אנשיל פפר
שיחת היום

בארבע השנים האחרונות היה איאן בלק כתב העיתון גרדיאן למזרח התיכון.

קודם לכן, בשנות השמונים והתשעים, היה שליח העיתון בירושלים וסיקר בין היתר את האינתיפדה הראשונה.

בין לבין, היה עורך העיתון גרדיאן לעניינים דיפלומטיים וענייני אירופה. השבוע הוא מנהל את סיקור מסמכי תהליך השלום בשביל הגרדיאן.

איאן בלק, אתה סבור, כפי שפרשנים רבים אמרו היום, שבפרסום הפרטים החסויים של השיחות הישראליות-פלסטיניות, יחד עם רשת אל-ג'זירה, אתם שמים למעשה קץ לקריירה הפוליטית של מחמוד עבאס?

"מרגע שראינו את המסמכים, חשבנו שהם מספקים תובנות ומבט חשוב ביותר מבפנים של שיחות השלום בין הצדדים.

אני סבור שמחמוד עבאס נקלע למצב קשה זמן רב לפני שהמסמכים האלה ראו אור, כפי שיודע כל מי שעוקב זמן רב אחר הסיפור.

המסמכים הם סימפטום של המועקה המלווה את תהליך השלום, ולא צריך להיות בעל תואר אקדמי בנושא כדי לנחש מניין הגיעו.

המסמכים משקפים מורת רוח עמוקה בחוגים הפלסטיניים מהרשות הפלסטינית, על שלא השכילה להשיג שום דבר המתקרב למדינה פלסטינית עצמאית בת קיימא, אחרי 20 שנות משא ומתן. המסמכים עצמם מציגים את השיחות במבט נוקב".

מרגע שהמסמכים שפורסמו היו מי שטענו, בעיקר ברשות הפלסטינית, שהמסמכים מזויפים. מבלי לחשוף את זהות המקור, מה אתה יכול לומר על מקוריותם?

"אני יכול לומר שהגרדיאן עשה כל מאמץ אפשרי כדי לאמת את האותנטיות שלהם ולקבוע שהם אמנם מה שהם נראים, בשיחות עם אנשים שהיו מעורבים בניסוחם, ועם גורמים דיפלומטיים ומודיעיניים שבידם לאשרר אותם בהקשר שלהם. אין שום ריח של זיוף; התאריכים, המקומות, האנשים, כולם אמיתיים.

מובן שמביך שמטיחים בפומבי דברים שנאמרו בחדרי חדרים. דעתי האישית היא שהנושאים ונותנים עמלו קשות וכנגד סיכויים בלתי אפשריים כמעט: סירובה של ישראל להסכים לפשרות אדירות במזרח ירושלים והתמיכה האמריקאית בעמדת ישראל בנוגע להמשך החזקת התנחלויות כאריאל ומעלה אדומים.

הפלסטינים היו נתונים ללחצים אדירים של ישראל, שנתמכה בידי ארה"ב מחד, ושל חוסר שביעות הרצון בתוך עמם מאידך. וכל זה עוד לפני שמדברים על החמאס המתנגד עקרונית לכל סוג של תהליך שלום. התרשמתי ממחויבותם העמוקה של הנושאים והנותנים הפלסטינים".

בעוד שאתה מפגין את הערכתך לנציגים הפלסטינים לשיחות, נראה ששותפתכם לפרסום זה, אל-ג'זירה, אימצה סדר יום שונה בתכלית ותקפה את הנציגים הפלסטינים למשא ומתן על ויתוריהם המופלגים. מה הרגשתך ביחס לכך?

"הרגשתי היא שאל-ג'זירה היא אל-ג'זירה והגרדיאן הוא הגרדיאן.

ברור שאל-ג'זירה היא לעתים מושא של מחלוקת בעולם הערבי ואינה נושאת חן בעיני ממשלות רבות, כפי שקרה עכשיו גם עם הרשות הפלסטינית. מבחינתם, לעניין יש תהודה עצומה, והם מתרגמים זאת במונחים של שיעורי צפייה".

האם משהו הפתיע אותך, משהו במסמכים האלה הרשים אותך במיוחד אחרי כל השנים שאתה מסקר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני?

"הרושם העז ביותר שקיבלתי הוא עד כמה הפלסטינים חלשים באמת ועד כמה הם נשמעים נואשים, בעיקר בנושאים שלא פרסמנו לגביהם שום כתבות: המשא ומתן ב-2009 לאחר מלחמת עזה ("עופרת יצוקה"), לאחר שהתחלפה הממשלה בישראל ואחרי שאובמה התמנה לנשיא ארה"ב, על סוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

אתה קורא את מיטשל, לדוגמה, שאומר שהנשיא ברק אובמה הוא הסיכוי הטוב ביותר לשלום, שלא כמו שאר הנשיאים שקדמו לו.

מדהים לראות את המתחים שהתעוררו בגלל סוגיה זו, כשהפלסטינים נואשים להשיג הקפאה והאמריקאים אינם מסוגלים לספק להם את מבוקשם.

עוד דבר מעניין מאוד שעולה מהמסמכים הוא הקירבה העמוקה הקיימת בין נציגי שני הצדדים, אף על פי שברוב הדברים לא שוררת ביניהם הסכמה, כמובן.

מהמסמכים עולה גם, שברור מאוד שקיים ערוץ מקובל במשא ומתן שמתנהל בין ציפי לבני לסאיב עריקאת, אבל במקביל גם קיים ערוץ נוסף ובו נושאים ונותנים אהוד אולמרט ומחמוד עבאס.

הנציגים הרשמיים לשיחות מתלוננים שהם לא יודעים בכלל מה הולך שם. למשל, לבני התנגדה לחלוטין שישראל תקבל חזרה פליטים, בשעה שעמדתו של אולמרט הייתה שונה".

פרשנים ישראלים אומרים שהמסמכים האלה אינם מספרים לנו שום דבר שלא ידענו קודם לכן. ידענו שאולמרט הציע להעביר לפלסטינים כ-97 אחוזים מהשטחים, ובכל זאת, עדיין הייתה אי הסכמה בין הצדדים.

"אנחנו מגלים פרטים מה בעצם התרחש שם, אבל לא נכנסנו לאחוזים כי זאת סוגיה מסובכת ביותר. הפרט הקריטי הוא שהמקומות שעליהם התנהל המשא ומתן חשובים לא פחות מגודל השטחים".

אתה מסקר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני כבר שני עשורים. מהי תחושתך לאחר קריאת המסמכים?

"אני מוכרח לומר שאני מדוכא מאוד. בעיניי ברור מאוד שציפי לבני דחתה מיד וכלאחר יד את ההצעה הנדיבה ביותר שקיבלה. תשובתה הייתה: אוקיי, אז מה בנוגע להר חומה ומעלה אדומים?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ