רה"מ בנימין נתניהו מגבש מחוות כדי למנוע גינוי של הקוורטט

רה"מ מגבש באחרונה חבילת מחוות כלפי הרשות הפלסטינית במטרה לרכך הודעה חריפה במיוחד נגד ישראל שהקוורטט צפוי לפרסם בעוד כשבוע

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגבש בימים האחרונים חבילה של מחוות וצעדים בוני אמון כלפי הרשות הפלסטינית, בניסיון לרכך הודעה חריפה במיוחד נגד ישראל שצפויה להתפרסם בעוד כשבוע בסיום מפגש חברות הקוורטט, ב-5 בפברואר, במינכן.

לדברי פקיד בכיר בירושלים, ביום רביעי התקיים דיון של פורום שרי השביעייה. בדיון לא התקבלו החלטות וישיבה נוספת נקבעה לתחילת שבוע הבא. נתניהו והשרים ברק, מרידור ושלום תומכים בחבילת המחוות, אך שאר השרים - בגין, יעלון, ליברמן וישי - מסתייגים.

מרכיבי "החבילה" יהיו ככל הנראה הקלות נוספות בסגר על עזה, הסרת מחסומים נוספים בגדה, מתן האישורים הנדרשים והעברה של שטח קטן לשליטת הרשות הפלסטינית כדי לאפשר את בניית העיר רוואבי ואישור שורה של פרויקטים שמקדם שליח הקוורטט טוני בלייר בגדה המערבית וברצועת עזה בתחומי התשתיות.

במהלך הדיון ביום רביעי הועלתה גם האפשרות של שחרור כמה מאות אסירים פלסטינים והעברת אחריות ביטחונית לרשות הפלסטינית בכמה אזורים נוספים בגדה המערבית.

עם זאת, מערכת הביטחון הביעה התנגדות לשני צעדים אלה.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אישרו כי נתניהו מגבש חבילת מחוות לפלסטינים לקראת כינוס הקוורטט ב-5 בפברואר, אולם סירבו למסור פרטים על מרכיבי החבילה.

נתניהו החל לדון בעניין חבילת המחוות עם שליח הקוורטט טוני בלייר לפני כשלושה שבועות. בלייר ביקר השבוע בישראל פעם נוספת ונפגש עם נתניהו, עם שר הביטחון ברק ועם השר סילבן שלום. בלייר דחק בנתניהו לפרסם את חבילת המחוות לפני כינוס הקוורטט. "מצבה של ישראל בזירה הבינלאומית קשה מאוד", אמר בלייר לנתניהו. "אתם חייבים לעשות משהו".

כינוס הקוורטט במינכן, בו ישתתפו שרי החוץ של ארה"ב, רוסיה והאיחוד האירופי וכן מזכ"ל האו"ם, צפוי להיות קשה במיוחד עבור ישראל. הקוורטט מתכנס על רקע קיפאון מוחלט בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ומה שנראה כמו חוסר אונים ובלבול של הממשל האמריקאי לגבי פתרון אפשרי למשבר.

לפי מידע שהגיע למשרד החוץ בירושלים, הממשל האמריקאי העביר מסר לאיחוד האירופי, לפיו ארה"ב לא תתנגד לנוסח חריף במיוחד של הודעת סיכום, אם האירופים יהיו אלה שידחפו לכך. ההערכה בירושלים היא שהודעת הסיכום צפויה לגנות את ישראל בחריפות על המשך הבנייה בהתנחלויות, ולהתייחס בחיוב להערכת הבנק העולמי ולפיה הרשות הפלסטינית תשלים בחודשים הקרובים את תהליך בניית המוסדות בצורה שתאפשר הקמה של מדינה פלסטינית.

בישראל מקווים שחבילת המחוות תביא לריכוך מסוים של הודעת הקוורטט ויחד עם זאת תעודד את הפלסטינים לשקול מחדש את עמדתם שלא לנהל מו"מ עם ישראל. כמו כן מקווים בישראל שהודעה חריפה של הקוורטט בנושא ההתנחלויות, ובמיוחד מזרח ירושלים, עשויה לשכנע את הפלסטינים להפסיק את יוזמתם לקידום החלטה לגינוי הבנייה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם.

מרכיבי החבילה

מתן הקלות נוספות בסגר על רצועת עזה

הסרת מחסומים נוספים בשטחי הגדה המערבית

מתן האישורים הנדרשים כדי לבנות את העיר רוואבי

אישור פרויקטים שמקדם בלייר בגדה המערבית וברצועה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ