משלחת הרשות הפלסטינית באירלנד שודרגה לשגרירות

ההערכה היא שבריטניה תהיה המדינה הבאה לשדרג את מעמדה הדיפלומטי של הרשות. משרד החוץ: "חיזוק האשליה הפלסטינית"

ברק רביד
השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

ממשלת אירלנד החליטה היום (שלישי) לשדרג את מעמדה הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית באירלנד ממשלחת לשגרירות. אירלנד הצטרפה בכך לכמה מדינות באיחוד האירופי שהודיעו בחודשים האחרונים על שדרוג המעמד הדיפלומטי הפלסטיני כגון צרפת וספרד.

לפני כחודש דווח ב"הארץ" כי בירושלים חוששים שלפחות עשר מדינות באיחוד האירופי ינקטו במהלך של שדרוג מעמדה הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית. ההערכה היא שבריטניה תהיה המדינה הבאה אחרי אירלנד שתבצע מהלך כזה.

משרד החוץ בירושלים מסר בתגובה כי ישראל מביעה צער על הצעד שבו נקטה אירלנד. "איננו מופתעים מהצעד הזה לנוכח מדיניותה המוטה, זה שנים רבות, של אירלנד ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני", נמסר ממשרד החוץ. "הצעד האירי איננו מקדם את תהליך השלום, משום שהוא מחזק את האשליה הפלסטינית, לפיה הפלסטינים יוכלו לקדם את מטרותיהם מבלי לחזור לשולחן המשא והמתן".

בתוך כך, הלילה הודיעה פרו כי היא מצטרפת לקבוצה גדולה של מדינות באמריקה הלטינית ומכירה במדינה פלסטינית. בהודעה של משרד החוץ הפרואני לא נמסר כי ההכרה היא בגבולות 1967. בחודשיים האחרונים הודיעו ברזיל, ארגנטינה, בוליביה, אקוואדור, צ'ילה וגויאנה כי הן מכירות במדינה פלסטינית.

בתחילת החודש הבא יתקיים בפרו כינוס משותף למדינות דרום אמריקה ולמדינות הליגה הערבית. ברזיל וארגנטינה פועלות כדי לקדם הודעת סיכום לכינוס שבו יודיעו כל מדינות דרום אמריקה על הכרה במדינה פלסטינית.

בתוך כך, הכריזה היום הנהגת פורום ארגוני השלום הישראלים על הכרה במדינה פלסטינית עצמאית, על בסיס גבולות 67' לצד מדינת ישראל וירושלים כבירת שתי המדינות. נציגי הארגונים הישראלים, שהתכנסו ביריחו עם נציגי ארגוני השלום הפלסטינים, הדגישו את הצורך הדחוף בהצלת פתרון שתי המדינות וחידוש מיידי של המשא ומתן עד השלמתו. נציגי הארגונים אמרו בכנס כי הדלפת המסמכים לתקשורת הוכיחה כי קיים פרטנר פלסטיני להסכם שלום כולל ועל ממשלת ישראל להוכיח שהיא פרטנר גם כן. הנהגת פורום הארגונים קבעה כי "הכרה בעצמאות פלסטין היא אינטרס ישראלי למען סיום הסכסוך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ