אישום: חוליה פלסטינית אחראית ל-21 פשעים חמורים

עפ"י חשדות משטרת מחוז ירושלים והשב"כ, אחראים חברי החוליה לרצח נטע בלאט-שורק והתיירת כריסטין לוקן, וכן ל-19 פשעים נוספים

ניר חסון
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
אנשיל פפר

משטרת מחוז ירושלים והשב"כ עצרו חוליה פלסטינית שאחראית לשני מעשי רצח באזור בית שמש ולעוד 19 פשעים חמורים באזור מאז שנת 1997, כך הותר היום (רביעי) לפרסום. מעצרם של חברי החוליה הוארך עד לתום ההליכים.

מעשי הרצח שפוענחו הם רציחתה של נטע בלאט-שורק, בת 53, תושבת זכרון יעקב, שגופתה נמצאה לפני כשנה סמוך למנזר בית ג'מאל, וכריסטין לוקן, תיירת אמריקאית שנרצחה לפני כחמישה שבועות באזור המושב מטע.

חברי החוליה, מימין: אבראהים גנימאת, איאד פטאפאה, כפאח גנימאת ומחמוד גנימאת

על פי החשדות, חברי החוליה אחראים גם לשני ניסיונות רצח, אונס אחד, ניסיון אונס, שבעה מקרי שוד, שבעה מקרי התפרצויות לבתים וירי לעבר ג'יפ צבאי. מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב אהרון פרנקו, אמר כי החוליה, שהחלה לפעול על בסיס פלילי, הפכה לחוליה בעלת מניעים לאומניים בעקבות חיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי בינואר 2010. שמונה מחבריה, תושבי הכפרים צוריף ותרקומייה, נעצרו ונגד ארבעה מהם הוגש היום כתב אישום.

מידע מהפצועה הוביל למעצר החוליה

התהליך שהוביל למעצר חברי החוליה החל כיממה לאחר רציחתה של לוקן בחודש שעבר. ב-18 בדצמבר הלכו לוקן וחברתה קייט וילסון לטיול באיזור המושב מטע. הן הותקפו על ידי שני חברים מהחוליה, שדקרו אותן בכל חלקי גופן. לוקן מתה מפצעיה ווילסון נפצעה באורח קשה. היא התחזתה למתה וכך הצליחה לחמוק מהתוקפים. בכוחותיה האחרונים, היא הגיעה למשפחה שטיילה באזור, שהזעיקה את כוחות הביטחון.

ניצב פרנקו אמר הבוקר כי לולא תושייתה של וילסון, החוליה לא הייתה נתפסת. "במהלך הלילה - כשהיא בין ניתוח לניתוח - היא נפגשה עם החוקרים ומסרה לנו פרטים מאוד מדוייקים על מה שהתרחש במהלך התקיפה. זה הקל עלינו לאתר את החברה ללא רוח חיים בבוקר ולפענח את המקרה". בין היתר, סיפרה וילסון כי התוקפים עישנו תוך כדי התקיפה. בנוסף, הצליחה וילסון במהלך מאבקה לדקור קלות את אחד מחברי החוליה בידו. פרטים אלה סייעו לחוקרים לאתר בזירה ממצאי די.אן.איי שקשרו את החשודים לזירה.

זירת רצח כריסטין לוקן. תצלום: אילן אסייג

החשודים, תושבי הכפרים צוריף ותרקומייה, היו מוכרים לכוחות הביטחון ורובם ריצו עונשי מאסר בעבר. יום לאחר מציאת גופתה של לוקן, עצרו המשטרה והשב"כ בסיוע יחידות מיוחדות של מג"ב וצה"ל שלושה פלסטינים - כפאח גנימאת מצוריף, שחשוד בכך שעמד בראש החוליה, איאד פטאפאה מתרקומיה, ומוחמד גנימאת, גם הוא מצוריף.

השלושה הודו ברצח ובמהלך החקירה עלה חשד שהם מעורבים גם ברציחתה של שורק, כשנה קודם לכן. דגימת די.אן.איי שנלקחה מכפאח גנימאת התאימה גם לממצאים שנמצאו בזירת רציחתה של שורק. הוא הודה לבסוף ברצח והפליל חשוד נוסף - אבראהים גנימאת, שנעצר גם הוא זמן קצר לאחר מכן.

במשך תקופה ארוכה, לא היו בטוחים כלל במשטרה כי שורק נרצחה וחשדו כי היא התאבדה. החשד התבסס על חוות דעת פתולוגיות שלא שללו את האפשרות הזו. בני משפחתה של שורק אמרו מלכתחילה כי מדובר ברצח ולא בהתאבדות. ניצב פרנקו הדגיש כי למרות חוות הדעת, הוא בחר "להתייחס לאפשרות החמורה ולהתייחס לזה כאל רצח".

נקמה על הריגתו של מבחוח בדובאי

במהלך החקירה, התברר כי החוליה, שפועלת באזור מאז 1997, אחראית גם לשורה ארוכה של מעשי פשיעה חמורים באזור בית שמש. ראש החוליה היה שותף לרוב המעשים. בין היתר, הוא חשוד גם כי אנס תושבת בית שמש אותה הכיר במערה סמוכה. מעשים נוספים המיוחסים להם: שוד מטיילים, פריצות לבתים במושבים באזור, גניבת רכבים ועוד.

מקרה חמור נוסף בו הייתה החבורה מעורבת הייתה תקיפתם של בני זוג, תושבי בית שמש, בינואר 2010. בני הזוג הותקפו בסכין ונפצעו. גנימאת סיפר בחקירתו כי עשה זאת כנקמה על הריגתו של מבחוח בדובאי. החשודים שחזרו את המעשים והובילו אל כלי הנשק, סכינים ואקדחים ששימשו אותם בשעת הרצח וכן תכשיטים שנשדדו מקורבנותיהם.

לדברי בכיר שב"כ, החשודים היו מעורבים בסדרת מעשי שוד ותקיפה פליליים, בהם שזורים עבירות על רקע לאומני. עם זאת, לא היה להם שיוך לארגון טרור. הבכיר ייחס זאת למרכיב לאומני-תרבותי, לדבריו. בשב"כ מדגישים כי בשני מקרי הרצח תכננו הדוקרים מראש להרוג יהודים, ולא לבצע שוד.

"הפלטפורמה היא פלילית אבל הרקע לאומני. הם נהגו להיכנס לשטח, לבצע את העבירות ולהימלט בדרכי מילוט קצרות בחזרה לכפרים", אמר מפקד היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, נצ"מ שמשון נחום. סגן ניצב אבי כהן, ראש מפלג מיעוטים במחוז הוסיף: "בכל אירוע היה הרכב החוליה שונה כאשר מינון הפעולות הלך וגבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ