן המו"מ. ניתוח של המפות, שנעשה בעזרת שני מומחי מיפוי - שאול אריאלי מהמועצה לשלום וביטחון ויאיר אסף שפירא, ממכון ירושלים - מלמד כי המפות מתבססות על מתווה קלינטון ועל מפות ז'נווה, אך עם שינויים מספר לטובת הפלסטינים.

כך למשל, במפת ז'נווה נותרת שכונת הר חומה בתוך השטח הישראלי, בעוד שבמפה הפלסטינית החדשה מועברת השכונה לידי הפלסטינים. גם האזורים הסמוכים לירושלים, שאמורים להסתפח לישראל, כמו גוש עציון, נרחבים יותר במפת ז'נווה מאשר במפה הפלסטינית. לעומת זאת, בשתי המפות נותרת ההתנחלות הגדולה אפרת בשטח הפלסטיני.

"כשלב במו"מ זו מפה סבירה", אומר אריאלי, "אבל המפה הזו מנותקת מהמציאות בשטח. למשל, מתן לפלסטינים שטחים צמודים לכביש מספר אחד, היכן שיעבור קו הרכבת לירושלים, או ניתוק כמעט של החיבור הישראלי לביתר עילית".

תושבי שייח ג'ראח, שמנהלים בשנה וחצי האחרונות מאבק עיקש נגד תנועת ההתנחלות בשכונה, הצטרפו אתמול לביקורת על אנשי הרשות הפלסטינית על "בגידתם" בירושלים. על פי חלק מהפרוטוקולים שדלפו, אמורים חלקים מהשכונה להישאר בידי ישראל. עם זאת, ככל הנראה אין מדובר באזורי המגורים הפלסטינים אלא באזור משרדי הממשלה, המטה הכללי של המשטרה והכביש להר הצופים, שאמורים להישאר ישראליים.

"הופתעתי זה לא מלה, אני קיבלתי שוק כששמעתי את הדברים", אמר אתמול נאסר גאווי, שפונה מביתו על ידי המתנחלים ומאז הוא מראשי המאבק בשכונה. "כנראה שעריקאת הפך להיות יותר ציוני מציוני. אני אומר לו: ?אין לך ייפוי כוח לוותר על שייח ג'ראח או על שעל אחד מפלסטין'".

ממצא מעניין שעולה מהמסמכים הוא שאבן הנגף המרכזית במו"מ היא שכונת הר חומה. זו השכונה הישראלית היחידה מעבר לקו הירוק אותה לא הסכימו הפלסטינים לספח לישראל. השכונה שנולדה תוך עימות בינלאומי חריף בקדנציה הקודמת של נתניהו באמצע שנות ה-90, על גבעה בין צור באהר לבית לחם, צמחה במהירות מסחררת בשנים האחרונות, וכיום מתגוררים בה 20,000 ישראלים. רשויות התכנון מקדמות את בנייתן של לא פחות מאלף יחידות דיור חדשות בשכונה.

בהר חומה סירבו אתמול להתרגש מהפרסום. "אנשים כאן לא יודעים בכלל מה זה הקו הירוק", אומר רועי איבגי, בעליה של הפיצרייה המקומית. "אף אחד בשכונה הזו לא מרגיש מתנחל, אנשים לא גרים פה מסיבות דתיות. אנחנו גרים פה כי זו שכונה טובה, ומה שמעניין אנשים פה זה מה קרה אתמול באצטדיון טדי, לא מה אמר איזה פוליטיקאי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ