עלייה חדה בפעולות ההריסה של בתי בדווים פלסטינים בשטח C; יישוב שלם צפוי להיהרס

ישראל החמירה משמעותית ב-2010 את הפעולות לסילוק פלסטינים מיישוביהם בשטח C, בין היתר בשל לחץ מתנחלים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

הרשויות הישראליות החמירו משמעותית בשנה החולפת את האמצעים לסילוק ישיר ועקיף של פלסטינים מיישוביהם שבשטח C בגדה המערבית. זאת מנתוני פעילי זכויות אדם, ובהם "שומרי משפט" ו"תעאיוש". כמו כן, כחלק מההחמרה צפוי יישוב בדווי שלם באזור מעלה אדומים להיהרס. לטענת עורך דינם של תושבי חאן אל אחמר, שלמה לקר, המינהל האזרחי הוציא את צווי ההריסה למבני מאהל הג'האלין כתוצאה מלחץ ישיר של עמותת רגבים (מייסודה של "התנועה לשמירת אדמות הלאום") ושל המתנחלים באזור.

מצווי הריסה שהוציא באחרונה המינהל האזרחי עולה כי מקבץ פחונים, אוהלים, לולים, דירים ובתי שימוש של מאהל הג'האלין בחאן אל אחמר צפויים להיהרס. לפי נתוני ארגון "בצלם", בעוד שב-2009 הרס המינהל האזרחי 28 מבני מגורים בשטח C, ב-2010 הוא הרס 86 מבני מגורים (בהם אוהלים ופחונים). כמו כן, ב-2010 איבדו פלסטינים (בהם 223 קטינים) את מקום מגוריהם בשל ההריסות, לעומת 217 (בהם 60 קטינים) ב-2009.

כמו כן, משרד התיאום של האו"ם לעניינים הומניטריים (OCHA) מבחין בעלייה תלולה בפגיעה במבנים מחוללי-הכנסה - בעיקר בורות מים בשטח C: ב-2009 נפגעו מהריסות בורות מים 764 פלסטינים, לעומת 14,136 שהריסת בורות המים פגעה בהם בשנה שעברה. הריסתם פוגעת באפשרויות המחיה של התושבים (רעיית צאן וחקלאות), מחריפה את העוני בקרבם, וכן את התלות בסיוע. לטענת OCHA, פגיעה זו חמורה אף יותר מהריסת מאהלי המגורים לטווח רחוק.

בנובמבר 2010 הוציא המינהל האזרחי צווי הריסה ליישוב הבדווי בחאן אל אחמר. המאהל על כמאה תושביו נמצא במקום, לדבריהם, כבר עשרות שנים, ובנוי בשטח שבבעלות הווקף. מאז 1967 - בדומה לשאר אוכלוסיית הבדווים בגדה המערבית - חופש התנועה וטווח הנדודים שלהם עם צאנם הצטמצמו בשל בניית ההתנחלויות, ההכרזה על שטחי אש, הרחבת הכבישים ובניית גדר ההפרדה. עם זאת, לדברי תושבי חאן אל אחמר, הם מעולם לא קיבלו צווי הפסקת עבודה וצווי הריסה, ולו למבנה אחד. על אף שלקר התחיל בהליך משפטי לביטול צווי הפסקת עבודה (למעשה צווי אזהרה) שהוצאו בספטמבר, חולקו צווי ההריסה כחודשיים לאחר מכן. לדברי התושבים, המינהל לא פירט אף מקום שאליו יוכלו ללכת לאחר שיישובם ייהרס.

לפני כשבועיים הגיש לקר עתירה לבג"ץ נגד צווי ההריסה בחאן אל אחמר. לקר הזכיר כי בספטמבר 2009 הגישה "רגבים" עתירה לבג"ץ - יחד עם התנחלויות כפר אדומים, אלון ונופי פרת (הבנויות בקרבת חאן אל אחמר) - הדורשת להורות על הריסת בית ספר מצמיגים שהקים שבט הג'האלין במאהל אחר, ועל הוצאת צווי הריסה ל-257 מבנים נוספים, כולם אוהלים, צריפוני מגורים ודירי צאן של בדווים המתגוררים באזור. העתירה נדחתה. עם זאת, כתב לקר, יחידת הפיקוח של המינהל האזרחי פתחה "במהלך שנועד להביא לסילוק בני הג'האלין ממתחמי מגוריהם מדרום ומצפון לכביש מס' 1, בקטע שבין מעלה אדומים לצומת יריחו". לטענת לקר, רוב חבריה של יחידת הפיקוח הם מתנחלים והיא פועלת, ככתוב בעתירה, "ממניעים פוליטיים ולמעשה... כזרוע ביצועית של מועצת יש"ע, בכל הקשור לאיסור בנייה של פלסטינים באזור C".

לקר כתב בעתירתו כי ישראל מנהיגה מדיניות תכנון אפלייתית: תוכניות מתאר ואישורי בנייה ניתנים למתנחלים ישראלים, אך לא לפלסטינים שחיים באזורים שבשליטתה הישירה. בנוסף מזכיר לקר כי לפלסטינים אין כל ייצוג בוועדות התכנון במינהל האזרחי, וכי רוב חבריהן הם "תושבי ההתנחלויות באזור ובעלי דעה מוקדמת בשאלת מתן היתרי בנייה לפלסטינים".

ב-12 בינואר הרס המינהל האזרחי 17 מבנים בכפר הבדווי דקייקה, שבדרום הר חברון. בין המבנים שנהרסו היו מבנה מגורים, שירותים וחדר בבית הספר. ההריסה בוצעה על אף שלפי הצעת בג"ץ בדיון בעתירה של "שומרי משפט, רבנים לזכויות אדם", התושבים מכינים ליישובם תוכנית מתאר (על ידי עמותת "במקום" לשוויון בתכנון).

מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר בתגובה: "הטענות בדבר מדיניות אכיפה הנובעת מלחץ ישיר של עמותת ?רגבים' ומעלה אדומים או משיקולים זרים מופרכת וחסרת כל ביסוס". עוד נמסר כי המינהל האזרחי מקדם את פרויקט "קיבוע הבדווים" (העברת בדווים שחיים בגדה המערבית ליישוב קבע). הדובר לא התייחס לשאלות "הארץ" לגבי צווי ההריסה של השבט בחאן אל אחמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ