ג'יימס בייקר ל"הארץ": אין אופציה צבאית נגד איראן

שר החוץ לשעבר של ארה"ב מאוכזב ממדיניות נתניהו: "האמנתי שירצה לעשות היסטוריה"

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

"אין אופציה צבאית לחיסול תכנית הגרעין האיראנית", כך אמר ל"הארץ" שר החוץ האמריקאי לשעבר, ג'יימס בייקר, מי שהיה ראש סגל הבית הלבן כשישראל תקפה את הכור העיראקי לפני 30 שנה. בראיון שיפורסם מחר במלואו, אמר בייקר: "קשה לתאר במלים את ההשלכות של פעולה צבאית נגד איראן. אין זה דומה להתקפה על הכור העיראקי באוסיראק. האיראנים הפנימו את הלקחים מאותה תקיפה והחומרים שלהם מפוזרים ברחבי המדינה הענקית הזאת".

לדברי בייקר, הדרך היחידה לחסל ביעילות את המאמץ האיראני להצטייד בנשק גרעיני היא באמצעות פעולה קרקעית "ואיני חושב שלארה"ב יש רצון או יכולת לבצע פעולה כזו". שר החוץ לשעבר הוסיף כי "הפעולות הביטחוניות שעשינו על פי השמועה בהצלחה במרחב הווירטואלי, הן לדעתי הדרך המתאימה לטיפול באיום האיראני. התעודדתי מדבריו של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שאמר כי יידרשו להם חמש שנים. ?ירדו עליו' בגלל שאמר את האמת".

בייקר הביע אכזבה ממדיניותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במשא ומתן עם הפלסטינים, והסתייג מסירובם של ממשל בוש הבן וממשל אובמה לקיים מגעים עם החמאס.

בתגובה לידיעה שיועצו הקרוב של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, כתב ביומנו שבמשרד החוץ הבריטי נהגו לכנות את נתניהו, "בולשיטר" (זבלן שכל), הזכיר בייקר שהוא אסר על כניסתו של נתניהו, ששימש אז כסגן שר החוץ, למשרד החוץ בוושינגטון.

"כאשר שמעתי שנתניהו הצהיר שמדיניות ארה"ב במזרח התיכון מבוססת על שקרים ועיוותים אמרתי שלא נקבל זאת מסגן שר החוץ של ישראל". האיסור בוטל רק כעבור זמן רב, אחרי שנתניהו שלח לו "מכתב מלא התנצלויות". לדבריו, מאז הם נפגשו מספר פעמים "והיחסים שלנו לבביים".

"בכל הכנות, היו לי תקוות רבות ממנו", הוסיף בייקר, "ואפילו הופעתי בטלוויזיה ואמרתי שלדעתי, ביבי הרבה יותר פרגמטי מכפי שאנשים חושבים עליו. אמרתי שאני צופה שהוא יגיע להסכם עם סוריה. חשבתי שהוא רוצה להיראות כראש הממשלה שהביא שלום לעמו, אבל לא כך קרה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ