המנהרה שנחפרה בי-ם נושקת לרחבת הכותל

בניגוד לדיווחי רשות העתיקות אתמול, כי התעלה אינה סמוכה להר הבית, סיור באתר חשף כי היא מתקרבת למרחק מטרים ספורים מהכותל המערבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרי רשות העתיקות חשפו אתמול את המנהרה החדשה שמובילה מאזור עיר דוד שבסילוואן, אל מתחת לחומות העיר העתיקה - ועד מתחת לרחבת הכותל המערבי. בחלקים מסוימים מתקרבת המנהרה למרחק של כמה מטרים לכותל עצמו, אך ברשות העתיקות הדגישו כי החלקים הרגישים לא נחפרו על ידה, אלא למעשה היו חפורים זה שנים ארוכות ורק נחשפו מחדש. חששות גורמי הביטחון מהתפרצויות אלימות במזרח ירושלים בעקבות חשיפת התעלה התבדו אתמול, וחשיפת התעלה עברה ללא אירועים חריגים.

המנהרה מאפשרת מעבר ממרכז הכפר סילוואן ועד מתחת לרגלי המתפללים ברחבת הכותל בתוך כמה דקות. היא מוארת באור מלאכותי וניתן ללכת בה זקוף לכל אורכה. בבוץ שבין אבני הקיר הגדולות ניתן לראות אלפי חרסים קטנים. באזור הגן הארכיאולוגי דוידסון, שמצוי בין הכותל לבין שער האשפות, נפתח פיר, ששימש ככל הנראה לשאיבת מים מהמנהרה. בעתיד יתאפשר למטיילים לעלות ולרדת מהפיר אל התעלה. משמעות הדבר היא, שמאות אלפי המבקרים בעיר דוד יוכלו לעבור מתחת לאדמה אל הכותל המערבי.

המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין, אמר אתמול כי "אנחנו מזהירים מפני כל פגיעה במסגד אל אקצא והחפירות מהוות פגיעה ברורה במסגד, באתרים הקדושים ובעיר באופן כללי".

רב הכותל שמואל רבינוביץ, הגיב אתמול לטענות הנשמעות מהצד הפלסטיני לפיהן החפירות פוגעות במתחם הר הבית, וכינה אותן "שקר גס". לדבריו, "מדובר בפתיחתה של מערכת ניקוז שהתגלתה כבר במאה ה-19 על ידי החוקר האנגלי צ'רלס וורן, והשלמת חשיפתה נעשתה בימים אלו. המערכת פרושה לצד הכותל המערבי, מחוץ להר הבית, ושירתה את הרחוב הראשי הסמוך לו. הר הבית עצמו מוקף קירות אבן במשקל עשרות אלפי טונות, ואיש אינו חופר דרכו אל מתחת להר הבית - הן בשל האיסור ההלכתי המפורש והן משום שהדבר פשוט אינו אפשרי. כל ניסיון לטעון שהחפירות פוגעות בהר הקדוש אינן אלא שקר גס, שמטרתו היחידה היא ליבוי אש מיותרת ומזיקה באזור המקודש לכל הדתות". הוא קרא למנהיגים פלסטינים לא לפגוע ביחסים בין הדתות בירושלים העתיקה, והוסיף: "פעילות החשיפה באזור העיר העתיקה אמנם מגלה את שורשינו בירושלים אך אין מטרתה לפגוע בדתות האחרות".

חופרי המנהרה, ד"ר רוני רייך ואלי שוקרון, מעריכים כי היא נחפרה מתחת לאבני הריצוף של אחד הרחובות הראשיים של העיר בתקופת בית שני. לפי הערכתם, הרחוב עלה ממעיין השילוח, שמצוי היום בתחתית הכפר סילוואן, והגיע לאזור העיר העליונה והר הבית. עם זאת, החוקרים מדגישים כי תעלת הניקוז עצמה לא הגיעה להר הבית. "תעלת הניקוז עוברת במקום הכי נמוך, אין היגיון שהיא תעלה להר הבית. הדבר הזה ידוע כבר מעל מאה שנים", אמר שוקרון.

בסוף שנות ה-60 חפר הארכיאולוג הישראלי הנודע, בנימין מזר, בתעלה. שוקרון מדגיש כי מרגע שהתקרבו החפירות לאזור הכותל התגלה כי התעלה הייתה כבר חפורה. במקום גם נמצאו שרידי כלי העבודה של הארכיאולוגים שקדמו להם. באזור זה גם התגלה פיר אנכי, אותו חפר וורן, מתעלת הניקוז מזרחה. לאחר כמה מטרים הגיע וורן אל אבני הכותל המערבי. החופרים מעריכים כי האבנים שנחשפו עתה מחדש הם המסד הראשון של הכותל, כ-13 מטרים מתחת לרחבת הכותל המודרנית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ