פרשנות: פרשת יואב גלנט מהווה משבר ערכי שמקרין על תפקודה של הצמרת הביטחונית

במובנים מסוימים, המשבר שחוללה פרשת גלנט הוא לא פחות חמור מזה של מלחמת לבנון ה-2 ונוגע למעמדה של הצמרת הבטחונית בעיני הציבור

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

מיכה לינדנשטראוס באמת השתדל. עם העברת הממצאים בפרשת הקרקעות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלשום בערב, שמר מבקר המדינה על שתיקה בלתי אופיינית. דו"ח המבקר, נאמר לעיתונאים, נטול שורה תחתונה. יש בו ביקורת קשה על התנהלותו של הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, אבל וינשטיין הוא שיצטרך להחליט אם להוסיף ולהגן על המינוי בבג"ץ.

לינדנשטראוס קם אתמול בבוקר, פתח את העיתונים וגילה שעשה טעות דווקא במרחב שבו הוא כל כך מצטיין, התקשורתי-ציבורי. הוואקום שהשאיר נוצל בידי שוחרי טובתו של גלנט, שהותירו את הרושם שהמינוי ניצל. בהעדר שורה תחתונה, נטען, אין מניעה שחילופי הרמטכ"לים יתקיימו כמתוכנן. בגלל אי-סדרים בירוקרטיים לא מבטלים מינוי רמטכ"ל שבועיים לפני המועד.

אז הטיל לינדנשטראוס את הפצצה שלו - ושינה לחלוטין את התמונה. הודעת דובר משרד המבקר, שפורסמה אתמול בארבע אחר הצהריים, מונה חמישה סעיפים תמציתיים. גלנט, נאמר בה, פלש לשטח לא לו, נקט סחבת בפינוי העצים שנטע, עשה שימוש חורג בשטחים ציבוריים והציג עובדות מוטעות לרשויות. נוסף לזה, עולה חשד שרשויות שונות נהגו בו לפנים משורת הדין, "בהתחשב במרום מעמדו".

סעיף 4 הוא סעיף המפתח: לינדנשטראוס מונה שני מקרים שבהם גלנט הטעה, לדבריו, את הרשויות, בתצהיר חתום המצורף לכתב תגובה לבית משפט ובמכתב למינהל מקרקעי ישראל. בשבועיים האחרונים טענו פרקליטי הרמטכ"ל המיועד שהמבקר לא מאשים אותו בשקרים או במסירת תצהיר כוזב. לינדנשטראוס אינו משתמש במלה המפורשת "שקר", אבל כל מי שמעיין בהודעה מבין שלכך הוא מתכוון.

אחרי הדברים הללו קשה, כמעט בלתי אפשרי, לראות איך וינשטיין מגן על המינוי בבג"ץ, וכיצד גלנט מתמנה בכל זאת לרמטכ"ל. המבקר אולי לא תלה את גלנט, אבל את הגרדום הוא כבר הציב לכבודו.

מה שמכונה "הדעה הרווחת במטכ"ל" ביחס לסיכוייו של גלנט כרמטכ"ל עבר שינוי של 180 מעלות, בתוך פחות משעה. גם הפרשנויות במוספי סוף השבוע (גם זו ב"הארץ") התיישנו במידת מה. במבחן הציבורי, גלנט קיבל אתמול חותמת כמעט רשמית של שקרן. זה כתם שיהיה קשה מאוד למחוק, אפילו ללוחם ומפקד בעל רקורד מפואר כשלו.

גלנט, כבר נכתב, הוא "פייטר" בנשמתו. בימים האחרונים קיים התייעצויות קדחתניות עם פרקליטיו וחבריו, כדי לבחור את האסטרטגיה הנכונה לשבועיים הבאים. אפשר לנחש שאופיו יכתיב מאבק כמעט עד הרגע האחרון - ונטישה בטריקת דלת מהדהדת, אם ייפסל מינויו. צריך, עם זאת, לקוות שבין יועציו יש גם מישהו מפוכח דיו לומר לאלוף את האמת: הפרשה העגומה הזו הגיעה אתמול גשר אחד רחוק מדי. מוטב לסיימה.

מה חושב שר הביטחון, אהוד ברק? אבי התסבוכת שמר אתמול על שתיקה תקשורתית. בזמן שברק שתק, יצאה בת קול מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו - פחות משלוש שעות לאחר הודעת המבקר - ומסרה כי "צריך לאפשר לגלנט להודיע בעצמו על הסרת מועמדותו". מסקנות המבקר, יותר משהן מטילות צל על גלנט או על הרשויות שאישרו אותו (ועדת טירקל והממשלה), הן מקרינות על מעמדו המעורער ממילא של ברק.

אם יידרש מינוי רמטכ"ל אחר, ברק יצטרך לקיים הפעם הליך תקין, מעמיק ומסודר, במקום האישור המזורז של מינוי גלנט בממשלה בסיבוב האחרון. בימים האחרונים הועלו בסביבת ברק שמותיהם של מועמדים אפשריים שונים. באופן מפתיע, הוזכרו בעיקר אלופים במילואים ולא שני האלופים שהפסידו לגלנט בהתמודדות, גדי אייזנקוט ובני גנץ. נדמה שנתניהו יצטרך לגלות הפעם מעורבות רבה יותר בקבלת ההחלטות, אם אינו רוצה לשמוע את ברק מסביר לציבור מדוע ח"כ עינת וילף (עצמאות) היא המועמדת האידיאלית לתפקיד.

למרות התיעוב העז שחש הרמטכ"ל הנוכחי, גבי אשכנזי, כלפי ברק וגלנט, מומלץ לא להגזים בחגיגות הניצחון במחנהו. ראשית, אשכנזי עוד עשוי להתבקש להישאר בתפקידו לתקופת ביניים, אם יהיה צורך למנות רמטכ"ל חדש במקומו. שנית, וזה חשוב יותר, אשכנזי טרם חמק מנחת זרועו של המבקר. הוא עוד עלול לספוג אותה אחרי שיתפרסם הדו"ח השני של לינדנשטראוס, בפרשת מסמך הרפז.

אבל הסיפור הזה גדול מברק, גלנט או אשכנזי. השורה התחתונה האמיתית היא שצה"ל בצרות. במובנים מסוימים, יש כאן משבר לא פחות חמור ממלחמת לבנון השנייה. ב-2006 נמתחה ביקורת על מקצועיות הרמטכ"ל, אלוף הפיקוד וחלק ממפקדי האוגדות, שנאלצו להתפטר לבסוף. הפעם מדובר במשבר ערכי עמוק, שמקרין על תפקודה של כל הצמרת הצבאית-ביטחונית ועל מעמדה בעיני הציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ