רצח כריסטין לוקן ונטע בלאט-שורק | פרשנות: גדר ההפרדה היתה יעילה מדי, הכסף הפסיק לזרום

רצח כריסטין לוקן ונטע בלאט-שורק מעלים מחדש את שאלת הפרצה העצומה בתוואי גדר ההפרדה, מירושלים ועד גוש עציון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

החשודים ברצח קריסטין לוקן ונטע בלאט-שורק פעלו על קו תפר כפול: זה שבין המישור הפלילי ללאומני וזה הבלתי נראה, באזור שמדרום לירושלים, בין הגדה המערבית לשטח ישראל. תחום העיסוק המרכזי שלהם - מעשי שוד, התפרצויות וגניבה בסביבת בית שמש - שימש כפלטפורמה שעליה נוספו בשנה האחרונה הפיגועים החבלניים.

התירוץ לראשון מבין הפיגועים, דקירת זוג ישראלים בבית-שמש בפברואר אשתקד, היה הרצון לנקמה על ההתנקשות בבכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי כמה שבועות קודם לכן. אבל מדברי חוקרי השב"כ והמשטרה היום, עולה כי שני מעשי הרצח לא אירעו על סמך תכנון ממושך במיוחד. הנאשמים, אמר בכיר בשב"כ, קמו בבוקר, החליטו לרצוח יהודים וניצלו את ההזדמנות הראשונה שנקרתה בדרכם.

כפאח רנימאת, איבראהים רנימאת ואיאד פטאפטה לא היו חברים בארגון טרור ולא קיבלו שום הנחיות ממפקדות החמאס בעזה או בדמשק. השלושה הם עבריינים פליליים ותיקים, בעלי גישה לכלי נשק (בעבר החזיקו ברשותם אקדחים, אך הרציחות נעשו באמצעות סכינים), שנהגו לשהות ללא הפרעה ובלא היתר בתחומי הקו הירוק.

פריצת הדרך בחקירה אירעה מרגע שהוחלט להתייחס לרצח לוקן בדצמבר כאל פיגוע חבלני בסבירות גבוהה. העדות המהימנה והמפורטת של קיי וילסון, שנפצעה קשה באותה תקרית, הביאה את החוקרים למסקנה הוודאית שהתוקפים הם פלסטינים. כאן נכנסו לתמונה יכולת החקירה והפענוח של השב"כ שהובילה למעצר החשודים תוך פחות מ-72 שעות.

זה לא קרה אחרי רצח בלאט-שורק, עשרה חודשים קודם לכן. המשטרה חשבה תחילה שמדובר בכלל בהתאבדות וגם אחר כך חקרה בעיקר בכיוון הפלילי. בעוד שלוקן נרצחה סמוך לקו הירוק, שורק נדקרה ונחנקה שמונה קילומטרים מערבה משם, רחוק יחסית מהגדה.

זירת רצח כריסטין לוקן. תצלום: אילן אסייג

בשב"כ מסבירים שהם נוקטים מדיניות של "ריסון הכוח". ייעודו של השירות הוא בתחום הביטחוני ולכן אין להפעיל את האמצעים מרחיקי הלכת שברשותו באירועים פליליים, אם אין אינדיקציה שהרקע שלהם הוא חבלני. מתחייבת זהירות, כדי למנוע מדרון חלקלק שבו גולש השירות גם לטיפול בתחומים לא לו. זה, כמובן, לא מנחם את משפחתה של הנרצחת או את קרוביה של לוקן, תיירת מארה"ב שנרצחה ימים אחדים לאחר בואה לישראל. אבל בהתחשב בתמונה הרחבה יותר, יש צדק רב בעמדה העקרונית של השב"כ בסוגייה זו.

שני מעשי הרצח, כמו שורת העבירות הארוכה שבהם חשודים העצורים, מעלים מחדש את שאלת הפרצה העצומה בתוואי גדר ההפרדה, מירושלים ועד גוש עציון. זהו "נתיב השב"חים" הידוע, שבו נעים מדי שבוע אלפי מחפשי עבודה פלסטינים, אך גם עבריינים ולעתים מחבלים. כמעט תשע שנים אחרי שממשלת שרון החליטה באיחור על הקמת הגדר, רק כשני שלישים מהגדר עומדים על תלם.

הרפלקס המותנה של מערכת הביטחון מגלגל את הבעיה לפתחה של מערכת המשפט בשל הסחבת בדיוני בג"ץ, אבל ההסבר העיקרי טמון בתקציב. הכסף לפרויקט פסק לזרום מרגע שפחת היקף הפיגועים (הפרדוקס, כמובן, הוא שזה קרה גם בזכות אותם חלקים בגדר שהושלמו). התוצאה היתה ששארית הגדר נבנית בעצלתיים. במקרים המעטים יחסית כיום שבהם פלסטינים מהגדה מחליטים ליזום פיגועים, הדרך לתחומי ישראל מאזור בית שמש פתוחה לגמרי בפניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ