פרשת יואב גלנט | המהפכה הצליחה - המאבק רק החל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בישראל התחוללה בשבועות האחרונים מהפכה שהסתיימה אתמול בהצלחה, עם ביטול מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל. מה שהחל כסכסוך שכנים במושב נידח, הוביל להפיכת החלטה רבת משמעות של הדרג המדיני הבכיר, אחרי שעברה את כל המסננות והאישורים הפורמליים.

בישראל המהפכות לא מתנהלות ברחובות, כמו במדינות השכנות, אלא בערוצים אחרים: עיתונות חוקרת, עתירה לבג"ץ, מבקר המדינה, פוליטיקאי שמתייצב לבדו נגד עמיתיו ומניף את דגל טוהר המידות. אבל התוצאה זהה. השליטים מגלים שאינם כל-יכולים, ושהציבור יכול לסכל את החלטותיהם אם יתעקש מספיק.

הדמוקרטיה הישראלית יצאה מנצחת מפרשת גלנט, והוכיחה שיש לה מוסדות ביקורת שחסינים מלחצים ועומדים על שלהם מול הדרג הפוליטי. התקשורת, מערכת המשפט ומבקר המדינה הפעילו בלמים ואיזונים נחוצים מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק. התנועה הירוקה, שעתירתה לבג"ץ הפילה את המינוי, זכתה להישג שעשוי להקפיץ אותה מעל לאחוז החסימה בבחירות הבאות.

ברק יצא הלוזר הגדול מהסיפור: הוא התעקש למנות את גלנט ופיתה את נתניהו בהבטחה שהרמטכ"ל המיועד יתמוך ביציאה למלחמה נגד איראן. אבל נתניהו זיהה כבר לפני כמה ימים שכיוון הרוח השתנה, התנתק בשקט מברק, ופרסם הודעת גיבוי ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. בכך התנער נתניהו מגלנט, והשאיר את ברק לספוג את הביקורת לבדו. בהמשך לקו הזה, פורסם אתמול ש"ראש הממשלה הנחה את שר הביטחון" איך למנות את מחליפו של גלנט. נתניהו יכול להיות גיבור על ברק, אחרי ששר הביטחון התנתק ממפלגת העבודה ונותר ללא עורף פוליטי.

ברק ניסה להראות עד לרגע האחרון, שאינו מפקיר את לוחמיו בשטח, ופרסם הודעת תמיכה בגלנט רגע לפני שהמינוי בוטל. הגיבוי כביכול לפקוד שנפגע נוגע ללב. אבל אילו ברק היה חבר אמיתי, הוא היה בודק ביסודיות את הטענות נגד גלנט לפני המינוי, וחוסך מ"הלוחם עז הנפש" את עוגמת הנפש וההשפלה שהיו מנת חלקו של גלנט בשבועיים האחרונים. או שהיה מייעץ לו להסיר את מועמדותו לפני כמה ימים, כשהתפרסמו ממצאי הבדיקה שערך מבקר המדינה בפרשת הקרקעות. תמיכת ברק היא שעודדה את גלנט "להיאבק על המינוי" לשווא.

המהפכה הצליחה, אבל ההצלחה הזאת תעורר גל נגדי של ביקורת על "שלטון התקשורת והמשפטנים", שיתורגם בוודאי להצעות חוק שירסנו את התערבותם במעשי הרשות המבצעת. המאבק לחיזוק הדמוקרטיה לא הסתיים בניצחון על ברק ונתניהו בפרשת מינוי הרמטכ"ל ה-20. הוא רק החל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ