מחירי הדלק לשיא, ובליכוד קוראים לנתניהו ושטייניץ "מנותקים"

ח"כ שאמה הכהן: "עלינו להתעשת לפני שבוחרינו לא יכירו בנו כנציגיהם". דנון דורש לכנס את מרכז המפלגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החל מחצות הלילה הגיע מחיר הדלק לשיא חדש וכעת מחירו של בנזין אוקטן 95 עומד על 7.26 שקלים לליטר. זוהי עלייה של 12 אגורות לליטר ו-1.68% לעומת מחירי ינואר.

עליית המחירים העסיקה אתמול את חברי הכנסת, לרבות אלו השייכים למפלגת השלטון. חברי כנסת בליכוד האשימו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר האוצר יובל שטייניץ, בניתוק מהעם ובמדיניות כלכלית אטומה שעלולה להביא לאובדן שלטון הליכוד.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, יצא אתמול בדרישה לקיים דיון דחוף בסיעה בשל משבר מחירי הדלק. "ההחלטה האחרונה על עליית מחירי הדלק נתפשת בציבור כגזרה מתעמרת, אליה נלווית תחושת מיאוס ורצון לבוא חשבון עם השלטון", כתב שאמה הכהן ליו"ר הסיעה ח"כ זאב אלקין. "לא ברור מדוע הציבור צריך לשלם יותר מהציבור באירופה". ממחקר (ראו תרשים) שערך באחרונה תמיר אגמון ממרכז המחקר והמידע בכנסת, לבקשתו של שאמה הכהן, עולה כי מחיר הבנזין לצרכן גבוה בישראל בשיעור של כ-23% לעומת הממוצע במדינות מערב אירופה. אתמול הזהיר שאמה הכהן כי "הליכוד אמור לסמל רגישות חברתית, לתמוך בפריפריה ועליו להתעשת רגע לפני שבוחרינו לא יכירו בנו כנציגיהם".

אנחנו ואירופה

ח"כ מירי רגב הגישה שתי הצעות חוק שעניינן הטלת הפיקוח על מחירי המים והדלק על הכנסת. לדברי רגב, "לא יכול להיות ששר האוצר מחליט להעלות את מחירי הדלק ורק בדיעבד הוא מקבל את אישור ועדת הכספים. זה נוגע לכולם".

כמו כן, ח"כ דני דנון החל להחתים חברי מרכז על דרישה לכנס לדיון דחוף את מרכז המפלגה בשל העלאת מחירי הדלק והמים. לדבריו, "פעילים מתקשרים. זה נוגע לכל אדם. ביבי ושטייניץ גורמים נזק לליכוד. שטייניץ כי הוא מחליט על העלאה שערורייתית במחירי הדלק וביבי כי הוא לא עוצר אותו. באים אלי חברי מרכז ומאיימים שלא יצביעו יותר ליכוד. אחד מהם סיפר לי אתמול כי אמא שלו לא מתקלחת בגלל מחירי המים הגבוהים. אז עכשיו גם הדלק?".

מלבד חברי כנסת נשמעת ביקורת שלא לציטוט גם מקרב שרים בליכוד, שטוענים כי נתניהו ושטייניץ שוב מובילים מדיניות כלכלית אנטי חברתית, וכי "אחרי שביבי הצליח קצת לתקן את התדמית האטומה שלו כלפי הציבור כשר אוצר הוא שוב גורם נזק לליכוד".

גם באופוזיציה נשמעה אתמול ביקורת על עליית המחירים. בדיון בהצעת אי אמון של סיעות האופוזיציה אתמול בכנסת, פנתה ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ (קדימה) לאזרחים: "אני לא יודעת אם מותר לי מעל דוכן הכנסת, אבל אני קוראת לכל אזרחי המדינה ממחר להפסיק לקנות דלק. אם אתם לא יכולים להגיע לעבודה, אל תגיעו, תסבירו למעסיקים שלכם ש'סורי, אין לנו כסף לקנות דלק', ואולי זאת תהיה התחלה למאבק רציני, שהממשלה תתחיל להבין את הרמז".

ל ותדלק עכשיו, כי מחר יהיה יקר

המוני בית ישראל לא יצאו אתמול להפגין, ובמקום זאת נהרו לתחנות הדלק כדי להספיק למלא את המכלים לפני חצות. להספיק לחסוך שניים או שלושה שקלים על תדלוק בודד, אחרון חביב, לפני שמחיר הדלק יטפס לשיא נוסף. הם לא נרתעו מהגשם, גם לא מהרוחות העזות ויצאו לעשות פול-טנק אחרון בתעריף הישן. אכול ותדלק כי החל מחצות 7.26 שקלים לליטר 95 אוקטן - בשירות עצמי.

לפי התור הארוך שמשתרך בכניסה לתחנת הדלק "טן" באזור התעשייה תלפיות בירושלים - ממוצע של 15-20 מכוניות בשעות הערב המוקדמות - הציבור לא ממש נענה לקריאתה של הח"כית. רבים באו למלא מכל שהתרוקן, והיו גם כאלה שבאו עם מכל כמעט מלא, כדי להרוויח על החלק הריק. בתחנה הזאת הציעו אתמול בנזין 95 במחיר של 6.96 שקלים, תעריף שעל פי אתרים להשוואת מחירים היה הזול בירושלים.

אבישי לוי הגיע לראש התור, יצא מהמאזדה האפורה שלו, וביקש "מלא". ליטל המתדלקת, עטופה בחרמונית כחולה, עבדה נון-סטופ מאז תחילת המשמרת, וכעת מצאה עצמה בתפקיד הקהל בנאום פוליטי שעוד לקוח הכין מראש. "ביבי ושטייניץ הם שודדים", אמר לה אבישי לוי בלהט, והיא הנהנה בהבנה. "ככה זה כל היום", סיפרה אחר כך ליטל, דווקא מתוך הבנה, "אנשים מתוסכלים, היום כולם רוצים לדבר אתי על הממשלה".

טן, רשת תחנות הדלק הקטנה, שלה 40 תחנות ברחבי הארץ, נאלצה להכין את עצמה ליום של תדלוק מסיבי. מנהל הרשת, דני בן-נר, סיפר כי בשעות הערב הוציא "עוד כמה מכליות" בגלל הביקוש הגבוה.

בינתיים, המונה במשאבה שהזרימה דלק למאזדה של לוי לא נעצר. "רק אם יהיו פה הפגנות כמו בתוניסיה ובמצרים הטירוף הזה ייעצר", הוא אומר, "ככה נוכל להחזיר את הדלק למחירים של שלושה שקלים לליטר, כמו שהיה פה לפני כמה שנים".

האם הוא עצמו ייצא להפגין? "אם יתאים לי, אז כן".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ