הכנסת תקבע היום את הרכב ועדת החקירה לגופי השמאל

האופוזיציה תחרים את הוועדות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הכנסת צפויה לדון היום בהקמת שתי ועדות חקירה פרלמנטריות למקורות המימון של ארגוני זכויות האדם. מרבית סיעות האופוזיציה הודיעו כי יחרימו את הוועדות ולא ישלחו נציגים מטעמן להשתתף בהן.

בראש הוועדה הראשונה צפויה לעמוד ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו. על פי הצעתה, הוועדה תבדוק קרנות מחו"ל ומדינות המממנות "ארגונים ישראליים הנוטלים חלק במסע דה-לגיטימציה לחיילי צה"ל". בראש הוועדה השנייה יעמוד ח"כ דני דנון מהליכוד. על פי הצעתו, הוועדה בראשה יעמוד תבדוק "מעורבות גופים וממשלות זרות במימון פעולות המופנות נגד המדינה ובניסיונות לרכישה מאורגנת של אדמותיה".

במקום חברי הכנסת הערבים, שהטילו חרם על הוועדות, שובצו חברי הכנסת מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) לוועדה של דני דנון וח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) לוועדה של קירשנבאום. ראש הממשלה בנימין נתניהו וסיעת הליכוד החליטו כבר לפני כשבועיים להטיל משמעת סיעתית, ולתמוך בהקמת הוועדות כשהדבר יובא להצבעה במליאת הכנסת.

חרף המשמעת הסיעתית, יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, הודיע כי בכוונתו לאפשר לשרים בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן וכן ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, להצביע נגד ההצעה. מנגד, סיעת קדימה הודיעה כי כל חבריה יתנגדו להקמת הוועדות אף ששלושה מהם, יוליה שמאלוב-ברקוביץ, עתניאל שנלר ורוברט טיבייב הצביעו בעדן במליאה לפני שבועות אחדים. גם סיעות חד"ש והעבודה הבהירו כי יחרימו את הוועדות.

הוועדות לא יוכלו לחייב את הארגונים השונים להתייצב בפניהן, אך כל גוף ממשלתי יחויב לשלוח נציגים לדיונים אם יידרש. הדיון היום צפוי לקבוע את הרכב הוועדות ולאשר את הנושאים שבהם תעסוק כל אחת מהן. על פי ההערכות, ההצבעה בנושא צפויה רק ביום רביעי ולאחר מכן, במועד שעדיין לא נקבע, יובא הרכב הוועדות לאישור סופי של מליאת הכנסת.

נכון לאתמול, נקבע הרכב חלקי בלבד של הוועדות. כך, בוועדה של קירשנבאום יהיו חברים חברי הכנסת אברהם מיכאלי מש"ס, אורי מקלב מיהדות התורה ורותם. בוועדה של דנון יהיו חברים, בין היתר, חברי הכנסת אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו, נסים זאב מש"ס, אריה אלדד ובן ארי מהאיחוד הלאומי.

במקביל לדיונים על הקמת ועדות החקירה הפרלמנטריות יתקיים היום בוועדת החוקה של הכנסת דיון בהצעת החוק לחובת גילוי תרומות מישות זרה, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית. מדובר בהצעה שיזמו יו"ר הקואליציה, זאב אלקין (ליכוד), וח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), שמטרתה "להגביר את השקיפות" של מימון עמותות על ידי גופים מחו"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ