התצהיר הבעייתי: אישור בדיעבד לחריגת הבנייה

המועמד לרמטכ"ל טען בתצהיר שהגיש לבית המשפט שהוא ביקש תוספת בנייה לפני שביצע אותה בשטח. המבקר: הוא ביקש את התוספת אחרי תום הבנייה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

"אני מצהיר כי השם דלעיל הוא שמי, החתימה למטה היא חתימתי וכי תוכן תצהירי זה אמת", כתב האלוף יואב גלנט בתצהיר שהגיש בנובמבר 2007 לבית משפט השלום בחדרה. אתמול קבע מבקר המדינה שגלנט שיקר בתצהיר.

בתצהיר שהגיע לידי "הארץ", שכמוהו כעדות, אישר גלנט שפנה לרשויות התכנון בבקשה לאישור תוספת בנייה לפני שביצע אותה בשטח. אך מבקר המדינה קבע ש"ממסמכים שבידנו עולה, כי האלוף גלנט ביקש היתר בנייה הכולל את החריגות שעשה במהלך הבנייה, לאחר תום הבנייה, כדי להכשיר אותן בדיעבד".

תצהיר גלנט הוגש לבית המשפט עם תגובתו ל"בקשה למתן צו איסור שימוש חורג" שהגישה נגדו הוועדה לתכנון ובנייה. הוועדה טענה שגלנט ואשתו סיפחו 350 מ"ר מהשטחים הציבוריים, ובנו בהם חניה וגדר אבנים נמוכה, שתלו עצים וסללו דרכי גישה. הוועדה ביקשה מבית המשפט לאסור עליהם להשתמש בשטח הציבורי.

הוועדה טענה שאחרי שבני הזוג קיבלו היתר לבנות בנחלתם, הם הגישו בקשה נוספת לאישור "תוכנית שינויים". "מהות הבקשה החדשה הוגדרה כאישור לתוספת בנייה של כ-60 מ"ר לבית המגורים", כתבה הוועדה. "אולם במפה שצורפה לבקשה הוסף ציור חניה נוספת בחלקה הצפון מערבי של הנחלה - מבלי לשנות את מיקום החניה המקורית או את שביל הגישה אליה, ומבלי שהשינוי נדרש מפורשות, אלא באצטלה של תוספת שטח בנייה".

גלנט ואשתו הכחישו את הטענות: "המשיבים דוחים בתוקף כל רמיזה לכך שהם או מי מטעמם נהג בחוסר תום לב ו/או בתחכום וכיו"ב רמיזות", כתבו לבית המשפט. "המשיבים הינם אזרחים שומרי חוק, אשר בנו ביתם על פי היתרים, הגישו תוכניות ופעלו בתום לב מוחלט".

בני הזוג הסבירו: "במהלך הבנייה התברר למשיבים שנדרשת להם תוספת בנייה של כ-40 מ"ר במבנה המגורים. מאחר והמשיבים הם שומרי חוק, הם פנו לרשויות התכנון טרם ביצוע תוספת הבנייה על מנת לקבל את האישורים הנדרשים". המלה "טרם" הודגשה בתגובתם באותיות עבות ובקו תחתון.

בתצהיר שהגיש גלנט לבית המשפט נכתב: "אני, הח"מ, יואב גלנט, לאחר שהוזהרתי כי עלי לומר את האמת, וכי אם לא אעשה כן אהיה צפוי לעונשים הקבועים בחוק, מצהיר בזאת כדלקמן: (...) הנני אחד המשיבים, בקיא בעובדות נשוא כתב התגובה. למיטב ידיעתי העבודות המפורטות בכתב התשובה הן נכונות".

בכך, קבע מבקר המדינה, אישר גלנט את הטענה השקרית שבתגובתו, ולמעשה שיקר בתצהיר לבית המשפט.

בשימוע לפני המבקר בעניין זה, טען גלנט שאין לזקוף לחובתו עניין שהיה בטיפול עורך דינו, שניסח את המסמך. זו לא היתה הפעם היחידה שגלנט העביר את האחריות לאחר. לגבי הטענה שפלש ל-28 דונמים, נוסף ל-35 שהוקצו לו "לפנים משורת הדין", טען לפני המבקר שהטעות נעשתה על ידי ידידו גורי רוזן, שפעל כקבלן מטעמו.

בינואר 2006 דרש מינהל מקרקעי ישראל מגלנט שיפנה את השטח. המבקר קבע שעברו כארבע שנים עד שגלנט פינה. כחודש לאחר הפנייה השיב גלנט שעליו לבדוק את הטענה. "מפאת עומס עיסוקים אבקש להעביר את תשובתי בנושא בתוך שבועות אחדים", כתב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ