ישראל הסכימה להקמת יחידה פלסטינית נגד טרור

הרשות וישראל תיאמו חיסול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל הסכימה להקמתה של יחידה מיוחדת ללוחמה בטרור שתפעל כחלק ממנגנוני הביטחון הפלסטינים, ותקבל ציוד לחימה מתקדם. כך עולה מהמסמכים שפורסמו אמש בערוץ אל-ג'זירה ובעיתון "גרדיאן" הבריטי. המסמכים מספקים פרטים נוספים על מערכת היחסים המתהדקת בשלוש השנים האחרונות בין צה"ל והשב"כ, לבין מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, שמטרתם המשותפת לוחמה בחמאס.

אחד המסמכים שפורסמו הוא סיכום פגישה ביוני 2009, שנערכה בין הגנרל קית' דייטון - שאימן עד לפני כמה חודשים את הגדודים החדשים של הרשות הפלסטינית - וראש צוות המו"מ הפלסטיני סעיב עריקאת. בפגישה אמר דייטון כי "הנושא הבא שאעבוד עליו הוא הלוחמה בטרור. דיברתי עם הישראלים, אין להם התנגדות לתפיסה הזאת". עריקאת השיב כי כוונתו של ראש הרשות מחמוד עבאס היא הקמת יחידה ללחימה בטרור במסגרת המשמר הנשיאותי של הרשות. בהמשך הפגישה אמר דייטון כי בזכות השבחים להם זכה שיתוף הפעולה הביטחוני עם הפלסטינים מן הישראלים, "יש לנו עכשיו תמיכה נרחבת בקונגרס".

בפגישה, ניסה עריקאת לשכנע את דייטון שיפעל אצל ראשי מערכת הביטחון הישראליים להגביל את הכניסות לערים הפלסטיניות של צה"ל לביצוע מעצרים. לדבריו, הדבר נחוץ כדי שהכוחות הפלסטינים "יוכלו לשמור על מעמדם וכבודם". דייטון הבטיח לעריקאת לנסות להגיע לסידור לפיו הכניסות הישראליות יהיו רק בלילות, ובמקרים בהם מדובר במעצרים שהפלסטינים לא יבצעו בעצמם (סידור שלמעשה מתבצע כיום בשטח). משמעות הדבר היא כי עריקאת הודה שמנגנוני הביטחון הפלסטינים מבצעים פעולות ומעצרים לבקשת ישראל. בנוסף, בפגישה עם דיפלומטים אמריקאים, אמר עריקאת כי "היינו צריכים להרוג פלסטינים כדי ליצור רשות אחת ורובה אחד ואת שלטון החוק... אפילו הרגנו את אנשינו כדי לשמר את הסדר ואת שלטון החוק".

במסמכים אחרים מתוארת דרישה של שר הביטחון לשעבר שאול מופז בשנת 2005, לחסל את אחד מפעילי הזרוע הצבאית של החמאס בעזה, חסן אל מדהון. שר הפנים ברשות דאז נאסר יוסף אמר לו כי הרשות הורתה למפקד הביטחון המסכל דאז בעזה, ראשיד אבו שבאכ לטפל בו. ב-2007 חוסל אל-מדהון בהפצצה ישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ