קצין בכיר במטה הכללי: מינוי גלנט לא יעמוד במבחן בג"ץ

לדברי הקצין, אין חשיבות לשאלה אם האלוף נהג בזדון. "הציבור ירצה רמטכ"ל נקי", אמר. קצינים אחרים הוסיפו: הפרשה גרמה נזק עצום לצבא

עמוס הראל
עמוס הראל

הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, אינו מתכוון לוותר על מינויו בשל דו"ח המבקר בפרשת הקרקעות עמיקם. מקורבי גלנט טענו היום (חמישי), בתגובה לטענת המבקר כי לא אמר אמת לרשויות בשתי הזדמנויות, כי מדובר בשני אי-דיוקים מתוך "אלפי מסמכים" המפרטים התגלגלות ביורוקרטית שנמשכה כ-18 שנה, מאז רכש האלוף את הנחלה ב-1992. לדבריהם, הוא גם לא קיבל שום תמורה כספית בעקבות אותם אי דיוקים.

גלנט חזר, בשיחות עם חבריו, כי הוא משוכנע שיתמנה לרמטכ"ל וכי יצליח להוכיח ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלא שיקר לרשויות. פרקליטיו יעמדו בקשר עם היועץ בתחילת השבוע הבא. וינשטיין צריך להודיע לבג"ץ עד יום שלישי הקרוב, ה-1 בפברואר, מה עמדתו המעודכנת באשר לעתירת התנועה הירוקה, המבקשת לפסול את מינוי גלנט.

הודעת מבקר המדינה ובה פירוט הממצאים נגד גלנט התקבלה בתדהמה במטכ"ל. ביממה האחרונה, על סמך הדלפות סלקטיביות מדו"ח המבקר, התקבל בצבא הרושם כי טובים סיכויו של גלנט לצלוח את המשוכה ולהתמנות לתפקיד הרמטכ"ל ה-20. אך הערב (חמישי) אמרו קצינים בכירים ל"הארץ" כי לנוכח הפרסום האחרון, מדובר במצב שונה לחלוטין.

לשכת שר הביטחון אהוד ברק נמנעה לפי שעה מלהגיב על ההתפתחויות. עם זאת, בסביבת ברק עלו בימים האחרונים שמותיהם של כמה אלופים במילואים כמועמדים אפשריים לתפקיד הרמטכ"ל אם ייפסל המינוי. גלנט גבר בהתמודדות באוגוסט האחרון על האלופים גדי אייזנקוט ובני גנץ. מאז גנץ פרש מצה"ל. כעת ייתכן שיהיה צורך לשקול מחדש את מועמדות השניים.

קצין הממלא תפקיד בכיר במטכ"ל אמר הערב ל"הארץ" כי מה שפורסם מהממצאים של המבקר מעלה חשד ל"תרבות בלתי תקינה. על סמך מה שכתוב שם, מינוי גלנט לא יעמוד במבחן בג"ץ וגם לא במבחן האיש ברחוב. לשאלה אם היה בהתנהלותו של גלנט זדון, אין חשיבות. הציבור ירצה רמטכ"ל נקי. אלה הסטנדרטים שבהם צריך להיבחן רמטכ"ל". קצינים אחרים הוסיפו כי "אין שמחה לאידו של גלנט, זה רגע קשה והפרשה כולה ממסמך הרפז ואילך גורמת נזק עצום לצבא".

עמדתו של גלנט עצמו אינה ברורה. בשלב זה לא ידוע אילו צעדים הוא מתכוון לנקוט בעקבות פרסום ממצאי המבקר.

מוקדם יותר הערב הבהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי רק היועץ המשפטי לממשלה מוסמך לקבוע באשר להשלכות של הדו"ח על מועמדותו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. לדבריו נתניהו, הוא ממתין להחלטתו של וינשטיין בעניין. בלשכתו של נתניהו הכחישו את הפרסומים ולפיהם בכירים בלשכה רמזו לגלנט להודיע על הסרת מועמדותו לתפקיד.

ממשרד המשפטים נמסר הערב כי החלטת היועץ המשפטי לממשלה - אם להמשיך ולהגן על גלנט בבג"ץ - תתקבל בשבוע הבא. "החומר שהתקבל ומשמעותו המשפטית ייבחנו בכובד ראש וביסודיות המתבקשת", נאמר בהודעת המשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ