ועדת החקירה הפרלמנטרית לארגוני השמאל: מיכאל בן ארי בפנים, סיעת העבודה וקדימה מחרימות

ח"כ בן ארי בירך על מינויו הצפוי לוועדת החקירה לבדיקת מקורות המימון של ארגוני זכויות האדם. "החכי"ם מבל"ד ורע"מ-תע"ל יודעים שאטפל בהם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה זאב אלקין הודיע היום (רביעי) לחבר הכנסת מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) כי בכוונתו למנות אותו לחבר בוועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת מקורות המימון של ארגוני זכויות האדם. בן ארי אמר כי הוא מברך על המינוי וכי אפשר לסמוך עליו שיפעל בצדק. "הח"כים מבל"ד ורע"מ-תע"ל יודעים שאני אטפל בהם ובחבריהם כפי שהבטחתי. אשמור על מדינת ישראל מכל מיני שונאים מבית ומחוץ המבקשים להשמיד אותה".

סיעת העבודה בכנסת, קדימה וחברי הכנסת הערבים החליטו להחרים את שתי ועדות החקירה הפרלמנטריות אותן אישרה מליאת הכנסת להקים. האחת בעניין מימון ארגוני השמאל, של ישראל ביתנו והאחרת העוסקת באכיפת חוקי הקרקעות אותה יזם ח"כ דני דנון מהליכוד. אולם באופן פרדוקסלי, בן ארי יכול להיחשב למינוי של הסיעות הערביות. זאת משום שכאשר הודיעו על החרמת הוועדות המליצו על מינויו לוועדה מפני ש"התפקיד מתאים לו".

"הודענו לאלקין על סירובנו להיות חברים בועדות החקירה", אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל). "אמרנו שחברי הועדה חייבים לענות על מספר דרישות שהחשובה שבהן היא מידה מספקת של פאשיזם ומטען מקארתיסטי שמכשיר אותם לחקור עמותות זכויות אדם". סיעת חד"ש העבירה לקואליציה מסר ברוח דומה.

במכתב ששיגר לאלקין ח"כ איתן כבל, יו"ר סיעת העבודה, הוא כתב, בין היתר, כי "סיעת העבודה מחרימה את דיוני ועדות החקירה... ולא נשלח נציגים לוועדות אלה. סיעתנו אינה מכירה בלגיטימיות של הוועדות ואף נקרא להחרמת הדיונים. אנו סבורים כי מדובר במקרתיזם, בפגיעה בדמוקרטיה ובעקרון הפרדת הרשויות, שכן אין לכנסת בחוק סמכויות חקירה". בתחילת השבוע החליטה סיעת הליכוד בכנסת לתמוך בהקמתן של שתי ועדות החקירה, בגיבויו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ח"כ שלמה מולא מקדימה מתח ביקורת חריפה על הוועדות. "אנו סבורים כי הקמת ועדות החקירה מהוות שפל חדש בתולדותיה של הכנסת, אשר עושה שימוש ציני באמצעים פרלמנטריים לצורך רדיפה פוליטית. הקמת ועדת החקירה הינה מעשה מסוכן ואנטי דמוקרטי בעליל הפוגע ביסודותיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

יוזם הוועדה, ח"כ דני דנון, הגיב על דברי קדימה בהתקפה משלו. "אינני מתפלא שמפלגה שחבריה החליטו לחק את ירושלים ולפנות עשרות אלפי תושבים יהודים לא משתפת פעולה עם חקירת המימון של ממשלות זרות הפוגעות באזרחי ישראל".

ועדת הכנסת תתכנס ביום שלישי כדי לדון בהרכב הוועדות וסמכויותיהן. לאחר מכן יובא הרכב הוועדות למליאה לאישור סופי.

אושר טרומית: עדיפות ליוצאי צבא בקבלה לשירות המדינה

בתוך כך, מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית הצעת חוק הקובעת חובה למתן עדיפות בקבלה לעבודה בשירות המדינה, למי שעשה שירות צבאי או שירות לאומי. מדובר בהצעת חוק שיזם ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), ולפיה במצב בו שני מועמדים לעבודה בשירות המדינה שווים בתכונותיהם ובכישוריהם, תינתן עדיפות למי מביניהם שסיים שירות סדיר בצה"ל או במשטרה או שמילא שירות לאומי או אזרחי.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) טען שהחוק יגביר את האפליה כנגד קבלתם של ערביי ישראל לשירות הציבורי, במקום לצמצם אותה. לדבריו, "מדובר בחוק אנטי חוקתי שמעגן אפלייה הלכה למעשה כנגד ערבים. בלאו הכי שיעור הערבים בשירות הציבורי מגיע ל-6.7 אחוזים, כאשר שיעורנו באוכלוסיה 20 אחוז. הכנסת הזאת ממשיכה להידרדר במורד הגזענות שישראל ביתנו מובילה".

עמותת סיכוי, הפועלת לצמצום אפלייתם של ערביי ישראל, הודיעה כי תשקול לנקוט בצעדים משפטיים כנגד החוק, לרבות עתירה לבג"ץ. עו"ד עלי חיידר ורון גרליץ, מנכ"לים משותפים של העמותה, אמרו כי "מדובר בהצעת חוק פסולה שעושה שימוש בקריטריון מפלה והלכה למעשה סוגרת את דלתות התעסוקה בפני האזרחים הערבים. ההצעה גם מנוגדת לחוק שוויון הזדמנויות העבודה ופועלת כנגד יעדי הממשלה בהעלאת אחוז הערבים המועסקים ע"י הממשלה".

ח"כ עמאר גונן על ההצעה. לדבריו, "אני מאמין שמי שמשרת בצבא ראוי שהמדינה תממן לו את הלימודים, תסייע לו ברכישת הדירה ובמשכנתא, תיתן לו הנחה בתשלום המסים ותסייע לו במציאת מקומות עבודה גם אם הם לא במגזר הציבורי. הצעת החוק שלי מדברת רק על חלק קטן ממה שהמדינה יכולה וצריכה לתת לאותם צעירים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ