מהומות במצרים: ישראל נותרה בלי חברים

ככל שהעולם הערבי יישטף בגלי הזעם של הפגנות ההמונים, כך יגבר האינטרס של אסד ונתניהו בעיסקה שתשמור על שאריות הסדר האיזורי הישן

אלוף בן
פרשנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
פרשנות

דעיכת שלטונו של חוסני מובארק במצרים מציבה את ישראל במצוקה אסטרטגית: היא נותרה כמעט בלי חברים במזרח התיכון. בשנה האחרונה קרסה הברית עם טורקיה, ומעכשיו תתקשה ישראל לסמוך גם על מצרים הקרועה במאבק פנימי. הבידוד הגובר באיזור, וחולשתה המופגנת של אמריקה, יאלצו את ישראל לחפש מוצא ולחזר אחרי בעלי ברית חדשים.

חלום הבלהות של ראשי מערכת המודיעין | עמוס הראל מובארק עדיין יריב קשה ביותר | צבי בראל התמוטטה הקונספציה | אבי יששכרוף

מדיניות החוץ הישראלית נשענה מאז אמצע שנות החמישים על בריתות אזוריות, שהעניקו לישראל עומק אסטרטגי. השותפה הראשונה היתה צרפת, ששלטה אז בצפון אפריקה, וסיפקה לישראל נשק מתקדם ויכולת גרעינית. אחרי מבצע "קדש" כונן דוד בן-גוריון את "ברית הפריפריה" עם המדינות הלא-ערביות באיזור, איראן, טורקיה ואתיופיה. השאה האיראני נהפך לבן בריתה העיקרי של ישראל, סיפק לה נפט ורכש ממנה נשק. הצבאות ושירותי המודיעין של ישראל ואיראן התאמנו יחד וניהלו מבצעים משותפים נגד מצרים הנאצריסטית, שנתפשה אז כאיום העיקרי על ישראל ועל המשטרים הערביים הפרו-מערביים.

השותפים הבאים היו חוסיין מלך ירדן וחסן מלך מרוקו, שניהלו קשרים חשאיים עם ראשי ממשלת ישראל, ומנהיגי הנוצרים בלבנון. באמצע שנות השבעים התחולל מהפך: השאה נפל ובאיראן קמה הרפובליקה האסלאמית, שמנהלת מאז מדיניות אנטי-ישראלית תקיפה. באותו זמן יצאה מצרים ממעגל העימות, חתמה הסכם שלום עם ישראל, והתייצבה לצד סעודיה בראש המחנה הפרו-אמריקאי.

הפגנות נגד מצרים מול הבית הלבן. תצלום: אי-פי

הנשיא מובארק, שירש את הסכם השלום מאנואר סאדאת שנרצח, צינן את שיתוף הפעולה הפומבי עם ישראל - הוא סירב לבקר בה, להוציא את השתתפותו בהלוויית יצחק רבין - והאט מאוד את הנורמליזציה. צה"ל והצבא המצרי ניהלו מערכת קשרים בדרג נמוך, בלי חילופי נספחים צבאיים ואימונים משותפים. התקשורת ודעת הקהל המצרית הפגינו עוינות קשה לישראל וביטויים אנטישמיים. הקשרים האזרחיים התנהלו בין קומץ אנשי ממשל ואנשי עסקים.

אבל למרות כל אלה, "השלום הקר" עם מצרים היה ועודנו הברית האסטרטגית הכי חשובה שישראל כוננה אי פעם במזרח התיכון. מובארק הבטיח את אגפה של ישראל, שיכלה לרכז את מאמציה בחזית הצפון ובשטחים. סכנת המלחמה הכוללת, בסגנון ששת הימים ויום הכיפורים, הוסרה מסדר היום. מאז 1985, כשפירות השלום תורגמו לקיצוץ גדול בתקציב הביטחון, ישראל נהנית מצמיחה כלכלית.

מובארק נכנס לתפקידו בימי שלטונו של מנחם בגין, ועבד מול שמונה ראשי ממשלה ישראלים. עם שניים מהם ניהל יחסים קרובים, יצחק רבין ובנימין נתניהו. שניהם הרבו לשתף אותו ולהיוועץ בו במהלכיהם המדיניים. בשנתיים האחרונות, למרות הקיפאון בתהליך השלום והעוינות כלפי נתניהו בעולם הערבי, מובארק הרבה לארח את ראש הממשלה בקהיר ובשארם א-שייח. ידידותם נשענה על החשש המשותף מהתחזקותה של איראן ועליית כוחם של הגורמים האסלאמיים, ועל הדאגה המשותפת מהיחלשותה והתרחקותה של ארה"ב בהנהגת הנשיא ברק אובמה.

עכשיו, כשמובארק נאבק על הצלת שלטונו, נותרו לישראל שני שותפים אסטרטגיים בסביבה: ירדן והרשות הפלסטינית. שתיהן מבטיחות את החזית המזרחית של ישראל ופועלות לסכל פיגועים ולבלום את החמאס. אבל היחסים איתן מורכבים: שיתוף הפעולה הביטחוני הדוק ונעשה בצנעה, והיחסים בין המנהיגים גרועים. המלך עבדאללה מסרב לפגוש את נתניהו, והנשיא מחמוד עבאס מנהל מאבק דיפלומטי בינלאומי נגד ממשלת הימין הישראלית. קשה לראות איך ירדן והפלסטינים ממלאים את מקומה של מצרים, מדינת המפתח בעולם הערבי, במפת האינטרסים הישראלית.

במצב כזה, ישראל תידחף לחפש בעלי ברית חדשים - והמועמדת הטבעית תהיה סוריה, שחותרת לנצל את חולשת מצרים כדי לתפוס את מקומה כמדינת המפתח באיזור. התמונות מתוניס וקהיר מעוררות בוודאי גלי צמרמורת בגבם של הנשיא בשאר אסד ומקורביו, למרות ההישג שרשמו בהשתלטות המחודשת על לבנון. ככל שהעולם הערבי יישטף בגלי הזעם של הפגנות ההמונים, כך יגבר האינטרס של אסד ונתניהו בעיסקה שתשמור על שאריות הסדר האיזורי הישן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ