בונוס כספי על כל חבר חדש בתנועה: כך פוקדים מצביעים לפריימריז בליכוד

המצטרפים החדשים כלל אינם נדרשים להצביע לליכוד, אלא רק "להתפקד ולהשפיע מבפנים על המהלכים המדיניים"

חיים לוינסון
חיים לוינסון

פעילי ליכוד בהתנחלויות משלמים כסף לצעירים כדי שיצרפו מתפקדים חדשים ל"מחנה הלאומי" במפלגה. ל"הארץ" נודע כי באחרונה החלו פעילי שטח של המפלגה בשטחים להעסיק בשכר מגייסי מתפקדים, שמקבלים בונוסים של עשרות שקלים על כל חבר חדש שהם מצרפים לליכוד. המצטרפים החדשים כלל אינם נדרשים להצביע לליכוד, אלא רק "להתפקד ולהשפיע מבפנים על המהלכים המדיניים".

המחנה הלאומי הוא קבוצה של פעילי ליכוד שמתגוררים בהתנחלויות. בראשם עומד שבח שטרן משילה, פעיל ליכוד בולט זה 30 שנה. חברים נוספים הם ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית בנימין אבי רואה, והפעילים נתן אנגלסמן משילה ודוד צביאל מפסגות.

באחרונה הגבירו בקבוצה את מאמצי ההתפקדות, לאור הנוהל החדש שלפיו כל חבר ליכוד חדש צריך לעבור תקופת צינון של 16 חודשים בטרם יוכל להצביע בבחירות הפנימיות.

ל"הארץ" נודע כי במחנה הלאומי החלו להעסיק בתשלום פעילים שיעברו מבית לבית ביהודה ושומרון וינסו לגייס פעילים חדשים. הפעילים, רובם בשנות ה-20 לחייהם, אמורים לקבל שכר מינימום ובונוס על כל חבר שיצרפו לשורות המפלגה.

סכום הבונוסים משתנה אם מדובר בחבר שגויס "מדלת לדלת", בחוגי בית או בפעילות אחרת. למתעניין שפנה למרכז הפעילות, דוד צביאל, נאמר כי בערב עבודה של שלוש שעות, ניתן להרוויח בין 150 ל-600 שקלים. הפוקדים נלקחים בהסעות מירושלים ואריאל, מפוזרים בהתנחלויות ואמורים לעבור מדלת לדלת. הם גויסו על ידי מודעות שחיפשו עובדים ש"נמאס להם מהשתלטות השמאל על המדינה".

יש לציין כי המחנה הלאומי בליכוד הוא קבוצה נפרדת מחטיבת "מנהיגות יהודית" של משה פייגלין. הקבוצה שואפת לגדול לכוח של כמה אלפי מתפקדים אידיאולוגיים בהתנחלויות. באתר הקבוצה מוסבר כי "פעם חברי המרכז בחרו את נציגי הליכוד לכנסת ולכן כל חמכ"ז (חבר מרכז) היה מלך. כיום המצב שונה - המתפקד הוא שמצביע בפריימריז על עתידו וגורלו של הח"כ והשר, ולכן הוא גם ה'מעסיק' שלו". "בדרך כלל המועמד ?משלם' לבוחר בהבטחות לפני הבחירות, אך אנחנו יכולים להפוך את הסדר הרגיל: אנחנו נדרוש מהפוליטיקאי לקיים עכשיו, ורק בעתיד לזכות באמוננו".

באתר הקבוצה מוסבר שאחת המטרות היא לסלק מהכנסת את השרים מיכאל איתן ודן מרידור, שלטענתם "עברו לשמאל הציוני". על חברי הכנסת האחרים נאמר כי הם "פועלים ממניעים אישיים של שרידות ולכן, צריך לקבוע להם תג מחיר פוליטי: המחיר שפוליטיקאי משלם הוא בקלפי - בפריימריז. אם שר או חבר כנסת יודע שייאבד בעתיד את התפקיד הנכסף, כי מעל באמון של אלה שבחרו בו, הוא יחשוב עשר פעמים לפני כל הצבעה. על אלה אפשר להשפיע עכשיו".

ראשי הקבוצה אמנם פועלים לגייס מתפקדים חדשים לליכוד, אך האחרונים אינם נדרשים להצביע בהכרח למפלגה. "כרגע לא מבקשים ממך להצביע לליכוד בבחירות הכלליות. כרגע מבקשים ממך רק להתפקד ולהשפיע מבפנים על המהלכים המדיניים. כרגע מבקשים ממך להתפקד, כדי להשפיע על בחירת המועמדים של הליכוד לכנסת הבאה", נאמר באתר התנועה.

דוד צביאל אמר אתמול בתגובה: "מעולם לא שילמתי לבן אדם להתפקד, למרות שאני יודע שיש קבוצות אחרות שעושות את זה. אני פועל היום כדי לשכנע בחשיבות הליכוד. כל האנשים שפועלים אתנו מסורים לרעיון".

שבח שטרן מסר כי "כל אחד מתפקד לפי רצונו החופשי והכל נעשה לפי החוק. יש פוקדים שעושים את זה בהתנדבות ויש כאלה שעושים את זה בכמה גרושים לערב".

דוברת הליכוד, נגה רפפורט, מסרה כי "לא ידוע לנו דבר על התופעה המוזכרת. על מנת להתפקד לליכוד יש למסור פרטי חשבון בנק לחיוב הוראת קבע, וכך נמנעות פעולות שעלולות להתפרש כעבירה על החוק. אם יובאו לידינו הוכחות בעניין, נדע לטפל בכך בהתאם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ