עריקאת: נתניהו הבטיח לא לבנות בין מעלה אדומים לירושלים

ממסמכים שפרסמה אמש רשת אל ג'זירה עולה כי ראש הממשלה התחייב בחשאי בפני אובמה שלא לבנות יחידות דיור בשטח E1

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב בחשאי בפני נשיא ארצות הברית ברק אובמה ובפני שרת החוץ הילרי קלינטון כי ישראל לא תבנה שכונות חדשות בשטח E1, שמחבר בין ירושלים למעלה אדומים. התחייבותו של נתניהו, שנעשתה בביקורו הראשון בבית הלבן במאי 2009, נחשפה בשני מסמכים של מחלקת המשא ומתן הפלסטינית שהודלפו לרשת אל-ג'זירה. לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה: "נתניהו לא התחייב בנושא".

ישראל מתכננת כבר כמה שנים לבנות ב-E1 שכונה בשם "מבשרת אדומים" ובה 3,500 יחידות דיור ואזורי מסחר ותיירות, כדי ליצור רצף עירוני יהודי בין ירושלים למעלה אדומים ולחזק את אחיזתה במזרח ירושלים, שתוקף בדרך זו בשכונות יהודיות.

ארה"ב מתנגדת בתוקף להקמת השכונה, מחשש שתמנע את הרצף הטריטוריאלי של מדינה פלסטינית עתידית, תבתר את הגדה המערבית לשניים ותנתק ממנה את מזרח ירושלים - וכך תסכל את הסיכויים להשיג הסדר קבע ולהקים מדינה פלסטינית.

ב-2 ביוני 2009, לאחר ביקורו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בבית הלבן בסוף מאי, תידרך ראש מחלקת המו"מ באש"ף סאיב עריקאת את אנשי המחלקה ברמאללה ועידכן אותם בפרטי הביקור. "הנשיא אובמה אמר שקיבל התחייבות מישראל להפסיק את הבנייה ב-E1 אך לא קיבל התחייבות להפסקת הריסת הבתים במזרח ירושלים", אמר עריקאת לפי מסמך שסיכם את התדרוך. "השליח מיטשל אמר לנו שאובמה היה מאוד קשוח עם ביבי וקלינטון אמרה לנו את אותם דברים. הפגישה (של אובמה, ב"ר) עם הישראלים לא הניבה דבר מלבד התחייבות להפסיק את הבנייה ב-E1, אבל זה סוד".

שבועיים לאחר מכן, ב-16 ביוני, תידרך עריקאת קבוצה אחרת של יועצים ממחלקת המו"מ וחזר על הדברים. "העברנו לברק אובמה תיק ובו כל הפרטים בנושא E1 ומעלה אדומים", אמר עריקאת. "הילרי קלינטון אמרה לנו ש(בנייה, ב"ר) ב-E1 לא הולכת לקרות, אבל שנהיה בשקט. היא קיבלה משהו מהישראלים (בעניין הזה, ב"ר).

בסוף יולי 2009 פרסם אלוף בן ב"הארץ" כי הממשל האמריקאי העביר מסר לנתניהו ולפיו בנייה בשטח E1 "תהיה הרסנית". כאמור, מסמכי מחלקת המו"מ הפלסטינית שנחשפו מגלים שבתגובה לאותו מסר העביר נתניהו התחייבות להימנע מבנייה במקום.

מהמסמכים עולה עוד כי יו"ר הרשות אבו-מאזן חזר מהביקור הראשון בוושינגטון בסוף מאי 2009 בתחושת אופוריה לגבי כוונות ממשל אובמה בנושא הפלסטיני. "הוושינגטון שהגענו אליה לא היתה וושינגטון שהכרנו", אמר עריקאת לאנשי מחלקת המו"מ. "נפגשנו עם הרמטכ"ל הגנרל מאלן והוא אמר לאבו-מאזן - ?לערבים ולמוסלמים יש דבר אחד בראש - פלסטין. יש לי 230 אלף חיילים בעיראק ואפגניסטאן. אני רוצה להחזיר אותם הביתה בשלום ולכן מדינה פלסטינית היא אינטרס מרכזי של ארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ