מסמכי אל-ג'זירה | "הרשות הפלסטינית מנהלת תיאום ביטחוני הדוק עם ישראל"

אל-ג'זירה חשפה מסמכים הנוגעים לתיאום הביטחוני בין ישראל למנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה, בהם נטען בין היתר כי הרשות תיאמה חיסול עם ישראל

אבי יששכרוף
אנשיל פפר
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
אנשיל פפר
ג'קי חורי

רשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה חשפה הערב (שלישי) מסמכים הנוגעים לתיאום הביטחוני בין ישראל למנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה. לפי אחד המסמכים שפורסמו, ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד התנגד לפתיחת המעברים לרצועת עזה מחשש שמהלך כזה יתפרש כניצחון לחמאס. עוד דווח כי לרשות הפלסטינית הוגשה תכנית בריטית שבמוקד שלה התמודדות עם סוגיית המנהרות ברצועת עזה.

בדומה לחשיפות קודמות של הרשת בימים האחרונים לא התגלו חידושים יוצאי דופן במסמכים, ונראה כי מדובר בניסיון נוסף לקעקע את מעמדה של הרשות הפלסטינית. במסמכים הוצגו שורה של פגישות ביטחוניות ומדיניות שדנו ביחסים הביטחוניים בין ישראל לרשות הפלסטינית.

באחד המקרים מתאר ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת את הרשות כמקום היחיד מקרב מדינות ערב שבו המשטר שולט בנאומים במסגדים, כמו גם בארגוני הצדקה האסלאמיים. עריקאת הוסיף כי הרשות נאלצה להרוג "את אנשינו" כדי להוכיח שהיא מכוננת חוק וסדר בשטחיה. עריקאת התייחס בכך לאירוע בקלקיליה שבו הרגו שוטרים פלסטינים שישה אנשי חמאס ושני שוטרים נהרגו בחילופי האש.

אחד המסמכים מצטט את אחמד קריע (אבו-עלא) שרומז לכאורה לשרת החוץ לשעבר ציפי לבני כי על ישראל להשתלט על ציר פילדלפי שם פועלות המנהרות בין עזה לרפיח המצרית. לדברי אבו עלא, ישראל כבשה את הגדה ולכן יכולה לכבוש גם את ציר פילדלפי.

חמושים מהג'יהאד האיסלאמי בדרום עזה. תצלום: אי-פי

מסמכים אחרים מתארים דרישה של שר הביטחון לשעבר שאול מופז בשנת 2005 לחסל את אחד מפעילי הזרוע הצבאית של החמאס בעזה, חסן אל מדהון. שר הפנים הפלסטיני דאז נאסר יוסף אמר לו כי הרשות הורתה למפקד הביטחון המסכל דאז בעזה, ראשיד אבו שבאכ לטפל בו. ב-2007 חוסל אל-מדהון בהפצצה ישראלית.

עוד נטען במסמכים כי ישראל הסכימה להקמת יחידה מיוחדת ללוחמה בטרור במסגרת מנגנוני הביטחון הפלסטינים, שתקבל ציוד לחימה מתקדם. אחד המסמכים שפורסמו הוא סיכום פגישה ביוני 2009 שנערכה בין הגנרל קית' דייטון, שאימן עד לפני מספר חודשים את הגדודים החדשים של הרשות הפלסטינית, ועריקאת. בפגישה אומר דייטון כי "הנושא הבא שאני אעבוד עליו הוא הלחימה בטרור. דיברתי עם הישראלים, אין להם התנגדות לתפיסה הזאת, הקצינים שלהם חושבים שעכשיו הגיע הזמן והם גם מכירים בצורך של הרשות בציוד מיוחד".

בפגישה ניסה עריקאת לשכנע את דייטון שיפעל אצל ראשי מערכת הביטחון בישראל להגביל את כניסות צה"ל לערים הפלסטיניות לצורך ביצוע מעצרים. לדבריו, הדבר נחוץ כדי שהכוחות הפלסטינים "יוכלו לשמור על מעמדם וכבודם, זה הדבר החשוב, יותר חשוב מנשק ואימונים". דייטון הבטיח לעריקאת לנסות להגיע לסידור לפיו הכניסות הישראליות יהיו רק בלילות ובמקרים בהם מדובר במעצרים שהפלסטינים לא יבצעו בעצמם - סידור שלמעשה מתבצע כיום בשטח.

בתחילת השבוע חשפו אל-ג'זירה והגרדיאן את חלק מ-1,600 מסמכים המתארים בפרוטרוט את שלבי המשא ומתן בין ישראל לרשות בשנים האחרונות ואת ההבנות שכבר הושגו. במסמכים אלה נחשף כי הרשות הסכימה לוויתורים נרחבים - גם במזרח ירושלים ובסוגיית זכות השיבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ