חוות הדעת של מבקר המדינה בפרשת גלנט פורסמה לפני שווינשטיין הספיק לדון בה

המבקר סינדל את היועמ"ש

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

המתיחות השוררת בחודשים האחרונים בין היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, עלתה אתמול מדרגה. זאת, לאחר שווינשטיין שמע אתמול בצהריים בתקשורת על כוונת לינדנשטראוס לפרסם קטעים מחוות דעתו בעניין קרקעות גלנט, בלי שקיבל על כך מידע מהמבקר.

בהפוגה בדיונים המרתוניים שקיים וינשטיין עם צמרת הפרקליטות בתיקו של שר החוץ אביגדור ליברמן, למד וינשטיין שלינדנשטראוס יפרט את ממצאיו לציבור עוד לפני שהוא עצמו הספיק לקיים דיון ממשי בחוות הדעת - שהועברה אליו רק שלשום בערב.

גורמים במערכת המשפט סבורים כי המבקר סינדל את היועמ"ש בפרסום המוקדם של ממצאי חוות הדעת. לדבריהם, המבקר הציב למעשה את וינשטיין במצב שכל החלטה שיקבל בעניין גלנט - שעליה הוא צריך לדווח לבג"ץ עד יום שלישי הבא - תהיה המשך לסערה שחולל פרסום חוות דעת המבקר. לדברי גורם משפטי המצוי בפרטים "כל החלטה של וינשטיין תהיה חייבת להיות מצטדקת לאור הפרסום, שהיה אמור להיות כלי עזר ליועץ לקבל החלטה ולעדכן את בג"ץ. המבקר יצר מצב שהוא למעשה הקובע אם גלנט כשיר או לא להיות רמטכ"ל, ולא היועץ".

בחודש שעבר הביע המבקר מורת רוח מכך שווינשטיין החליט להכשיר את מינוי ניצב יוחנן דנינו לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא, עוד בטרם השלים לינדנשטראוס את בדיקת התלונות שהתקבלו במשרדו נגד דנינו. התלונה העיקרית היתה מעורבותו של דנינו במחדלים לכאורה שהביאו לרצח שני מקורות משטרתיים ב-2006. לינדנשטראוס סבר כי וינשטיין היה צריך להמתין כמה שבועות עד שמשרדו יברר את התלונות.

בכינוס הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין באילת, בחודש שעבר, שלח וינשטין עקיצה מרומזת ללינדנשטראוס. "עלי, ולא על אף אחד אחר, מוטלת החובה להנחות את השר, תוך עריכת האיזונים הנדרשים", אמר. הוא הוסיף כי אם היה צריך להחליט שוב, היה מקבל את אותה החלטה.

דובר משרד המשפטים מסר בתגובה כי "היחסים בין היועץ המשפטי לממשלה למבקר המדינה טובים ותקינים. אין לנו עניין לעסוק ברכילות". ממשרד המבקר נמסר כי "אין ולא היתה כל כוונה לסנדל לכאורה את היועץ המשפטי. הוא קיבל כבר שלשום את כל החומר. פרסום ההודעה התחייב מהצורך לתת לציבור מידע אמין לנוכח פרסומים בתקשורת, שיצרו תמונה לא מדויקת. בשום מקום לא אמרנו אם גלנט יכול להיות רמטכ"ל ואם לא. זו סמכותו של היועץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ