היועץ המשפטי לממשלה יכריע היום בסוגיית מינויו של גלנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ימסור היום לבג"ץ את עמדתו בפרשת הרמטכ"ל המיועד יואב גלנט. וינשטיין יודיע אם ימשיך לתמוך במינויו של גלנט או שמא יתנער ממנו, לנוכח התנהלותו של האלוף סביב קרקעותיו במושב עמיקם, שבו הוא מתגורר. אתמול קיים וינשטיין דיון עם בכירי הפרקליטות שנמשך עד שעות הלילה המאוחרות, ובו הובעו דעות שונות. וינשטיין גם היה בקשר עם לשכת ראש הממשלה.

מכל מקום, ספק אם החלטת וינשטיין היום תהווה סוף פסוק בפרשה. בכירים במערכת הפוליטית מתרשמים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והאלוף גלנט עצמו נחושים להיאבק על אישור המינוי. נתניהו וברק ייסוגו מכך רק לנוכח אמירה חד-משמעית של המערכת המשפטית, שתפסול את המינוי.

שר הפנים אלי ישי פנה שלשום לברק וביקש ממנו לשקול את הארכת כהונתו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי בחודש ימים, לנוכח המשבר שנוצר סביב מינוי גלנט בעקבות דו"ח המבקר. אשכנזי וגלנט אמורים להתחלף בעוד פחות משבועיים, ב-14 בפברואר. ברק סירב לדון בכך בנימוק שהוא משוכנע שמינוי גלנט יאושר. על רקע יחסיהם העכורים של השר והרמטכ"ל היוצא, ברק אינו מעוניין בהארכת כהונת אשכנזי.

לפיכך, מסתמן כעת קושי נוסף: מי ימלא את מקום הרמטכ"ל אם גלנט לא יוכל להיכנס כמתוכנן לתפקיד. בטווח הקצר, ייתכן שברק יעדיף להכשיר את מינוי סגן הרמטכ"ל המכהן, האלוף יאיר נוה. בטווח הארוך, אם ייפסל סופית מינוי גלנט, יישקלו שמות מועמדים אחרים, בהם אלופים בדימוס.

התארכות הפרשה מטילה שיתוק של ממש על צמרת המטכ"ל. קצינים בכירים מתלוננים כי תהליכים משמעותיים מוקפאים בפועל, כל עוד לא ברורה זהותו של הרמטכ"ל הבא. גם האווירה בדרגי השדה מדוכדכת, בעיקר בשל מה שמתפרש שם כמשבר ערכי חמור, הנוגע להתנהלות העימות בין ברק לאשכנזי, להתנהגותו של הרמטכ"ל המכהן בפרשת מסמך הרפז וכעת גם לטענות החריפות סביב קרקעות גלנט.

בנוגע להכרעת וינשטיין היום: על פי החלטה קודמת של הרכב השופטים שדן בעתירה נגד מינוי גלנט, על היועץ המשפטי לממשלה למסור לבית המשפט עדכון בשני נושאים: הראשון, טעות שנפלה בשרטוט החלוקה החל על נחלת גלנט במושב עמיקם, כך שלנחלה התווספו 350 מ"ר על חשבון שטח ציבורי פתוח; וינשטיין יידרש להתייחס לשאלה אילו צעדים ננקטו לתיקון הטעות, וכן לציין את לוח הזמנים לביצוע התיקון.

הנושא השני הוא הקצאת 35 הדונם לגלנט והסיבות שגרמו לטעות בנתונים שהגישה הפרקליטות בעתירה קודמת שהוגשה ב-2008.

מאז הדיון בבג"ץ, לפני כארבעה שבועות, הגיש מבקר המדינה דו"ח שערך בפרשת הקרקעות, בעקבות תלונה שהגיש השר מיכאל איתן. בחוות הדעת שהגיש בשבוע שעבר מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס הוא מתאר שני מקרים מובהקים שבהם גלנט לכאורה לא דיבר אמת. במקרה אחד, בתצהיר שהגיש לבית משפט השלום בחדרה, ובמקרה השני, במכתב שכתב בכתב ידו למינהל מקרקעי ישראל.

בפרשת התצהיר הכוזב, המבקר מצא כי במסגרת הליך משפטי בבית משפט השלום הגישו גלנט ואשתו תגובה לבקשה למתן צו איסור שימוש חורג בשטח במושב. בתגובה נכתב מטעמם כי "המשיבים פנו לרשויות התכנון טרם ביצוע תוספת הבנייה כדי לקבל את האישורים הנדרשים והגישו בקשה להיתר בנייה כדין". בנוסח התגובה הודגשה המלה "בטרם". התגובה נתמכה בתצהיר שעליו חתם גלנט. אלא שממסמכים שהתקבלו במשרד המבקר עולה כי גלנט ביקש היתר בנייה הכולל את החריגות רק לאחר תום הבנייה, כדי להכשירן בדיעבד. גלנט ופרקליטיו טענו כי לא היה בידם לברר את העניין עד תום לנוכח הזמן הקצר שעמד לרשותם.

מקרה שני שבו מצא המבקר כי גלנט מסר עובדות שקריות נוגע למכתב שכתב בפברואר 2003 למחלקה החקלאית במינהל מקרקעי ישראל בחיפה. במכתב, שנכתב בכתב ידו ונחתם על ידו, ביקש גלנט לנטוע עצי זית בעיבוד רב-שנתי בחלקה המצויה בחזקתו שקיבל בשנת 2001 לצורך עיבוד עונתי. במכתב מצוין כי "החלקה הנ"ל מעובדת על ידי זה מספר שנים". לצוות הביקורת התברר בדיעבד כי החלקה דווקא לא עובדה על ידו.

המבקר התייחס גם לטענות כי גלנט פלש לשטח של 28 דונם וכן לנטיעת מטע זיתים בשטח מרוחק יותר, נוסף ל-35 דונם שנמסרו לו על ידי המינהל. "אין מחלוקת", קבע המבקר, "כי האלוף גלנט פלש לשטח לא לו. גרסתו היא כי הטעות, בה הוא מודה ועליה הוא מצר, נעשתה על ידי קבלן מטעמו". גלנט מסר למבקר כי הוא ביקש להימנע מעקירת העצים בבחינת "אל נא תעקור נטוע". בפרשת בניית שבילי הגישה ללא היתר, קבע המבקר כי "נמצא שגלנט עשה שימוש חורג בשטח הציבורי הסמוך לביתו המיועד לכלל, לצורך מעבר רק לכלי רכבו. השימוש החורג נמשך שנים ארוכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ